REKLAMA

Saudyjczycy chcą wysłać kobietę w kosmos. Już za rok

2022-09-22 16:40
publikacja
2022-09-22 16:40

Władze Arabii Saudyjskiej ogłosiły w czwartek plan stworzenia programu treningowego dla astronautów. Jak podała agencja SPA, w 2023 roku w kosmos ma polecieć załoga, w skład której wejdzie pierwsza saudyjska pilotka i astronautka.

Saudyjczycy chcą wysłać kobietę w kosmos. Już za rok
Saudyjczycy chcą wysłać kobietę w kosmos. Już za rok
/ Shutterstock

Program ma na celu wyszkolenie obywateli saudyjskich, którzy wezmą udział w krótko- i długoterminowych lotach kosmicznych, a także będą uczestniczyli w eksperymentach naukowych i przyszłych misjach kosmicznych.

Nowy program kosmiczny wchodzi w skład pakietu reform ekonomicznych znanych jako Saudi Vision 2030, mających na celu dywersyfikację gospodarki i zmniejszenie zależności od dochodów z ropy naftowej. W ramach Saudi Vision 2030 rządzący de facto Arabią Saudyjską książę Mohammed ibn Salman dąży również do większej integracji kobiet na rynku pracy tego wciąż konserwatywnego kraju muzułmańskiego.

Władze Arabii Saudyjskiej zniosły wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety w 2018 roku.

Pierwszym Arabem i muzułmaninem w kosmosie był przyrodni brat księcia Mohammeda i pilot sił powietrznych książę Sułtan ibn Salman, będąc członkiem siedmioosobowej załogi amerykańskiego wahadłowca Discovery podczas misji w 1985 roku.

Sąsiadujące z Arabią Saudyjską Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzą najważniejszy w świecie arabskim program kosmiczny. W lutym 2021 roku wystrzeliły sondę na orbitę Marsa, a w listopadzie 2022 roku planują umieścić swój pierwszy łazik na Księżycu. (PAP)

baj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (4)

dodaj komentarz
forfun
co jest większym wyczynem - to że polecą czy to że kobieta ???
ciężko rozstrzygnąć
wibor3m10procent
Czy będzie lecieć w burce..?

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki