Sadowski: W ciągu dwóch pokoleń możemy dogonić Niemcy

- Europejska gospodarka może się uczyć od polskich przedsiębiorców niezwykłej kreatywności i radzenia sobie w trudnych warunkach - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - Kiedy Polska wkraczała do UE, rząd niemiecki wystąpił o setki milionów euro dopłat dla przedsiębiorców z landów wschodnich w obawie przed tym, że nie podołają w konkurencji z naszymi przedsiębiorcami - mówi Sadowski.

Czego możemy nauczyć europejską gospodarkę?


- Jesteśmy dziś synonimem niezwykłej przedsiębiorczości i radzenia sobie w najbardziej kryzysowych sytuacjach - dodaje. - Gdy wybuchł kryzys w 2008 roku, niemieccy przedsiębiorcy poszli z pytaniem "co robić" do kanclerz Niemiec. Polscy przedsiębiorcy nie chodzili do ministrów czy premiera, tylko próbowali rozwiązać swoje problemy, szukając rynków poza Unią Europejską - znaleźli je i dziś operują nie w skali europejskiej, ale globalnej.

Kiedy dogonimy Zachód?

Jeżeli polskie rządy przyjęłyby zalecenia OECD, mówiące o tym, że powinniśmy przyjąć najniższy poziom regulacji, jaki występuje w krajach UE, to bez pieniędzy unijnych jesteśmy w stanie mieć znaczący wzrost gospodarczy.

Jeżeli zlikwidujemy wszystkie szkodliwe przepisy, które przynoszą dziesiątki miliardów strat w skali roku, to w ciągu dwóch pokoleń możemy pod względem dobrobytu przegonić Niemcy. Tak się stało w Irlandii, która, przyjmując najbardziej konkurencyjny wówczas system podatkowy i likwidując bariery dla gospodarki, w ciągu dwóch pokoleń pokonała pod względem dobrobytu Wielką Brytanię. My przy takim potencjale przedsiębiorczości też mamy tę szansę - mówi Sadowski.

Uchodźcy szansą czy zagrożeniem dla europejskiej gospodarki?

Dopóki UE jest miejscem atrakcyjnego dla imigrantów pakietu socjalnego, dopóty imigracja będzie nie szansą dla Europy, ale zagrożeniem - dodaje Sadowski. - Kiedy w latach 60. Niemcy rozwijały się szybko, mieliśmy ujemne bezrobocie, Niemcy importowali pracowników z Turcji - stąd mniejszości narodowe, które dziś są w Niemczech. Przy dzisiejszych regulacjach imigranci nie będą ludźmi, którzy przyczynią się do rozwoju kraju, jak Turcy w latach 60.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Realista

Miliony imigrantów (czytać - darmozjadów, analfabetów, cwaniaków, nieudaczników) z Afryki i bliskiego (także dalszego) Wschodu przez najbliższe 40 lat będzie zalewać Niemcy. Oni tych bezproduktywnych pasożytów będą utrzymywać, zamiast się rozwijać, a my w tym czasie będziemy doganiać Niemców - tak to sobie wyobrażam... :-)

! Odpowiedz
1 3 ~akurat

Jak to skomentować? Chyba tylko tak: he, he, he, he!
Autor był kiedyś w Niemczech? Bo mam wrażenie, że nie. Przypominam, że Niemcy za 20 lat nie będą tu, gdzie są dziś. Nie zatrzymają się, żeby na nas poczekać. A żeby ich gonić, trzeba by od dziś, od teraz i natychmiast zacząć budować nowoczesną gospodarkę. A na razie nikt tu o tym nawet nie śni. Nie mówiąc już o jakimś zaplanowaniu. W ogóle nie wspominając o wdrożeniu tego planu. Mogliśmy dokonać skoku cywilizacyjnego. Niestety Tusk wybrał politykę ciepłej wody w kranie. Efekt? Wody może też nam zabraknąć.
Dogonić Niemcy? Mrzonki, mrzonki i jeszcze raz mrzonki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~SzefJana

no napewno bęa stać ...z arabami to sie cofną i jak my będziemy stać to i tak ich przegonimy... wyobrażasz sobie Porsche montowane przez Irakijczyka, czy syryjczyka ?

! Odpowiedz
0 3 ~robimyustawe_org

Wiecie, że trwają oddolnie zainicjowane prace nad ustawą o deregulacji gospodarki? http://www.robimyustawe.org/

! Odpowiedz
0 2 ~andrea

Wszystko jest możliwe, czy pan Sadowski przewidział opcję z PIS-em ??? To bardzo realne !!!

! Odpowiedz
0 1 ~woj

No pan Sadowski chyba już dogonił.

! Odpowiedz
1 2 ~pollokollo

Proponuje aby przez tydzien caly narod bral mocarza wtedy dogonimy w kilka dni

! Odpowiedz
2 7 ~Aga

W ciągu dwóch pokoleń możemy dogonić Niemcy?
Chyba w ilości muzułmanów

! Odpowiedz
2 8 ~Michał

Niemcy to Mercedes, BMW, audi, vw, Bosch, allianz, munich re , dhl, Lufthansa, EON, RWE, BASF, Bayer, ThyssenKrupp, i dużo innych a Polska co ma światowego? ??

! Odpowiedz
1 7 ~Alex

Bazylikę w Licheniu. :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.