REKLAMA

Sąd w Poznaniu: zatrzymanie Giertycha niezasadne i nielegalne

2021-01-22 10:39, akt.2021-01-22 11:54
publikacja
2021-01-22 10:39
aktualizacja
2021-01-22 11:54
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Sąd w Poznaniu uwzględnił w piątek zażalenie pełnomocników Romana Giertycha, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie adwokata były niezasadne i nielegalne. Taką informację przekazał w piątek dziennikarzom reprezentujący Giertycha mec. Jakub Wende.

Adwokat Roman Giertych był jedną z osób zatrzymanych w październiku ub.r. w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł ze spółki Polnord. Jego pełnomocnicy zaskarżyli decyzję prokuratury o zatrzymaniu, doprowadzeniu i przeszukaniu adwokata.

"Wskazywaliśmy, że nie zostały spełnione ustawowe przesłanki dla podjęcia tego typu decyzji przez prokuraturę. Nadto wskazywaliśmy, że te czynności miały charakter nielegalny, ponieważ zostały wykonane przez służbę do tego niepowołaną" – powiedział w piątek w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto mec. Wende.

"Sąd po raz kolejny, co nas bardzo cieszy, uwzględnił nasze zażalenie, stwierdzając, że wszystkie te czynności były nie tylko niezasadne, ale również nielegalne. Były one niezasadne dlatego, że nie istniały żadne przesłanki do tego, żeby wydać tego typu dyspozycję o zatrzymaniu, doprowadzeniu i przeszukaniu, a nielegalne dlatego, że powierzono te czynności Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, która to służba nie jest powołana do prowadzenia czynności w tego typu sprawach" - dodał.

Posiedzenie sądu było niejawne.

Mec. Wende podkreślił, że sąd "w bardzo szerokim, głębokim, długim uzasadnieniu, bardzo szczegółowo odniósł się do kompetencji CBA" i stwierdził, że kompetencje CBA w tej sprawie nie uprawniają Biura do podejmowania jakichkolwiek czynności na zlecenie prokuratury.

"To postępowanie trwa już kilka lat. Przez kolejnych prokuratorów prowadzących sprawę były wydawane zarządzenia, w których polecano wykonywanie czynności śledztwa Komendzie Stołecznej Policji, następnie CBA, potem znowu policji. W jednym z tych dokumentów znajduje się informacja, że już sama prokuratura doszła do przekonania, że CBA nie powinno wykonywać jakichkolwiek czynności w tej sprawie. Mimo to, ta decyzja została zmieniona; czynność zatrzymania, przeszukania i doprowadzenia Giertycha powierzono w sposób nielegalny CBA" – powiedział mec. Wende.

Pytany przez dziennikarza o to, jakie konsekwencje wiązać się będą z piątkową decyzją sądu powiedział, że nie może się wypowiadać w tej kwestii w imieniu mec. Giertycha, ale "konsekwencje tej decyzji oczywiście będą".

Giertych był jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października ub. r. w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

Roman Giertych trafił do warszawskiego szpitala, po tym jak zasłabł w trakcie przeszukiwania jego domu przez funkcjonariuszy CBA. Obrońcy Giertycha poinformowali wówczas, że w czasie prowadzonych z ich klientem czynności prokuratorskich w warszawskim szpitalu, ze względu na stan zdrowia nie było możliwości porozumienia się z adwokatem, przez co nie doszło do skutecznego ogłoszenia mu zarzutów.

Prokuratura podała wówczas, że "po skutecznym" przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi. Obrońcy adwokata złożyli do sądu zażalenie na tę decyzję.

W grudniu ub. r. poznański sąd uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha. Rzecznik poznańskiego sądu poinformował wówczas PAP, że zarzuty wobec adwokata ogłoszono nieskutecznie.

"Sąd uznał, że do skutecznego ogłoszenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów nie doszło" - powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski dodając, że wynika to z protokołów czynności prokuratorskich prowadzonych w szpitalu, gdzie przebywał Roman Giertych.

W ostatnich dniach Prokuratura Krajowa podkreśliła w oświadczeniu, że mecenas Roman Giertych "nigdy nie utracił statusu podejrzanego w śledztwie dotyczącym przywłaszczenia kilkudziesięciu milionów złotych z deweloperskiej spółki giełdowej Polnord".

"Mecenas Giertych nie jest podejrzanym w tej sprawie od samego początku. Mówiliśmy o tym publicznie, wskazywaliśmy to w wielu pismach procesowych, w zażaleniach - aż do 3 grudnia, kiedy tutejszy sąd stwierdził, że mec. Giertych nie jest podejrzanym. Mimo to PK w swoim stanowisku w sposób kuriozalny twierdzi, że sąd nie ma kompetencji do oceniania decyzji prokuratury. To jest sposób rozumowania właściwy dla krajów, o których można powiedzieć wszystko, ale nie to, że są demokratyczne" – powiedział w piątek mec. Wende. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (14)

dodaj komentarz
katzpodola
Tak to jest w Polin gdzie koszerni rządzą
pakamera
Jak to "bezzasadne"?.Z taką gębą każde działanie jest uzasadnione
demeryt_69
Udziałowcy WBR też zostali wydymani bez mydła.
minirekin
I znowu za nielegalne pisowskie działania zafajdanej zmiany zapłaci Skarb Państwa czyli my wszyscy. Co za idioci głosowali na tych baranów - to ich wyborcy powinni płacić a nie inni!
vonmisses
To są grosze. Dopiero jak za te lokdałny wszystkie wprowadzone niezgodnie z konstytucją bez stanu wyjątkowego przyjdzie płacić skarbowi państwa to będzie wesoło... Nawet jak docisną TK, czy SN co do wyroku po ich myśli, to i tak pozostanie droga odwołania do Strasburga...
mario7821
Zgadzam się w zupełności z tobą bo tylko pazerni mogli głodować na dobra zmianę a obecny rząd wraz z Kaczka są pazerni i to na potęgę !!!
mario7821 odpowiada vonmisses
Już winniśmy gospodarkę otwierać bo nie legalne nie może być stosowane bo to już jest represja dlatego popieram górali ze maja jaja i wiedza co robią
darius19
pytanie czy Zbyszek to zaakceptuje. Bo to gora prokuratury+ szczuje na R.Giertycha
volksempfanger
Zapłacimy Romanowi, zapłacimy Leszkowi, zapłacimy jeszcze wielu innym. Społeczeństwo.
andregru
I teraz społeczeństwo złoży się na odszkodowanie za błędy urzędników z prokuratury ?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki