Sąd zatwierdził układy Ruchu z wierzycielami

2019-08-30 11:20, akt.2019-08-30 12:58
publikacja
2019-08-30 11:20
aktualizacja
2019-08-30 12:58

Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził układy Ruchu z wierzycielami w ramach przyspieszonych postępowań układowych - poinformowało w piątek źródło zbliżone do sprawy.

/ Bankier.pl

Decyzję podjął XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie.

W maju warszawski sąd restrukturyzacyjny odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami.

Pierwsze przyspieszone postępowanie układowe (PPU1) Ruchu obejmowało największych wierzycieli, których łączna wysokość należności głównej wynosi co najmniej 1 mln zł, z kolei PPU2 - mniejszych wierzycieli, którym Ruch zalega powyżej 100 tys. zł.

Sąd uwzględnił wówczas niektóre zastrzeżenia części wierzycieli do układów - związane np. z powołaniem rady wierzycieli czy dostępem wierzycieli do informacji. Sąd oceniał, że nie wszystkie propozycje układowe były znane wszystkim wierzycielom, przed i w trakcie głosowania zgromadzenia wierzycieli. Wierzyciele nie mieli też pełnej wiedzy, że propozycje układowe są realne do wykonania.

Sąd zaznaczył, że procedura głosowania nad propozycjami układowymi przez zgromadzenie wierzycieli uchybiała zasadzie jawności i transparentności postępowania restrukturyzacyjnego. Wierzyciele zostali pozbawieni podstawowej gwarancji procesowej - prawa do informacji.

Droga do przejęcia Ruchu przez PKN Orlen jest otwarta. Widzimy w tym projekcie duży potencjał - napisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek. W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził układy Ruchu z wierzycielami w ramach przyspieszonych postępowań układowych.

"Obecnie Ruch wdraża możliwe do zrealizowania założenia planu restrukturyzacyjnego i działa stabilnie. Zatwierdzenie układów z wierzycielami to dobra wiadomość, zgodna z oczekiwaniami interesariuszy zaangażowanymi w proces restrukturyzacji” – powiedział PAP Biznes Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku.

"Umożliwia to wdrożenie kolejnych punktów planu, który w niedługiej perspektywie doprowadzi do przejęcia spółki przez inwestora strategicznego. Spodziewamy się, że nastąpi to jeszcze w tym roku" – dodał.

W maju Ruch informował, że nie zgadza się z wydanymi przez sąd postanowieniami, w związku z czym zamierza zaskarżyć je do sądu II instancji.

Ruch złożył w sierpniu 2018 roku wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego w celu zawarcia układu częściowego.

W połowie kwietnia tego roku wierzyciele Ruchu, objęci przyspieszonymi postępowaniami układowymi, zgodzili się na częściową redukcję swoich wierzytelności.

Również w kwietniu Alior Bank, PKN Orlen i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji, dotyczącej przejęcia spółki Ruch. Porozumienie zakładało, że bank przejmie 100 proc. akcji Ruchu, a następnie sprzeda je PKN Orlen.

Alior Bank zamierzał przejąć akcje w sposób uzgodniony z PKN Orlen, przy czym do przejęcia miało dojść po prawomocnym zatwierdzeniu układu w ramach przyspieszonych postępowań układowych. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jendreka
Tak się robi interesy przez PiS. Bankruta kupuje bank, przejęty przez państwo, ten bank sprzedaje Ruch następnie PKN Orlen owi. Ten jeszcze nie wiem co z tym zrobić, ale może z gazetami bedzie paliwo handlową. Jedno jest pewne. Jeszcze jeden podmiot nierentowny wyciąga kasę z rentownego przedsiębiorstwa w imię idei.

Powiązane: Czarne chmury nad Ruchem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki