REKLAMA

Senatorowie USA apelują do Dudy o weto ustawy dotyczącej reprywatyzacji

2021-07-20 03:25
publikacja
2021-07-20 03:25
Senatorowie USA apelują do Dudy o weto ustawy dotyczącej reprywatyzacji
Senatorowie USA apelują do Dudy o weto ustawy dotyczącej reprywatyzacji
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Grupa 12 senatorów z obydwu partii opublikowała we wtorek list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, apelując, by doprowadził do wycofania noweli kodeksu postępowania administracyjnego lub ją zawetował. Według senatorów prawo ma utrudnić reprywatyzację mienia.

"Zdecydowanie uważamy, że to prawo znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski" - napisali w liście senatorowie.

Według informacji PAP, głównym inicjatorem listu był Republikanin Marco Rubio z Florydy, a pozostałymi autorami są Demokratka Tammy Baldwin z Wisconsin, Demokrata z Nevady Jacky Rosen i Republikanin z Oklahomy James Lankford. Pod listem podpisało się też ośmiu innych senatorów, siedmiu Demokratów i jeden Republikanin. Rubio i Baldwin to autorzy ustawy JUST Act, która zobowiązała Departament Stanu do przedstawienia raportu nt. problemów ze zwrotem mienia w Polsce i innych krajach.

Politycy w liście apelują do prezydenta RP, by podjął działania na rzecz wycofania projektu procedowanego obecnie w Senacie, lub - gdyby został on przyjęty - do zawetowania go. Argumentują, że byłby to najlepszy sposób zademonstrowania przez Polskę swego "wyraźnego sprzeciwu wobec zbrodni nazistowskich Niemiec i wspieranych przez Sowietów polskich władz".

Politycy zwracają uwagę na zawarte w przyjętym przez Sejm projekcie zapisy wyznaczające 30-letni limit czasowy na zakwestionowanie decyzji odebrania mienia.

Senatorowie podkreślają, że Polska była dotąd "sumiennym" kustoszem miejsc pamięci o Holokauście i "jej demokracja stanowi silny wyznacznik dla jej stałego zobowiązania na rzecz praworządności i praw człowieka".

"Mocno wierzymy w to, że partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską jest najsilniejsze wtedy, kiedy jesteśmy zjednoczeni w naszym zobowiązaniu na rzecz wolności i sprawiedliwości dla ofiar zbrodni popełnionych przez nazistów i komunistów" - konkludują senatorowie.

Wcześniej o wycofanie prawa apelował też amerykański Departament Stanu. Prawo spotkało się z również z gwałtowną reakcją Izraela, według którego ustawa zamknie drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń. Szef MSZ Izraela Jair Lapid oznajmił, że prawo jest +hańbą+ i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami.

W odpowiedzi polski MSZ opublikował oświadczenie, twierdząc że wypowiedzi strony izraelskiej "wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa", zaś ustawa stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Resort zaznaczył, że "zmienione przepisy będą dotyczyły jedynie postępowań administracyjnych, w tym reprywatyzacyjnych", lecz "w żaden sposób nie ograniczają możliwości składania pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania".

Projekt jest obecnie w Senacie, a w poniedziałek senackie komisje przyjęły poprawki zmieniające najbardziej sporne przepisy. Chodzi np. o wydłużenie vacatio legis z 30 dni do 3 miesięcy i umożliwienie kontynuację wszczętych już postępowań.

Senat ma omawiać tę nowelizację na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym w tym tygodniu - od środy do piątku.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Reprywatyzacja

Komentarze (23)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Czytając taki list duda instynktownie zgina się w pół.
gibs
Chwilunia chwilunia. Przecież umowy indemnizacyjne pomiędzy USA a PRL jasno wskazują, że US of A bierze na siebie roszczenia swoich obywateli za mienie przejęte w PL przez czerwonych. Państwo leżące w Palestynie zostało uznane za podmiot międzynarodowy w '49 więc nie jest stroną w sprawie. Senatorowie a takich rzeczy Chwilunia chwilunia. Przecież umowy indemnizacyjne pomiędzy USA a PRL jasno wskazują, że US of A bierze na siebie roszczenia swoich obywateli za mienie przejęte w PL przez czerwonych. Państwo leżące w Palestynie zostało uznane za podmiot międzynarodowy w '49 więc nie jest stroną w sprawie. Senatorowie a takich rzeczy nie wiedzą?
websterdxb
A co Amerykanom do naszej polityki wewnetrznej ? Ckliwe slowa o solidarnosci - a co z ich solidarnoscia i podbojami panstw bliskiego wschodu ? Kuwej, Afganistan , Irak ?
slawko9999
Zydzi potrzebuja pieniedzy na Palestynczykow wiec musza kogos oskubac. Polska jest slaba i zawsze dawala sie kopac

DUDA nie daj sie.

Wyslij im ksiazki do poczytania: ZYDOWSCY KOLABORANCI HITLERA Lisiaka i Żydowscy żołnierze Hitlera Bryana Mark Riggao 150 tys zydach w armii hitlera, 15tu bylo generalami. Napadli
Zydzi potrzebuja pieniedzy na Palestynczykow wiec musza kogos oskubac. Polska jest slaba i zawsze dawala sie kopac

DUDA nie daj sie.

Wyslij im ksiazki do poczytania: ZYDOWSCY KOLABORANCI HITLERA Lisiaka i Żydowscy żołnierze Hitlera Bryana Mark Riggao 150 tys zydach w armii hitlera, 15tu bylo generalami. Napadli razem z niemcami na nas w 1939r a teraz nas chca okradac poprzez rece amerykanskie

Amerykanie nawet jednago zyda w czasie 2 wojny swiatowej nie urarowali a nas beda bezczelnie kopac
https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,16478374,dramat-pasazerow-transatlantyku-st-louis.html

znawca_wszystkiego
tak jak by od dudy cos zalezało. wstawili go na tron więc teraz ma tylko wykonywać rozkazy, Kapiszi?
lipsk
A ja apeluje do naszego Prezydenta aby do senatorów USA napisał apel aby USA wypłaciły nam kasę za przehandlowanie nas w Jałcie , przez co Polska straciła lata rozwoju tkwiąc w bloku sowieckim. I jeszcze jedno wypłaciła kasę za rozpad układu warszawskiego zagrażającego militarnie całej zachodniej europie. A wszystko A ja apeluje do naszego Prezydenta aby do senatorów USA napisał apel aby USA wypłaciły nam kasę za przehandlowanie nas w Jałcie , przez co Polska straciła lata rozwoju tkwiąc w bloku sowieckim. I jeszcze jedno wypłaciła kasę za rozpad układu warszawskiego zagrażającego militarnie całej zachodniej europie. A wszystko to okupione biedą ludzi która odbija się do dziś.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kwiecien2021
nasz największy sojusznik .....czas (niestety już minął) uśmiechnąć się do tych z których robią wrogów.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki