Satelita zaprojektowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej poleci w kosmos

Satelita PW-Sat2 zaprojektowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej poleci w kosmos w grudniu przyszłego roku. Na uczelni podpisano kontrakt na wyniesienie satelity.

(ingimage)

Inna Uwarowa, koordynatorka projektu, wyjaśnia, że studenci zaprojektowali satelitę z użyciem nowej technologii systemu deorbitacji. Głównym ładunkiem satelity jest żagiel deorbitacyjny, czyli struktura, która ma pomagać w przyszłości w zapobieganiu powstawania śmieci kosmicznych. - Jest to nasz innowacyjny pomysł do walki ze śmieciami kosmicznymi, będziemy testować jego skuteczność - mówi Inna Uwarowa. Technologia ta pomaga w usunięciu satelitów po zakończeniu ich misji.

Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu, tłumaczy, że PW-Sat2 jest satelitą typu CubeSat od angielskiego cube, czyli sześcian. Satelita ma wymiary 10x10x22 cm. Żagiel deorbitacyjny po otwarciu ma 4 metry kwadratowe i jest skonstruowany z bardzo cienkiej foli mylarowej oraz oparty na czterech ramionach, które rozwiną się po otwarciu. Jego misją jest także przetestowanie czujnika słońca zaprojektowanego przez studentów, przetestowanie otwieranych paneli słonecznych i systemu zasilania.

Satelita zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety Falcon pod koniec 2017 roku z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych.

Koszt satelity to od 60-80 tys. euro. Zbudowanie satelity było możliwe dzięki środkom z programu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Natomiast wsparcie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 180 tys. euro jest przeznaczone na pokrycie kosztów wyniesienia satelity.

To drugi satelita zaprojektowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej, który będzie wyniesiony na orbitę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jasko

Teraz cały świat będzie słuchać nadawanego z kosmosu apelu smoleńskiego

! Odpowiedz
0 0 ~sea

Może znalazło by się w nim miejsce dla Morawieckiego?

! Odpowiedz
1 3 ~zez

Kasa w błoto. Nikogo nie interesuje, jak deorbitować stare satelity bo nie ma żadnych sankcji za zostawianie ich na orbicie. No ale co tam, płaci podatnik, więc to "niczyje" pieniądze

! Odpowiedz
1 0 ~Max

Widzę, że masz problem z czytaniem ze zrozumieniem, technologia badana w projekcie PWSat2 nie ma na celu deorbitację starych satelitów, ale zapobieganiu powstawania nowych, jaki projekt, akcję nie nazwałbyś wyrzucaniem pieniędzy w błoto, jak należałoby wykorzystać je dobrze, swoją drogą to ciekawe, że wszystkie agencje kosmiczne wyrzucają pieniądze w błoto walcząc z problemem śmieci kosmicznych, musi pracować w nich najgorszy społeczny element.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zez odpowiada ~Max

Sam masz problem z czytaniem, i to dosyć spory. Nikt w nowych satelitach nie instaluje specjalnych systemów deorbitujących bo to bezsensowny dodatkowy koszt. Poza tym nikt nie nie wydaje żadnych istotnych pieniędzy na podobne badania, jesteś kolejną ofiarą PR-u. Pominę już fakt, że technologia użyta przez tego śmiesznego mikrosatelitę (kosta o boku 10 cm) ma się nijak do satelitów pełnowymiarowych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dfesdfs odpowiada ~zez

Nie wiemy do końca, jaka technologia będzie wiodąca w przyszłości, bo nie znamy przyszłości.
90% obecnych prac badawczych na uczelniach można uznać, jako śmieci. Ale głównie dlatego, że nasza wiedza na ten temat jest z pisma "DO Rzeczy"

! Odpowiedz
0 0 ~DyktatorMody

Takie bloki jak te trzy wymienione na końcu artykułu testuje się na Ziemi. www.baltic.keep.pl

! Odpowiedz
0 1 ~sorry

Brawo!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.