REKLAMA

Sawicki: Dolar nie utrzyma się długo na tak wysokim poziomie

2016-11-21 08:00
publikacja
2016-11-21 08:00

Pierwsze po ogłoszeniu wyników wyborów przemówienie Donalda Trumpa wybiło w górę rentowności amerykańskich obligacji i dolara. Temu drugiemu pomogła też szefowa Fed, utwierdzając rynki w przekonaniu, że stopy procentowe zostaną w grudniu podniesione. Zdaniem analityka TMS Brokers tak wysokie poziomy nie utrzymają się jednak długo.

/ fot. EugenP / YAY Foto

– Wydaje się, że ruchy, które miały miejsce po zwycięstwie Trumpa w wyborach prezydenckich, były bardzo drastyczne i będzie trudne utrzymanie aż tak wysokich poziomów rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, a to może powodować, że dolar wraz ze zbliżaniem się końca roku będzie nieco słabszy – przewiduje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.

Dzień po wygranej prezydent elekt wygłosił przemówienie, z którego rynki wyciągnęły optymistyczne wnioski, że uda się zwiększyć wydatki infrastrukturalne, bo pozostający we władaniu republikanów Kongres nie będzie przesadnie przeszkadzał prezydentowi, ale też nie dopuści do ich przesadnego wzrostu oraz że zapowiadane restrykcje w handlu międzynarodowym nie dojdą do skutku. W efekcie założyły wzrost inflacji w USA i związany z nią wzrost gospodarczy oraz podwyżki stóp proc. przez Fed.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać: od 9 listopada rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosła o jedną trzecią, a dolar umocnił się do euro o 5 proc., zaś do złotego o niemal 8 proc. do 4,20 zł. Jednak według Sawickiego jeszcze przed końcem roku oba aktywa osłabną.

– Nie można zapominać o tym, że Donald Trump będzie zapewne chciał prędzej czy później wprowadzić część z tych budzących największe kontrowersje elementów swojego programu politycznego, m.in. chodzi o kwestie związane z imigracją czy o bardzo protekcjonistyczną politykę w handlu zagranicznym – uważa szef departamentu analiz TMS Brokers. – I to będzie rodzić na pewno gorsze nastroje na giełdach i powodować, że w dłuższym terminie prezydentura Trumpa będzie związana z wyższą zmiennością na rynkach finansowych i z częstymi zmianami nastrojów.

Nowy prezydent obejmie stanowisko w drugiej połowie stycznia. Sawicki przypomina, że w wbrew oczekiwaniom republikanie utrzymali przewagę w Kongresie, co ułatwi Trumpowi realizację obietnic. Niekoniecznie korzystnych dla rynku. W dodatku z czasem uzyska więcej władzy.

– Warto nadmienić, że w 2018 roku, czyli mniej więcej po 1,5 roku kadencji Trumpa, będzie on mógł wymienić część bardzo ważnych decydentów z amerykańskiego banku centralnego, wymienić m.in. prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, i to może rzutować bardzo mocno na to, jaki kształt będzie miała polityka monetarna w kolejnych latach – mówi.

Prawdziwą niewiadomą jest jednak stosunek republikańskiego przecież Kongresu do niektórych pomysłów Donalda Trumpa, które jak właśnie wydatki infrastrukturalne czy cła, nie są wcale zgodne z republikańską filozofią.

– Republikanie będą też bardzo mocno krygować Trumpa w tych najbardziej kontrowersyjnych zamierzeniach, przede wszystkim po to, żeby utrzymać władzę. Wiemy doskonale, że republikanie wcale nie postrzegają wszystkich punktów, na których Trump budował swoje poparcie społeczne, za punkty ważne, a nawet za punkty, które są realne do wprowadzenia. Dlatego polityka Trumpa tak naprawdę będzie dopiero wtedy bardziej przewidywalna, kiedy będziemy wiedzieć, na ile Kongres i na ile liderzy partii republikańskiej będą chcieli mu pozwolić – mówi Sawicki.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Noname
Po wyborach w USA złotówka dostała w czapę do wszystkich walut. Jeśli to co w artykule jest prawdą dolar osłabnie ze względu na politykę Trumpa. A gdy dolar słabnie to złotówka znów dostanie w czapę bo wszyscy będą uciekać do bezpiecznego franka. Inaczej mówiąc gdy w USA jest dobrze dolar w górę a pln w dół.Po wyborach w USA złotówka dostała w czapę do wszystkich walut. Jeśli to co w artykule jest prawdą dolar osłabnie ze względu na politykę Trumpa. A gdy dolar słabnie to złotówka znów dostanie w czapę bo wszyscy będą uciekać do bezpiecznego franka. Inaczej mówiąc gdy w USA jest dobrze dolar w górę a pln w dół. A gdy w USA jest źlę to złotówka w dół bo wszyscy kupują chf. Co by sie nie dzialo jestesmy w plecy.
~geeeg
Kiedy dolat po 1 zł a Euro po 1,3 zł? Co? PiSowscy geniusze?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~as
a mnie zawsze zastanawia czy dolar drozeje bo zloto tanieje czy zloto tanieje bo dolar drozeje
~dareko
Sawicki sprzedaj wszystkie USD , tylko teraz
~JubilerZGenewy
Dlatego Pan Sawicki powinien juz teraz sprzedać dolary o kupic za nie franki.
~mały111
Plan był: Polska (tania siła) i podobne wejdą w miejsce Chin,(Clinton-globalizm) ale wskoczył Trump z protekcjonistyczną polityką i wszystko Runęło!. Polityka ta umocni Boga_te kraje z nowoczesną Technologią i małym stosunkiem eksportu do PKB. Boga_te czyli USA: eksport tylko 13% Japonia, tylko 18% a Chiny.... 22%.Plan był: Polska (tania siła) i podobne wejdą w miejsce Chin,(Clinton-globalizm) ale wskoczył Trump z protekcjonistyczną polityką i wszystko Runęło!. Polityka ta umocni Boga_te kraje z nowoczesną Technologią i małym stosunkiem eksportu do PKB. Boga_te czyli USA: eksport tylko 13% Japonia, tylko 18% a Chiny.... 22%.(za biedni potrzebują jeszcze technologi i rynków-USA skupia się na nich!) Rynki już wiedzą i reagują..Najbardziej ucierpią kraje żyjące z wyzysku biedoty, bez własnych technologii . Klęską globalizmu było przeniknięcie nowoczesnej technologi do biednej ale przebiegłej Azji Tanie kraje bez własnych technologii z eksportem. Polska 49%, Węgry 89%(!) Słowacja 94%(!) Niemcy 47% (bogaci imają technologię) Honkong 201%(!)(bogaty http://www.szczesniak.pl/3159
slc350
a mnie się wydaje, że dziś korekta na USD i dalej jazda na 4.30, a potem konsolidacja w okolicach 4,05-4,20.... a no dlatego, że w Polska gospodarka nie ma żadnych powodów żeby umocnić się wobec dolara... 500+, dopłaty... Mieszkanie dla swoich itp... promowanie nieróbstwa i utrudnianie do maksimum prowadzenia interesów a mnie się wydaje, że dziś korekta na USD i dalej jazda na 4.30, a potem konsolidacja w okolicach 4,05-4,20.... a no dlatego, że w Polska gospodarka nie ma żadnych powodów żeby umocnić się wobec dolara... 500+, dopłaty... Mieszkanie dla swoich itp... promowanie nieróbstwa i utrudnianie do maksimum prowadzenia interesów małych i średnich firm .. to nie wróży dobrze
~HansVort
Co do PLNUSD masz rację, mamy fale 3, teraz korekta na 4. Ale jak wysko zajdzie 5 to ja bym sie ne odważył prognozować, może byc nawet 4,5.

Rodziny trzeba wspierać, cały zachód to robi, nie krytykowałbym tego. Co do utrudniania biznesu małym i srednim to raczej ameryki nie odkrywamy, nie ma się co dziwić ze jest
Co do PLNUSD masz rację, mamy fale 3, teraz korekta na 4. Ale jak wysko zajdzie 5 to ja bym sie ne odważył prognozować, może byc nawet 4,5.

Rodziny trzeba wspierać, cały zachód to robi, nie krytykowałbym tego. Co do utrudniania biznesu małym i srednim to raczej ameryki nie odkrywamy, nie ma się co dziwić ze jest czarna czy szara strefa. I jakieś konstytucje dla biznesu to tu raczej wiele nie zmienią
~arek
Na tym forum wszyscy wierzą, że PIS to niesamowite szczęście jakie spłynęło na gospodarkę. Dobra Zmiana uratowała KGHM, Orlen, Lotos, Energe, PGE, Azoty, PZU przed złodziejstwem PO. To nic że akcje spółek szorują po dnie, a państwowe monopole doją Polaków jak nigdy przedtem; PZU, Orlen, Lotos.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki