REKLAMA

Zakopane przejmuje Samotnię. Coraz więcej niewiadomych wokół nowego dzierżawcy

2024-02-07 09:00, akt.2024-02-07 14:52
publikacja
2024-02-07 09:00
aktualizacja
2024-02-07 14:52

Zamiast rodziny Siemaszko, która prowadziła schronisko "Samotnia" od prawie 60 lat, już od połowy maja tym najsłynniejszym schroniskiem w Karkonoszach będzie zarządzać spółka Wysoka II z Zakopanego. To ona - zdaniem PTTK - złożyła najlepszą ofertę. W konkursie wzięły udział trzy firmy.

Zakopane przejmuje Samotnię. Coraz więcej niewiadomych wokół nowego dzierżawcy
Zakopane przejmuje Samotnię. Coraz więcej niewiadomych wokół nowego dzierżawcy
fot. sanzios / / Shutterstock

"Dutki będą się musiały zgadzać - ceny pójdą w górę", "Będzie jak w Murowańcu - McDonaldzie wśród schronisk", "Obiad za 100 zł i randomowa obsługa" - to tylko wycinek komentarzy, które pojawiają się w mediach społecznościowych od wtorku, kiedy to PTTK ogłosiło wyniki konkursu. 

Co zaoferowała firma prowadząca schronisko w Murowańcu, że przechyliła szalę zwycięstwa? Przede wszystkim miesięczny czynsz to minimum 37,5 tys. miesięcznie przez 5 lat (bo na tyle zostanie podpisana umowa). 

- Drugie kryterium było związane z inwestycjami. Zainteresowani przedstawiali nam deklarację, w jakiej wysokości są gotowi ponieść koszty z nimi związane. Chodzi m.in. o termomodernizację obiektu z wymianą stolarki i renowacją elewacji, a także wykonanie zabezpieczeń wymaganych przepisami przeciwpożarowymi - przekazał Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK.

Murowaniec bis w Karkonoszach?

PTTK nie może się nachwalić spółki Wysoka II, która prowadzi schronisko Murowaniec w Tatrach. 

- Mają bardzo dobre referencje od spółki zarządzającej tatrzańskimi obiektami. To też pozwala nam zobaczyć pewną perspektywę tej współpracy, bo widzimy jak ona wygląda w tamtym regionie - poinformował Błaszczyk.

Turyści są bardziej w tej sprawie podzieleni. Wśród wad wymieniają fakt, że Murowaniec ze schroniska zmienił się tak naprawdę w hotel i restaurację położoną w górach. "Miła obsługa, ale zero klimatu. Tylko opaski dla zameldowanych" - komentują. "Czysto, ale rezerwacja noclegu graniczy z cudem". I ceny - "kotlet schabowy za ok. 60 zł, piwo za 20 zł", a więc zdecydowanie są one hotelowe (jedne z najwyższych w Tatrzańskim Parku Narodowym), a nie schroniskowe. "Nie zdziwię się, jeśli zaraz przy Samotni pojawi się jacuzzi, pstrokaty plac zabaw i przeszklony obiekt obok z dodatkowymi pokojami" - kontestują turyści.

Ratujmy Samotnie 2023

Wydawałoby się, że wszystko już jest jasne, ale według nas niejasności dopiero się zaczynają. Otóż zdaje się, że spółka z o.o. "Wysoka II" nigdy nie prowadziła schroniska PTTK Murowaniec. Mało tego, KRS wskazuje, że prawdopodobnie w ogóle niczego nie prowadziła, bo powstała w 2020 roku, a ostatnie sprawozdanie finansowe złożone za 2022 rok wskazuje, że spółka nie prowadzi żadnej działalności, a cały jej majątek to kapitał założycielski w wysokości 5.000 zł.

Bulwersującą sprawą jest chęć powierzenia wielomilionowego majątku spółce posiadającej majątek w wysokości 5.000 zł. Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają do wysokości udziału – tutaj jest ich dwóch, więc każdy z nich do kwoty 2500 zł. Śmieszne są zapisy, że oferent musi podpisać weksel na 250.000 zł – taka spółka może podpisać weksel na 10 milionów złotych, a i tak odpowiada do wysokości swojego majątku… Czy naprawdę jedno z najpiękniejszych schronisk ma zostać oddane podmiotowi, który nie ma żadnej historii? Bo obiecał, że zapłaci więcej?

Druga sprawa jest taka, że jeżeli dzierżawcą jest spółka z o.o., to osoby prowadzące tę spółkę mogą się dowolnie zmieniać bez wpływu czy zgody PTTK. Dziś pan X, jutro Y. Dajmy na to, że zachowanie charakteru schroniska obiecał pan X, ale dziś już kto inny rządzi spółką. Wystarczy prosty proces sprzedaży udziałów. Ciekawe, że dotychczasowi dzierżawcy funkcjonują jako spółka cywilna, czyli po pierwsze: odpowiadają całym swoim majątkiem, a po drugie: nie mogą się zmienić, czy też „podarować” prowadzenie schroniska rodzinie czy przyjaciołom.

Według informacji (2) spółki Schroniska i Hotele PTTK „Karpaty” z dnia 16.09.2019 przetarg na prowadzenie Murowańca wygrała spółka cywilna Wysoka prowadzona przez Andrzeja Szatkowskiego i Michała Postupalskiego. Tak też informują regulaminy na stronie murowaniec.com (3). Oprócz tego, że to dwie różne nazwy to i dwie różne formy prawne – spółka cywilna, a nie spółka z o.o. To dwa różne podmioty o zupełnie inaczej skonstruowanej odpowiedzialności za swoje czyny. Dla zaciemnienia obrazu, ale i dla uczciwości powiedzmy, że w dniu 04.02.2022 (według KRS) spółka cywilna Wysoka zmieniła się w spółkę komandytową Wysoka Szatkowski, Postupalski.

Myliłby się też ten, kto pomyśli, że może formy różne, ale ludzie Ci sami. Otóż jedyną wspólną osobą jest pan Andrzej Szatkowski. Jego wspólnikiem w spółce cywilnej był Michał Postupalski, a w spółce z o.o. – Andrzej Postupalski. Dwaj różni panowie o różnych imionach i dwóch różnych peselach, co można przeczytać w KRS. Jak więc w tym świetle wygląda sprawa referencji i doświadczenia niezbędnych wg ogłoszenia konkursowego (4)? Oferent, spółka Wysoka II nigdy nie prowadziła schroniska Murowaniec. Kogo więc dotyczą referencje wydane przez spółkę zarządzającą schroniskami w Karpatach? Tego nie wiemy. Jeżeli jednak oferent nie posiada doświadczenia i nie ma referencji – powinien zostać wykluczony z postępowania i tego się domagamy! Niech wygra ten konkurs lepszy, ale według uczciwych zasad.

Więcej na profilu Ratujmy Samotnię 2023

To już drugi konkurs. Pierwszy został unieważniony

O schronisku Samotnia zrobiło się głośno w 2023 roku. W lipcu dotychczasowi dzierżawcy dowiedzieli się, że ich oferta przedłużenia umowy dzierżawy została odrzucona. W obronie rodziny Siemaszko, która ponad 50 lat zajmowała się schroniskiem, stanęli turyści, którym rodzina dziękowała za wsparcie. 

Po wydarzeniach z ubiegłego roku konkurs postanowiono unieważnić. Obecnie przedstawiciele PTTK zapewniają, że "nowy konkurs, a szczególnie jego kryteria zostały przestudiowane przez wiele osób".

"Ponieważ w trakcie trwania tego postępowania nie otrzymałem ani jednego maila, listu, telefonu z jakąkolwiek uwagą czy wątpliwościami co do zasad czy zapisów, które są w regulaminie tego konkursu, to oczekuję, że wyniki również nie będą kwestionowane" - przekazał Grzegorz Błaszczyk.

Pożegnanie z Samotnią

"Z olbrzymim smutkiem informujemy, że będziemy w Samotni do 15 maja. Zabieramy ze sobą mnóstwo wspomnień, wdzięczności i szacunku dla Was – przyjaciół-turystów. Dziękujemy, za wszystko!" - napisali na portalu społecznościowym Sylwia Siemaszko, Magda Arcimowicz i Marek Arcimowicz.

Natychmiast posypały się komentarze pełne słów wsparcia i oferty dalszej walki o klimatyczne schronisko, które powinni - zdaniem większości - być prowadzone jeśli nie przez rodzinę Siemaszko, to przez regionalnego przedsiębiorcę, a nie "skoczka z Zakopanego". 

"Zmiana dzierżawcy nie oznacza, że Samotni grozi coś złego. Jestem pewny, że dalej dla tysięcy turystów będzie to ulubione schronisko PTTK w Karkonoszach. Może szarlotka będzie im smakowała inaczej, ale panorama gór się nie zmieni. Wygląd Samotni poza inwestycjami, które poprawią komfort i bezpieczeństwo turystów również. Nie zamienimy Samotni na górski hotel, nigdy nie mieliśmy nawet takich planów" - uspokaja Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK.

Tak samo jednak zapowiadano przy Murowańcu, a zmieniło się wiele. "Samotnia" ma zostać przekazana nowemu dzierżawcy 15 maja. 

opr. aw/pap

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Czyżby była łapówka.
Będzie zaraz równie drogo jak w Zakopanem.
inwestor.pl
Turyści narzekają na ceny w Zakopane, ale non stop tam jeżdżą i kupują po tych cenach. xD
kaka2002
Teraz ceny będą x4 ale to nawet lepiej bo będzie mniej ludzi. Ile razy tam ostatnio zaszedłem to było tyle ludzi, że siedzieli i jedli nawet w kabinach wc
prawnuk
teraz to chyba pod 100 zł za noc w dużym pokoju.....
za 400 zł to możesz przejsć przez granicę i mieć FULLWYPAS w tym czeskim koszmarku
pozhoga
Pamiętam jeszcze starego Siemaszkę, eeech - łza się w oku kręci. A PTTK niech zmieni nazwę na Antypolskie Towarzystwo Komerchy i Tandety.
sajetan
Mogłeś jednak trochę dopracować propozycję nowej nazwy. Wystarczyło np. Polskojęzyczne Towarzystwo Tandety i Komerchy - i nie trzeba byłoby zmieniać LOGO :)
infinityhost
Starcza na wykupienie Warszawy i na inwestycje zostaje. Zaradni ludzie ci górale, może by ich do sejmu dać?
infinityhost
Nauczyli by tam chanukowych liczyć xD
tb2
Ciekawe jak to wpłynie na WIG20 i kurs PLN...

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki