REKLAMA

Sąd: spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na zaparkowane auta

2022-08-06 08:00
publikacja
2022-08-06 08:00
Sąd: spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na zaparkowane auta
Sąd: spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na zaparkowane auta
fot. Grażyna Myślińska / / FORUM

Katowicki sąd uznał, że spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie bez zezwolenia, bo to uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla policji i straży miejskiej – informuje Prawo.pl. Serwis dodał, że zdaniem sądów spółdzielnia odpowiada za to, że zleciła blokowanie kół na swoim parkingu.

Jak podaje Prawo.pl, Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Paderewskiego w Katowicach, gdzie na osiedlowych uliczkach nagminnie parkowali pracownicy i klienci okolicznych biur oraz urzędów, znalazła na to sposób - kilka lat temu wydała mieszkańcom karty parkingowe oraz podpisała umowę o współpracy ze śląską firmą zajmującą się zakładaniem blokad na pojazdy.

Według serwisu na tej podstawie firma zakładała blokady osobom parkującym na terenie spółdzielni, za których zdjęcie trzeba było zapłacić 150 zł na miejscu albo 200 zł przelewem w ciągu 7 dni. Umowa przewidywała, że w przypadku braku opłaty parkingowej firma mogła odholować pojazd na koszt kierującego.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Prawo.pl umową zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która w 2019 r. skierowała do katowickiego sądu pozew o ustalenie nieważności części jej zapisów, pozwalających spółce zakładać blokady na koła parkujących pojazdów. Zdaniem prokuratury żaden przepis nie pozwala spółdzielniom mieszkaniowym czy też wynajętym przez nie firmom na zakładanie blokad na koła, bo takie uprawnienia posiada tylko policja i straż miejska.

Jak poinformował portal, niedawno przed Sądem Okręgowym w Katowicach zapadł prawomocny wyrok w sprawie cywilnej, w której grupa adwokatów pozwała spółdzielnię mieszkaniową, domagając się zapłaty po 150 zł pobranej opłaty. Jako podstawę prawną roszczenia wskazano przepisy kodeksu cywilnego dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia się oraz tzw. zasadę winy.

Prawo.pl przytoczył linię obrony spółdzielni, według której m.in. zleciła ona działania profesjonalnemu podmiotowi, który przekroczył zakres powierzonego zadania.

„Sądy uznały, że spółdzielnia podnosi odpowiedzialność za następstwa zaakceptowanych i wprowadzonych przez siebie zasad, odnoszących się do wykonywania nadzoru nad ruchem pojazdów i ich parkowaniem na terenie jej nieruchomości. Zarówno treść umowy, jak i regulaminu wskazują na pełną akceptację przez spółdzielnię praktyki unieruchamiania pojazdów przez zakładanie blokady kół lub odholowania pojazdu. Nie może więc unikać odpowiedzialności argumentując, że usługi w zakresie nadzoru nad parkingiem powierzyła profesjonalnemu podmiotowi” – czytamy w Prawo.pl.

Serwis zaznaczył, że zdaniem sądów sam fakt pobierania opłaty przez spółkę czy osoby przez nią upoważnione nie stanowi o braku odpowiedzialności po stronie spółdzielni, bo z umowy wynikało, że każda pobrana opłata zwalniała spółdzielnię z obowiązku zapłaty spółce umówionego wynagrodzenia. Taki mechanizm sądy uznały za bezpodstawne wzbogacenie się spółdzielni.

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
innowierca
ale to sie wpisuje, bo na zachodzie, poszkodowane sa mniejszosci a nawet czasem "bilet" jest raistowski. Ale to aktualnie USA......
vacarius
Kiedyś mi obrzucali auto suchym chlebem bo wynajmowałem mieszkanie w takiej wspólnocie. Teoretycznie i praktycznie byłem mieszkańcem no to wjechałem. Miałem nawet umowę najmu myslałem aby ją przyklejać za szybą. Bo swołocz i tak myślała ze jestem obcy i mi niszczyła auto suchym chlebem i srającymi gołębiami zbierającymi chleb z auta.
kontiki12345
Wystarczy za 500 złotych postawić 2 znaki. Strefa ruchu i B1( zakaz ruchu) z wyjątkiem dla uprawnionych. Potem wystarczy raz w miesiącu skrzynka whisky dla komendanta Straży Miejskiej. Wychodzi bardzo tanio ....
ehud
Ta spółdzielnia wpadła na bardzo dobry pomysł z zakładaniem tych blokad jednak popełniła błąd oferując ich zdejmowanie :)
chudy_january
czyli Sąd zalegalizował, że można wjeżdżać na cudzy teren i tam parkować samochody ?
Podobno jesteśmy w Unii Europejskiej !
W Niemczech zaparkowanie na cudzym terenie - bez zgody właściciela - skutkuje tym, że właściciel może wywieźć ten samochód na złomowisko - i jest to zgodne z niemieckim prawem...!
cwiara
Jak jest cudzy, to niech sobie go ogrodzą i postawią szlaban. Może jak wejdziesz na trawnik pod cudzym blokiem to też powinni cię od razu odstrzelić? W końcu wtargnąłeś na czyjś teren
chudy_january odpowiada cwiara
no i ta Spółdzielnia już ogrodziła swój teren.....
wcześniej były napisy, by obcy nie parkowali - nie skutkowało,
teren ogrodzony...
I tak będą wyglądały polskie miasta: tereny ogrodzone, a przyjeżdżający ze wsi będąparkowaćna płatnych parkingach....
xqwztsa odpowiada cwiara
Zarówno ich jak i ciebie powinno się co najmniej wychować od nowa. Wtedy nauczycie się szanować cudzą własność.
ravauw
W Polsce na nieogrodzonym terenie mozna robic wszystko, jak nie masz plotu to moge impreze zrobic na Twoim ogorodku i nic mi za to nie grozi..
zoomek odpowiada chudy_january
Po węchu bedą rozpoznawać że przyjechałeś zewsi a nie z innego miasta?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki