Ścigaj (PSL-KP): Zaczyna się myślenie, że działalność gospodarcza się nie opłaca

Zaczyna się myślenie, że prowadzenie działalności gospodarczej się nie opłaca – oceniła we wtorek „jedynka” listy PSL-KP w Krakowie Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). Według niej sytuację małych i średnich przedsiębiorstw mogłoby polepszyć wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS.

Ścigaj, która ubiega się o reelekcję do Sejmu, mówiła na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed krakowską siedziba ZUS, że tylko w województwie małopolskim w 2018 r. liczba zarejestrowanych nowych działalności wynosiła 18 tys., podczas gdy w roku 2015, 2016 i 2017 – po 25 tys., a w roku 2013 – prawie 30 tys.

Zgodnie z przywołanymi przez posłankę danymi w 2018 r. prawie 1 tys. firm w Polsce ogłosiło upadłość. „To rekordowa liczba” – podkreśliła Ścigaj i oceniła, że sytuacja przedsiębiorców, szczególnie małych, jest dramatyczna. "W Polsce zaczyna się myślenie, że prowadzenie działalności gospodarczej się nie opłaca" – powiedziała.

Według niej, upadłości wynikają z problemów z płynnością finansową przedsiębiorców. „Rozumiemy, że rząd chce uszczelniać VAT, niemniej przy wprowadzaniu procedur uszczelniających podrożały bardzo koszty prowadzenia działalności gospodarczej" – zwróciła uwagę i dodała, że dochodzi do oszustw gospodarczych, których ofiarami jest „wielu podwykonawców również przy inwestycjach państwowych”. Oszukani przedsiębiorcy - mówiła - swoich praw mogą dochodzi w sądzie, ale na rozstrzygnięcie muszą czekać nawet cztery lata, a od ubiegłego tygodnia wzrosły podwójnie koszty założenia sprawy cywilnej o odszkodowanie.

Ścigaj dodała, że przewidywany od przyszłego roku wzrost składek ZUS dla małych przedsiębiorców z obecnych ponad 1300 zł do prawie 1500 zł miesięcznie będzie "dramatem".

„Żeby nie dobić polskiej przedsiębiorczości chcemy zaproponować na wzór niemiecki przede wszystkim dobrowolne składki ZUS” – zaznaczyła liderka krakowskiej listy PSL-Koalicji.

„Chcemy, by przedsiębiorcy, którzy mają problem z płynnością finansową nie musieli płacić składek, a o swoją emeryturę zadbali w ten sposób, że po prostu zainwestują w firmę” – powiedziała kandydatka. Jak zaznaczyła, dobrowolne składki ZUS poparł pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw.

W tej chwili – mówiła Ścigaj – ZUS ma 4,8 mld zł zadłużenia wynikającego z braku opłacania składek. „To nie wynika z tego, że przedsiębiorcy w Polsce chcą oszukiwać - po prostu nie mają pieniędzy, nie mają jak opłacić" – powiedziała.

Zaproponowała także, aby „państwo ścigało podatki, w tym VAT, wtedy, kiedy przedsiębiorca otrzyma płatność, żeby swoją egzekucją nie dobijało przedsiębiorców, którzy czekają na płatności od nieuczciwych kontrahentów".

autor: Beata Kołodziej

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 4 pelkom

Wydawało mi się, że Pani Ścigaj - socjolog z wykształcenie , nie często popełnia błędy merytoryczne, do dzisiaj. Ta publikowana wypowiedź to stek nieprzemyślanych wywodów. Krótko - składki ZUS to procent od wynagrodzenia osobistego i procent od średniego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o ilość rejestrowanych firm za czasów PO PSL to ich nagminnie rejestrowane służyło do wyłudzania VAT-u. I to tyle w tej nieudanej wypowiedzi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.