REKLAMA

Sasin: Zamykanie kopalń jest procesem nieuchronnym

2020-09-03 09:27
publikacja
2020-09-03 09:27
fot. Maciej Jarzębiński / FORUM

Proces zamykania kopalń jest procesem nieuchronnym; zarząd PGG przygotował plan, który przewidywał zamknięcie czterech nierentownych kopalń, ale szukamy rozwiązań mniej społecznie dotkliwych - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

O sytuację w polskim górnictwie wicepremier pytany był w czwartek w internetowej części rozmowy RMF FM.

Wicepremier podkreślał, że wcześniej mówił o tym, że żadna z kopalń nie zostanie zamknięta w kontekście tymczasowego zawieszenia ich działalności ze względu na pandemię koronawirusa. "I tak się stało, żadna kopalnia nie została zamknięta" - powiedział. "Zawsze też podkreślałem, że proces zamykania kopalń jest procesem nieuchronnym" - dodał.

Jak mówił, na ten temat prowadzone są rozmowy ze stroną społeczną. "Przyjęliśmy zasadę w rządzie, że podejmujemy decyzję w dialogu z naszymi partnerami społecznymi, dlatego od ponad miesiąca toczymy intensywny dialog ze związkami zawodowymi i szukamy rozwiązań" - powiedział Sasin.

"Na moje zlecenie został przygotowany plan przez zarząd PGG, który rzeczywiście przewidywał m.in. - w ramach różnych działań oszczędnościowych - zamknięcie czterech kopalń, które generują zdecydowaną większość strat" - poinformował. Jak wskazał, ten plan był początkiem rozmów ze stroną społeczna. "Szukamy rozwiązań mniej społecznie dotkliwych" - przyznał.

Pod koniec lipca w Katowicach podczas spotkania związkowców z zarządem PGG oraz wicepremierem Sasinem powołano zespół, który do końca września wypracować rozwiązania dla pogrążonej w kłopotach Polskiej Grupy Górniczej oraz całej branży.

Zespół ma m.in. przeanalizować możliwości produkcji energii elektrycznej z węgla w perspektywie krótkoterminowej oraz inwestycje w energetyce i górnictwie - szczególnie te ukierunkowane na wysokosprawną i niskoemisyjną energetykę. W agendzie prac zespołu znajdą się także kwestie związane z polityką klimatyczną oraz wyjaśnienie roli gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i węgla kamiennego w miksie energetycznym.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
fred_
Kasa dla gornikow powinna isc z MSW. Mundurowi i tak za duze swiadczenia maja.
fred_
Szkoda ludzi z Poludnia. Ladne regiony ale bez gornikow Wroclaw, Katowice i Krakow beda padac.
itso_ready_to_by_cool
zgadzam się z tego względu ze nie dokonują dywersyfikacji tylko coś z baraż IT wyszło ale to za mało, zamykanie branży powinno się rekompensować już istniejącą która w naturalny sposób by dostała kopa a tak ludzie po prostu wyemigrują bo nie będą robić za śmieciowe wypłaty i to mi się wydaje najprawdopodobniejszy zgadzam się z tego względu ze nie dokonują dywersyfikacji tylko coś z baraż IT wyszło ale to za mało, zamykanie branży powinno się rekompensować już istniejącą która w naturalny sposób by dostała kopa a tak ludzie po prostu wyemigrują bo nie będą robić za śmieciowe wypłaty i to mi się wydaje najprawdopodobniejszy scenariusz mimo tej całej propagandy :D
itso_ready_to_by_cool odpowiada itso_ready_to_by_cool
najprawdopodobniej Śląsk zostanie uśmiercony jak zaczną wprowadzać ten zielony ład czeka go recesja inne regiony zyskają ale pewnie te poza polską
heldbaum
"Przyjęliśmy zasadę w rządzie, że podejmujemy decyzję w dialogu z naszymi partnerami społecznymi, dlatego od ponad miesiąca toczymy intensywny dialog ze związkami zawodowymi i szukamy rozwiązań" -

Dlaczego nie dotyczy to zwalnianych urzedasow? Pierdzistolki gorsze od kopaczy?
secundus
oczywiście, że nieuchronnym, wieść gminna niesie, że kupcy już czekają
plutarch
Jacy kupcy? Napisz mi, że żydowscy, a napiszę ci, żeś troll-prowok.
anna_domagalczyk
A w lipcu Sasin i PMM twierdzili, że zamykania kopalń w planie nie było. Teraz mówi, że jednak było, tylko nie chcieli drażnić górników. Teraz wygląda to jak zapowiedź pełnego dryfu, w zależności od nastrojów górników i resztek kasy na dopłaty (w PFR to można niby dodrukować, tylko kto skupi obligacje bankruta,A w lipcu Sasin i PMM twierdzili, że zamykania kopalń w planie nie było. Teraz mówi, że jednak było, tylko nie chcieli drażnić górników. Teraz wygląda to jak zapowiedź pełnego dryfu, w zależności od nastrojów górników i resztek kasy na dopłaty (w PFR to można niby dodrukować, tylko kto skupi obligacje bankruta, jak państwo to to w końcu trafi do budżetu i go rozsadzi). W każdym razie Ruda Sląska ma pozamiatane, jak nie w tym to przyszłym roku. Brawo poseł ze Śląska ! A taki był miły na barbórce :-)
heldbaum
No wlasnie, jeszcze dziennikarzy obrazal, zarzucal klamstwo.
meryt
"A w lipcu Sasin i PMM twierdzili, że zamykania kopalń w planie nie było."
"tylko kto skupi obligacje bankruta, jak państwo to to w końcu trafi do budżetu i go rozsadzi)"

anna_domagalczyk 2020-08-31 12:15 "Oczywiście bez rzeczowych argumentów, jedynie hasła"

30.07.2020 "Przez
"A w lipcu Sasin i PMM twierdzili, że zamykania kopalń w planie nie było."
"tylko kto skupi obligacje bankruta, jak państwo to to w końcu trafi do budżetu i go rozsadzi)"

anna_domagalczyk 2020-08-31 12:15 "Oczywiście bez rzeczowych argumentów, jedynie hasła"

30.07.2020 "Przez najbliższe 2-3 miesiące rząd będzie konsultować plan naprawy sytuacji polskiego górnictwa z naukowcami, specjalistami oraz związkowcami - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. To oznacza odroczenie planu przedstawionego przez wicepremiera Jacka Sasina, który zakładał likwidację kopalń."

"Notyfikacja pomocy publicznej polega na oficjalnym przekazaniu Komisji Europejskiej, za pomocą formularzy dostępnych w systemie elektronicznym SANI, projektu programu pomocowego, projektu pomocy indywidualnej lub projektu pomocy indywidualnej na restrukturyzację wraz z informacjami niezbędnymi dla oceny zgodności pomocy publicznej z rynkiem wewnętrznym."

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki