REKLAMA

Sanok RC pomimo odbudowy zamówień w III kw. przewiduje spadek wyników w całym '20 w stosunku do '19

2020-09-30 11:18
publikacja
2020-09-30 11:18
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Sanok Rubber Company, który notuje w III kw. odbudowę zamówień, przewiduje, że w całym 2020 roku wyniki finansowe grupy będą gorsze niż w 2019 roku ze względu na słaby II kwartał- poinformował podczas telekonferencji dla dziennikarzy prezes spółki Piotr Szamburski.

"Nie ma takiej możliwości, żeby nadrobić, to co się wydarzyło w II kwartale, bo to nie jest taki efekt odbicia. Nawet gdyby coś takiego się wydarzało, to nie ma obecnie takich mocy produkcyjnych, które by po 2-3 miesiącach takiej zapaści to wszystko nadrobiły. Jest to fizycznie niemożliwe, nie ma też takiego zapotrzebowania. Obecnie raczej jest powrót, do tego co zakładaliśmy w tegorocznym budżecie, a ta luka, która została wygenerowana w II kwartale już zostanie i do końca roku będzie się już ciągnęła za nami" - powiedział prezes, pytany, czy w 2020 roku należy oczekiwać pogorszenia wyników finansowych grupy w porównaniu do 2019 roku.

Skonsolidowana sprzedaż grupy spadła w II kw. 2020 roku o 30 proc, do 181 mln zł, EBITDA zmniejszyła się o 42 proc., do 11,9 mln zł. Zysk netto j.d spadł o blisko 80 proc. do 1,8 mln zł.

"Obecnie patrzymy bardzo krótkookresowo, październik zapowiada się w miarę dobrze, co do listopada nie mam takich potwierdzonych informacji. Mówiąc w miarę dobrze, mam na myśli to, co oczekiwaliśmy. To jest powrót w uszczelnieniach karoseryjnych do normalnych planowanych poziomów sprzedaży, natomiast w systemach antywibracyjnych raczej na poziomie 80 proc. naszych planów, co i tak uważam, że jest pozytywne. Listopad ciężko jeszcze powiedzieć, jakiś poziom zamówień się buduje, dający nadzieję, że też będzie dobrze. Z dzisiejszej perspektywy nie mamy pewności, że będzie na podobnym poziomie jak październik. Natomiast nie będzie tak źle, jak to miało miejsce w II kw. Wyszliśmy z solidnych spadków 70-80 proc. Raczej poruszamy się w przedziale 65-85 proc. planu" - dodał.

Dyrektor finansowy Piotr Dołęga poinformował, że w II kw. w związku ze zmniejszonym do 80 proc. wymiarem czasu prasy Sanok otrzymał 6,7 mln zł dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej. W lipcu spółka spodziewa się jeszcze z tego tytułu poniżej 3 mln zł. Od sierpnia praca odbywa się w normalnym trybie.

Prezes powiedział, że Sanok kontynuuje prace nad przeglądem opcji strategicznych, nie wyklucza dezinwestycji w segmencie motoryzacji w zakładach w Chinach czy w Niemczech. Podkreślił, że na przełomie roku lub na początku 2021 roku można spodziewać się jakichś decyzji w tej sprawie, gdyż wówczas perspektywy branży automotive mogą być bardziej klarowne.

W grudniu 2018 roku Sanok rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Spółka informowała wówczas, że zamierza wziąć pod uwagę akwizycje, w tym na rynkach zagranicznych, oraz pozyskanie partnera strategicznego lub finansowego.

Grupa Sanok Rubber Company produkuje wyroby gumowe i posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Chinach, Meksyku i na Białorusi. Jej wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD).

W 2019 roku przychody grupy wzrosły o 3 proc. do 1,05 mld zł. Sprzedaż segmentu motoryzacyjnego stanowiła 60 proc. ubiegłorocznych przychodów. EBITDA Sanoka spadła w 2019 roku o 30 proc. do 88,4 mln zł. Zysk netto zmniejszył się o 19,6 proc. do 51,5 mln zł. (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki