REKLAMA

Polska firma dostarczyła urządzenia dla satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej

2020-10-19 18:05
publikacja
2020-10-19 18:05

Firma Sener Polska zaprojektowała, przetestowała i dostarczyła urządzenia wspomagające montaż satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma dostarczyć danych o stanie wylesienia naszej planety i związanych z tym zmian klimatycznych - wskazała w poniedziałek firma. Budżet misji to 420 mln euro.

Polska firma dostarczyła urządzenia dla satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej
Polska firma dostarczyła urządzenia dla satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej
fot. 3Dsculptor / / Shutterstock

Jak czytamy w przekazanym PAP komunikacie, w ramach misji Biomass Europejskiej Agencji Kosmicznej inżynierowie Sener Polska, na zlecenie OHB Italia, zaprojektowali, wyprodukowali oraz przetestowali naziemne urządzenia mechaniczne (Mechanical Ground Support Equipment). Wspomagają one instalację satelity ESA, mającego 12 metrów szerokości i 20 metrów długości. "W skład zestawu MGSE wchodzą m.in. urządzenia do montażu i demontażu paneli satelity" - wskazano.

"Misje takie jak Biomass nie tylko przybliżają nas do zrozumienia najważniejszych zjawisk zachodzących na naszej planecie, ale mogą (...) pomóc nam ją chronić" - podkreślił, cytowany w komunikacie Janusz Grzybowski z Sener Polska.

Misja Biomass to, jak wyjaśniono, część programu naukowego „Earth Explorer”, w ramach którego ESA prowadzi badania Ziemi z kosmosu i szuka odpowiedzi na pytania dotyczące zmian zachodzących w środowisku naturalnym oraz wpływu człowieka na biosferę. "Dane o skali wylesiania pozostają wciąż niedokładne, bo biomasa leśna na większości obszarów Ziemi nie została nigdy precyzyjnie policzona. Europejska Agencja Kosmiczna chce ten stan rzeczy zmienić wysyłając na orbitę satelitę Biomass, który - skanując planetę z przestrzeni kosmicznej - dostarczy pierwsze dokładne mapy biomasy leśnej z regionów umiarkowanych, tropikalnych i borealnych (północnych)" - podkreślono.

Z informacji wynika, że głównym instrumentem badawczym satelity ESA jest radar SAR z anteną o średnicy 12 metrów, którego fale będą przenikać przez gałęzie drzew i skanować pnie oraz konary. "Na tej podstawie co pół roku powstanie aktualna trójwymiarowa mapa lasów na Ziemi" - zaznaczono. Dodano, że lista zastosowań dla radaru SAR poza „ważeniem” drzew na planecie może obejmować np. monitorowanie lodowców i zmian pokrywy lodowej czy skanowanie gruntów w poszukiwaniu archeologicznych zabudowań pod powierzchnią pustyni.

Start Biomass jest planowany na 2022 r. Satelita ma być wyniesiony na niską orbitę okołoziemską na pokładzie rakiety Vega. Misja ma potrwać pięć lat - w tym czasie dane z radaru SAR będą dostarczane do stacji naziemnej w Kirunie w Szwecji. Budżet misji wynosi 420 mln euro.

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
solbox
Miło przeczytać w końcu coś pozytywnego i to jeszcze nie o pandemii.

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki