Sasin: Rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen prądu

Rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen prądu w 2020 r., aby nie płaciły więcej za energię niż w tym roku - zapowiedział we wtorek w radiowej Trójce wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Poinformował, że resort pracuje nad stosownym projektem.

(Kancelaria Premiera RP)

Jak przypomniała prowadząca audycję, w poniedziałek prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dwóm kolejnym firmom, Enei i Enerdze Obrót, co oznacza, że rachunki za prąd dla gospodarstw domowych wzrosną średnio o 9 zł miesięcznie.

"To są pewne ustalenia pomiędzy firmami energetycznymi i Urzędem Regulacji Energetyki, który też - powiedzmy - jest organem niezależnym. Ale niezależnie od tego, trzeba powiedzieć, że skala tego wzrostu cen energii została bardzo drastycznie ograniczona" - mówił Sasin. Według niego Polacy byli jednak straszeni zapowiedziami wzrostu cen energii o 40 proc., czy więcej.

"Widzimy, że te czarne wizje się nie sprawdziły (...). Bardzo ograniczyliśmy skalę tego wzrostu - średnio rzeczywiście to jest około 9 zł do rachunku miesięcznie. Ale, tak jak zapowiedziałem, niezależnie od tego, że ta skala nie jest zbyt wielka, szczególnie w porównaniu z tym co dzieje się wokół nas, ze skalą podwyżek w innych krajach europejskich, które rzeczywiście są bardzo drastyczne (...), my pracujemy w tej chwili w Ministerstwie Aktywów Państwowych nad projektem ustawy, który prowadzi system rekompensat również za ten niewielki wzrost" - poinformował minister.

"Będzie to zrekompensowane obywatelom, gospodarstwom domowym, rodzinom polskim" - dodał. Wyjaśnił, że będzie to rekompensata finansowa "wyrównująca ten wzrost cen do poziomu tego, który jest poziomem tegorocznym".

"Tak jak zapowiedziałem i tak jak zapowiedział rząd i pan premier Morawiecki, jest decyzja, że taki system rekompensat będzie wprowadzony (...). Polskie rodziny, indywidualni odbiorcy energii nie poniosą w kosztów wzrostu cen energii, który jest wzrostem obiektywnym, nie wynikającym oczywiście z działań rządu. Energia drożeje również ze względu na politykę klimatyczną i konieczność ponoszenia wysokich opłat za emisję" - powiedział. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jacho1804

Sasin i prawda :))))))))

! Odpowiedz
1 28 trooper

Nie "rząd" zrekompensuje tylko płacący podatku znów się zrzucą. Rząd pieniędzy nie żadnych, tylko decyduje komu zabrać aby dać innemu a przy okazji nazrec się samemu do syta.

! Odpowiedz
6 13 jaykob

Normalnie PRL, tworzą problemy: idąc w węgiel, a potem je rozwiązują: dopłacając do rachunków za prąd, bo przecież prąd z brudnego węgla jest, a CO2 kosztuje. Rządy J. Komunisty

! Odpowiedz
2 1 1984

Zastanawiałeś sie gdzie trafiają opłaty za CO2? Jak nie to zobacz projekt budżetu. Od innych wpływów różnią się tylko tym, że nie można ich wydać na co się zechce. Ale i tak jest to przekładanie z kieszeni do kieszeni: kasa za CO2 do budżetu, ten wyda ją na wsparcie OZE co zaoszczędzi kasę z podatków które wyda na "rekompensaty".

I to nie jest nasz wymysł, geniusze z UE opodatkowali CO2. I to tak aby nie uderzyć w Niemcy - tam popularne są indywidualne kotły gazowe które nie podlegają takim opłatom. A gazowa ciełownia lub elektrociepłownia płaci. Gdyby prąd nie pochodził z "brudnego węgla" ale emitującego mniej CO2 gazu płacilibyśmy podobną cenę. Po prostu gaz jest droższy. Podstawowa różnica w tym, że kasa za gaz poszłaby za granicę: do Rosji, Kataru oraz USA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 45 jangcy

Rząd czyli kto?
Nie wiedziałem ze pan Sasin dysponuje takimi środkami żeby rekompensować gospodarstwom domowym podwyżki energi. Że Morawiecki ma cos odłożone to wiem i może dla paru osób z tego starczy ale że Sasin i cala ekipa też się dołoży... No no!
Chyba w sklokach bedą brali te kredyty na dofinansowanie gospodarstw domowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 41 jo41

Nie mogę patrzeć na ten ry.j Co jeszcze obiecasz? A już wiem w 2022 pochwalisz się że już nawet pracownik z najniższą krajową od lipca wchodzi w drugi próg podatkowy. Dobrodzieje kulawa jego nać .

! Odpowiedz
18 44 jkendy

Jednym słowem socjalistyczna gospodarka centralnie sterowana.
Niech żyje towarzysz Edward Gierek! (sala odpowiada) Niech żyje! Niech Żyje! Niech Żyje!.

! Odpowiedz
7 38 cyklotron

jakim cudem magicy z GUS-u teraz wyczarują inflację poniżej 4.5% r/r ? To dopiero będzie numer.

! Odpowiedz
14 50 leonidass

Nasuwa się pytanie, czym rząd sobie zrekompensuje tą rekompensatę.

! Odpowiedz
1 15 malineczka

Nowym podatkiem,od czego?Właśnie się zastanawiają i analizują różne scenariusze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne