Sejm za zawieszeniem podatku handlowego do 1 stycznia 2018 r.

Zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku przewiduje ustawa, uchwalona we wtorek przez Sejm.

Sejm za zawieszeniem podatku handlowego do 1 stycznia 2018 r.
Sejm za zawieszeniem podatku handlowego do 1 stycznia 2018 r. (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Za ustawą głosowało 232 posłów, przeciw było 206, czterech wstrzymało się od głosu.

Sejm zajął się rządowym projektem, bo w połowie września Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie obowiązującego od początku tego miesiąca w Polsce podatku od handlu detalicznego i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Po tej decyzji resort finansów zawiesił pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie, zapowiedział jednocześnie prace nad projektem ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły.

Obecnie obowiązywanie podatku jest zawieszone jedynie na podstawie rozporządzenia. To rozwiązanie tymczasowe, bo na jego podstawie podatnicy np. nie są zwolnieni z obowiązku złożenia deklaracji o wysokości podatku. Ustawa zawieszająca podatek do 1 stycznia 2018 roku zwalnia ich z tego obowiązku.

Rząd liczy, że w ciągu 2017 roku Komisja Europejska zmieni decyzję, ewentualnie sprawę pozytywnie dla Polski rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości UE. Stąd, jak mówił przed głosowaniem wiceminister finansów Wiesław Janczyk, nie skreślono dochodów z podatku od handlu, zapisanych w projekcie budżetu na 2017 rok (1,2 mld zł).

Zawieszone przepisy o podatku od sprzedaży detalicznej weszły w życie 1 września 2016 r. Nakładały one na podatników tego podatku obowiązek złożenia deklaracji podatkowej o wysokości podatku, a także obliczenia i wpłacenia podatku na rachunek urzędu skarbowego - po raz pierwszy w terminie do 25 października.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadza dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł. (PAP)

pś/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~satiric

Podatek Handlowy uderzałby w interesy Wyznania Handlowego, a do takiej "nietolerancji religijnej" dobrze wytresowani szabesgoje z Wiejskiej, którzy dzięki zdumiewającej naiwności Polaków, wciąż jak widać mają tam przewagę, nie mogą przecież dopuścić.

! Odpowiedz
0 10 ~mmnk

w budżecie jest ale w rzeczywistości go nie ma - GENIALNE

! Odpowiedz
0 2 ~mmnk

poprawka: w projekcie budżetu

! Odpowiedz
1 4 ~Adam1980

Czekają aż kraje europy przejdą wybory do 2018 i wszędzie lewaków kopną w d. zmieni się komisja europejska i takie podatki przegłosują bez żadnych awantur.

! Odpowiedz
0 2 ~dyzma odpowiada ~Adam1980

lewacy to teraz rządzą w Polsce

! Odpowiedz
0 0 ~nik odpowiada ~Adam1980

nic nie przegłosują, w 2018 to zwyczajnie przeniosą tę obietnicę na kolejną kadencję, twierdząc, że potrzebują jeszcze 4 lata...

! Odpowiedz
1 13 ~hu232332

No ale z tego podatku miał być finansowany program "pincet plus".

! Odpowiedz
0 1 ~as

A będzie z uszczelnienia VAT, nie ma wyjścia. Szkoda, że komisja niemiecko-francuska nas wydymała. JA bym im te Lidle i Kerfury teraz inaczej ugryzł, np. na przepisy sanitarne, które są krajowe.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.