REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Sejm przesunął na 2018 r. zniesienie obowiązku meldunkowego

2015-07-23 10:27
publikacja
2015-07-23 10:27
Sejm przesunął na 2018 r. zniesienie obowiązku meldunkowego
Sejm przesunął na 2018 r. zniesienie obowiązku meldunkowego
fot. Krzysztof Wojda / / EastNews

Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony nie od 1 stycznia 2016 roku, a dopiero dwa lata później - zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o ewidencji ludności.

Sejm przesunął na 2018 r. zniesienie obowiązku meldunkowego
Sejm przesunął na 2018 r. zniesienie obowiązku meldunkowego (fot. Krzysztof Wojda / EastNews)
Nowelizację, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 255 posłów, 9 było przeciw, a 145 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku. Potrzeba przesunięcia o 2 lata tej daty wynika m.in. z rekomendacji międzyresortowego zespołu ds. przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku meldunkowego. Określił on ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego.

Jak informowało MSW, adres zamieszkania jest niezbędny do realizacji m.in.: organizacji wyborów, planowania obwodów szkolnych, realizacji powszechnego obowiązku obrony, określania funduszy sołeckich i subwencji dla gmin, kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Ponadto obywatele - na potrzeby postępowań sądowych - pozyskują dane o adresie z rejestru PESEL.

Zasadniczym celem nowelizacji jest więc zapewnienie dodatkowego czasu niezbędnego do wprowadzenia kompleksowych zmian w przepisach prawa oraz do odpowiedniego dostosowania systemów teleinformatycznych obsługujących rejestry państwowe oparte na obowiązku meldunkowym.

Zakłada się, że prace te zostaną zakończone do końca 2017 r., dlatego nowela przesunęła termin zniesienia obowiązku meldunkowego o dwa lata - do 1 stycznia 2018 r.

W czerwcu rząd przyjął sprawozdanie zespołu, który zaproponował koncepcję prostej rejestracji adresu faktycznego pobytu (nie jest to przedmiotem projektu nowelizacji-PAP). Obywatel sam zdecyduje, czy będzie chciał podać adres swego pobytu. Będzie mógł to zgłosić osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie. Adres ten zostanie wówczas zarejestrowany w bazie PESEL. Będzie to dotyczyć obywateli polskich i państw Unii Europejskiej, przebywających w lokalu dłużej niż trzy miesiące.

Cudzoziemcy spoza państw UE (tak jak obecnie) będą zobowiązani do rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu. Zmienią się jednak terminy z tym związane, np. rejestracja będzie obowiązkowa dla cudzoziemców przebywających na terytorium Polski dłużej niż 14 dni. Pobyt nieprzekraczający dwóch tygodni nie będzie wymagał zgłoszenia.

W przyszłości rejestr ten ma być uzupełniony o adres do korespondencji; byłby on gromadzony fakultatywnie. "Konieczne jest rozwiązanie zmierzające do skomunikowania rejestru zawierającego dane adresowe z innymi rejestrami państwowymi, co w przyszłości zagwarantuje całej administracji dostęp do jednego adresu obywatela" - informowało MSW.

Część przepisów regulujących kwestię meldunku obowiązuje od 2013 r. W myśl tych regulacji nie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym miejscu, aby móc zameldować się w nowym. Wszystkie te czynności można wykonać w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Wydłużony został z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności może załatwić ustanowiony pełnomocnik.

Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba podawać m.in. informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym. Od 2013 r. zniesione zostały również sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Zniknął też obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy. Zrezygnowano z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie weryfikują wypełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników. (PAP)

gdyj/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~nieznana
Czy jesli jestem z partnerem mieszkam z nim od ponad roku. mieszkamy u jego rodzicow on ma meldunek nasze dziecko tez ma. Ale juz moje dziecko z poprzedniego zwiazku i jego dziecko z poprzedniego zwiazku i ja nie mamy tego meldunku czy jego rodzice powinni nas zameldowac skoro mieszkamy tutaj juz 16 mieisecy wspolnie oplacamy rachunki Czy jesli jestem z partnerem mieszkam z nim od ponad roku. mieszkamy u jego rodzicow on ma meldunek nasze dziecko tez ma. Ale juz moje dziecko z poprzedniego zwiazku i jego dziecko z poprzedniego zwiazku i ja nie mamy tego meldunku czy jego rodzice powinni nas zameldowac skoro mieszkamy tutaj juz 16 mieisecy wspolnie oplacamy rachunki woda prad smieci internet. Jak to wyglada ? Prosze o odpowiedz
~sarkazm
od 2023r. zniesiona zostanie baza meldunkowa,to czy dana osoba może przebywać pod danym adresem reguluje jedynie prawo własności ,lub umowa najmu /tak jest we wszystkich krajach EU/teoretycznie po tej dacie to właściciel lub najemca decyduje kto zamieszkuje u niego,a nie tak jak teraz jakieś meldunki ---łatwiej będzie wywalić ludzi na bruczek
~proste
Jakby sie nie dało mieć tylko adresu zamieszkania - przynajmniej byłoby wiadomo kto gdzie jest
~Onufry
Osoba z podwójnym obywatelstwem: polskie i spoza Unii - jest głównym najemcą. Od 30 lat nie mieszka w Polsce, na którą pluje. Złożył w administracji akces wykupu mieszkania. Tego ADM już nie sprawdza !. i wykupi jak tylko będzie możliwość. Posiada meldunek w kraju i nowy dowód. Gdzie kontrola w takich sytuacjach ????
~pozdrawiam
po co sa te komentarze jak je wszystkie usuwacie?
po prostu wywalcie mozliwosc komentarzy i tyle debile
~Hubert
NIech przesuną ten termin na 2028r. k...a. Wynajmuje mieszkanie w Gliwicach, ale nie mogę się zarejestrować w Urzędzie Pracy. Potrzebny jest meldunek czasowy. W tym problem, że z najemcą nawet nie ma umowy pisemnej, bo cwaniaki nie chcą podatków odprowadzać. Kiedy w końcu będzie porządek w tej Polsce?Na każdym kroku złodziejstwo NIech przesuną ten termin na 2028r. k...a. Wynajmuje mieszkanie w Gliwicach, ale nie mogę się zarejestrować w Urzędzie Pracy. Potrzebny jest meldunek czasowy. W tym problem, że z najemcą nawet nie ma umowy pisemnej, bo cwaniaki nie chcą podatków odprowadzać. Kiedy w końcu będzie porządek w tej Polsce?Na każdym kroku złodziejstwo i cwaniactwo.
~Ignaś
Ograniczono terminy ważności prawa jazdy - ciekawe czy też wejdą z opóźnieniem?... NEVER!
~Ignaś
W myśl zasady: "... gdy związek nasz (ich) bratni ogarnie ludzki ród! " - no i ogarnął tak mocno, że nie można tego zmienić!! :-(
~xantypa
"oparło w głosowaniu 255 posłów, 9 było przeciw, a 145 wstrzymało się od głosu." Co to ma być?
dlaczego 145 posłów wstrzymało się od głosu? Uważam, że odmowa głosowania powinna być uzasadniana pisemnie. Lenie!
~Art
posłowie wstrzymujący się od głosowania poiwnii być pozbawieni diety poselskiej na min 12mcy

Powiązane: Reforma meldunkowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki