REKLAMA
WAŻNE

Sąd: zatrzymanie Jakubiaka i Kwaśniaka niesłuszne

2019-02-26 12:44, akt.2019-02-26 16:56
publikacja
2019-02-26 12:44
aktualizacja
2019-02-26 16:56

Nie było podstaw do postawienia zarzutów Wojciechowi Kwaśniakowi i Andrzejowi Jakubiakowi - orzekł Sąd Rejonowy w Szczecinie, uznając zażalenie byłych szefów KNF na formę zatrzymania i uchylił środki zapobiegawcze. Jest to decyzja niesłuszna w naszej ocenie, rażąco niesłuszna - ocenił we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

/ FORUM

"Sąd zdecydował o uwzględnieniu wszystkich złożonych zażaleń, zarówno na zatrzymanie pana Andrzeja Jakubiaka, jak i postanowienia dotyczącego zastosowania środków zapobiegawczych, uznając całkowicie argumentację ujętą w obu tych zażaleniach" - powiedział we wtorek dziennikarzom obrońca Andrzeja Jakubiaka Bartłomiej Jankowski. Jak dodał, w uzasadnieniu sąd wskazał, że w jego ocenie Jakubiak nie dopuścił się żadnego czynu zabronionego, a jest to przesłanka niezbędna do tego, by zastosować jakiekolwiek środki zapobiegawcze.

"Dotychczasowa postawa życiowa, moralna Andrzeja Jakubiaka, jako wzorowego urzędnika państwowego i menedżera wskazuje jednocześnie, że nie było choćby najmniejszej obawy tego, żeby swoim zachowaniem utrudniał przebieg prowadzonego postępowania" - dodał Jankowski.

"Sąd uznał, że na tym etapie postępowania nie było żadnych przesłanek do stawiania panu Kwaśniakowi zarzutów przez prokuraturę tej treści, jakie zostały mu przedstawione, a w związku z tym stosowanie wobec niego rygoru w postaci znanej państwu jest również od samego początku bezzasadne" - powiedział z kolei obrońca Wojciecha Kwaśniaka Jerzy Naumann.

"Wszystkie środki zapobiegawcze zostały uchylone, natomiast sąd uznał, że była podstawa ewentualnie do zarządzenia przeszukania pomieszczeń wtedy, kiedy funkcjonariusze wkroczyli, aby zatrzymać pana Kwaśniaka, aczkolwiek samo zatrzymanie zostało uznane za bezzasadne w stosunku do pana Kwaśniaka z uwagi na to, że nie było podstaw do sformułowania zarzutów karnych pod jego adresem" - podkreślał Naumann.

W szczecińskim sądzie był także Wojciech Kwaśniak, który powiedział, "Sąd jasno stwierdził, że prokuratura w żaden sposób nie uprawdopodobniła jakichkolwiek działań, które by naruszały procedurę prawną ze strony mojej, czy pozostałych pracowników KNF ws. nadzoru nad SKOK Wołomin".

Kwaśniak powiedział także, że czuje wielką satysfakcję. Jak dodał: "Ja i pracownicy urzędu KNF działają na podstawie prawa i w granicach prawa, kierując się odpowiedzialnością za podejmowane decyzje".

"Nie mam się czego wstydzić, a będą się wstydzić osoby, które doprowadziły do tego skandalu, jakim się stało moje zatrzymanie i pozostałych osób, wysokich funkcjonariuszy pracujących przez lata na rzecz państwa, na rzecz jego stabilności finansowej, chroniących oszczędności obywateli" - kontynuował Kwaśniak. "Skandaliczne wypowiedzi wysokich przedstawicieli i najwyższych przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości w osobie ministra sprawiedliwości, prokuratora krajowego, czy osób publicznych, takich jak były prezes kasy krajowej SKOK, a obecny senator (...) wyraźnie wskazują nie tylko ich intencje, gdy wypowiadały te słowa, ale też pokazują, kto pracuje w sposób uczciwy i odpowiedzialny dla państwa i dla obywatela" - podkreślał Kwaśniak.

Ziobro: decyzja sądu ws. b. kierownictwa KNF rażąco niesłuszna

"Jest to decyzja niesłuszna w naszej ocenie, rażąco niesłuszna" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej. Ocenił, że "prokuratura słusznie prowadzi postępowanie wobec strat sięgających przeszło 2 mld zł. w wyniku niefrasobliwości, nierzetelności i braku należytych działań ze strony KNF-u".

Ziobro nawiązał też do informacji, jaką podał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", że spółka PL Holdings kontrolowana przez fundusz Abris została zmuszona do sprzedaży FM Banku, a biegli wycenili szkodę funduszu na ponad 2,1 mld zł. Sprawa trafiła do międzynarodowego arbitrażu, który potwierdził rację inwestora i przyznał mu odszkodowanie w wysokości ok. 760 mln zł. Polska zaskarżyła tę decyzję do sądu apelacyjnego w Szwecji, ale sprawę przegrała. Państwo ma zapłacić odszkodowanie plus inne koszty, łącznie ok. 650 mln zł. Polska może się odwołać do szwedzkiego Sądu Najwyższego.

Odnosząc się do tej sprawy, Ziobro zaznaczył, że to "ten sam KNF podjął decyzje, które - nie polski, ale szwedzki sąd - wycenił na 650 mln zł". Podkreślił przy tym, że sumę tę będzie musiało zapłacić państwo "na skutek decyzji KNF", podejmowanych w tym samym składzie personalnym i w tym samym okresie, co do których sprawę prowadzi teraz prokuratura.

Minister sprawiedliwości poinformował, że podjął decyzję, "że w sprawie tej kwoty też będzie śledztwo prowadzone, żebyśmy wyjaśnili, czy ta decyzja KNF, która naraża wszystkich Polaków na zapłacenie 650 mln zł, zapadła w związku np. z naruszaniem prawa".

Ziobro wyraził też opinię, że "w normalnym państwie urzędnicy powinni odpowiadać za swoje ewentualne niewłaściwe decyzje", zaznaczając, że "nie przesądza" sprawy i decyzji sądu w Sztokholmie, ale uważa, że sprawa powinna być zbadana.

W grudniu CBA zatrzymało b. przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i sześcioro innych byłych urzędników KNF. Wśród zatrzymanych byli też: Wojciech Kwaśniak (były zastępca przewodniczącego KNF), Dariusz Twardowski (były dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych UKNF), Zbigniew L. (były zastępca dyrektora), Halina M. (była zastępca dyrektora), Adam O. (były naczelnik) i Dorota Ch. (były naczelnik).

Zatrzymanych doprowadzono do szczecińskiej prokuratury regionalnej. Zarzuca się im przestępstwo, które - jak podała Prokuratura Krajowa - "polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku. Tym samym nie przedłożyli takiego projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego".

Podejrzanym zarzuca się, że w okresie od 22 października 2013 r. do 15 września 2014 r. działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld zł oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln zł.

Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec wszystkich podejrzanych środków o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych.

KWS, PAP

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pjb
A co PROKURATURA robi w temacie getback i wydanych zgód KNF aby bankrut wszedł na giełdę? Co w temacie audytu i prospektu emisyjnego? Przecież te dokumenty wprowadziły w błąd tysiące inwestorów? Co z brakiem nadzoru KNF, co z szybką publikacją danych o sytuacji getback, skoro były prezes miesiącami negocjował wsparcie rządowe?
kapitaneo
Co obaj panowie mają do powiedzenia w sprawie odszkodowania na kwotę 650 mln zł jakie Polska musi zapłacić z powodu ich działań?
histeryk
Sprawę w imieniu Polski prowadziła chyba prokuratoria generalna zarządzana przez dojną zmianę, prawda?
kapitaneo odpowiada histeryk
To pojechałeś kolego. Jakie ma znaczenie kto to prowadził?
Ważne jest kto się dopuścił powstania szkód, których powstanie potwierdził, niestety kolejny sąd.
Obrona w tym wypadku mogła tylko zmniejszyć wartość odszkodowania. Abris żądał 2 mld. Prokuratoria zbiła to do 650 mln zł i dalej analizuje możliwość
To pojechałeś kolego. Jakie ma znaczenie kto to prowadził?
Ważne jest kto się dopuścił powstania szkód, których powstanie potwierdził, niestety kolejny sąd.
Obrona w tym wypadku mogła tylko zmniejszyć wartość odszkodowania. Abris żądał 2 mld. Prokuratoria zbiła to do 650 mln zł i dalej analizuje możliwość odwołania się do SN Szwecji.
Skoro już idziesz w politykę to podziękuj ekspertom od Tuska, przez których teraz zapłacimy 650 mln zł. Takie kompetentne mieliśmy rządy za Tuska.
psokal
To bez znaczenia - władza i tak osiągnęła swój cel. Rządowa telewizja na kilka dni miala temat którym skutecznie przykryła aferę KNF. Do tego upokorzono i zrobiono przestępcę z człowieka który omal nie stracił życia na walce z mafią - podwójna frajda!

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki