REKLAMA

Selvita podtrzymuje cel 30 proc. wzrostu przychodów w segmencie usługowym w '20

2020-03-26 13:10, akt.2020-03-26 14:05
publikacja
2020-03-26 13:10
aktualizacja
2020-03-26 14:05
Selvita podtrzymuje cel 30 proc. wzrostu przychodów w segmencie usługowym w '20
Selvita podtrzymuje cel 30 proc. wzrostu przychodów w segmencie usługowym w '20
/ Selvita

Selvita podtrzymuje cele na 2020 rok, które zakładają 30-proc. wzrost przychodów rdr w segmencie usługowym i utrzymanie dwucyfrowej rentowności operacyjnej. Spółka ma też nadzieję, że mimo sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, uda jej się zrealizować pierwszą akwizycję w tym roku - poinformował w czwartek prezes Bogusław Sieczkowski.

"Chcielibyśmy podtrzymać cele, które sobie wyznaczyliśmy na ten rok. Mając świadomość jak niepewna jest sytuacja, ale z drugiej strony mając tak wysokie zakontraktowanie mówimy, że będziemy się starać dowieźć te 30 proc. wzrostu przychodów rdr" - poinformował podczas czwartkowej wideokonferencji prezes Selvity.

"Na pewno też będziemy starali się zachować dwucyfrową rentowność operacyjną" - dodał.

Strategia Selvity zakłada zarówno rozwój organiczny, jak i poprzez akwizycje. Prezes informował w listopadzie 2019 r., że pierwszego przejęcia można spodziewać się w 2020 roku.

"Niezależnie od bieżących zawirowań czy uśpienia procesów akwizycyjnych, cały czas wierzymy, że uda się zamknąć ten rok z pierwszą akwizycją" - powiedział w czwartek Sieczkowski.

Poinformował, że zarząd wyłonił już krótką listę podmiotów, z którymi spółka zaczęła rozmawiać.

"Można powiedzieć, że jest to wstępny etap rozmów" - powiedział Sieczkowski.

Wskazał, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawia, że procesy akwizycyjne na świecie wstrzymują się.

"W naszej branży trudno kupić spółkę przez internet czy wideokonferencję. Wizyty, które mieliśmy zaplanowane w Europie - ostatnia z nich w ubiegłym tygodniu musiała być odwołana. Niestety to wszystko się zatrzymało" - powiedział Sieczkowski.

"To jest też taki moment, w którym żaden bank pewnie nie podjąłby rozmowy o takich scenariuszach, które jeszcze wcześniej z kilkoma bankami już na stole sobie opracowywaliśmy" - dodał.

Spółka podtrzymała, że jest zainteresowana krajowymi i zagranicznymi firmami, pozwalającymi na zwiększanie skali działalności oraz uzupełnianie portfolio usług. Jak wcześniej informowano, możliwe sposoby finansowania przejęć przez Selvitę to dług, wykup lewarowany lub emisja akcji.

Prezes Sieczkowski ocenił, że wpływ pandemii na branżę biotechnologiczną w długim terminie powinien być pozytywny.

"Myślę, że w krótkim terminie nikt nie wyjdzie bez jakiegoś szwanku, bo jeśli zatrzymuje się tak duża cześć gospodarki to na pewno w jakiś sposób negatywnie wpływa na każdy biznes, nawet na te biznesy, które czują się spokojnie, tak jak my się czujemy. Średnio- i długoterminowo, ten nowy ład, który się z tej sytuacji wyłoni jest raczej korzystny dla tego typu działalności. Na pewno wszystkie społeczeństwa i rządy będą przywiązywały jeszcze większą wagę do szeroko pojętej ochrony zdrowia" - ocenił prezes Selvity.

"Jeśli procesy w firmach farmaceutycznych nabiorą tempa, jeśli inwestycje się zwiększą to bezpośrednio przełoży się to na dostawców usług w takim obszarze jak my. W związku z tym widzimy dobre perspektywy dla siebie" - dodał.

Selvita opublikowała w czwartek roczny raport finansowy. Przychody grupy w 2019 roku wzrosły o 37 proc. do 105,2 mln zł. Przychody komercyjne w segmencie usługowym wyniosły 84,4 mln zł (+43 proc. rdr), a w segmencie bioinformatycznym 10,5 mln zł (+23 proc. rdr).

Grupa odnotowała w 2019 roku 14 mln zł zysku operacyjnego wobec 11 mln zł przed rokiem i 24,8 mln zł EBITDA wobec 15,6 mln zł przed rokiem. Rentowność EBIT wyniosła w 2019 roku 13 proc., a rentowność EBITDA 24 proc.

Wartość portfela zamówień Selvity na 2020 rok, wynikająca z podpisanych kontraktów handlowych i umów o dotacje, wynosi obecnie blisko 79 mln zł i jest o 43 proc. wyższa niż rok wcześniej. (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki