Sąd: paczkomaty wymagają pozwolenia na budowę

Katarzyna Waś-Smarczewska2019-03-01 10:37redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-03-01 10:37

Firmy stawiające takie urządzenia, jak paczkomaty czy mlekomaty, mogą mieć spore problemy. Wszystko przez prawo, które nie nadąża za rzeczywistością, oraz dociekliwych obywateli.

Według wojewódzkich sądów administracyjnych blisko 4 tys. paczkomatów to obiekty budowlane. Aby je postawić, trzeba mieć pozwolenie.

Sprawę opisał portal Prawo.pl: w lutym 2018 r. mieszkaniec województwa łódzkiego zgłosił się do inspektora nadzoru budowlanego z pytaniem o to, czy wskazany przez niego paczkomat został ustawiony zgodnie z prawem. Z ustaleń inspektora wynikało, że urządzenie zlokalizowano na chodniku, na terenie należącym do inwestora, bez uzyskania żadnych pozwoleń. Zażądał on przedstawienia zaświadczenia o zgodności budowy z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i kilku dokumentów, m.in. egzemplarzy projektu budowlanego wraz z dokumentami wymaganymi przepisami.

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Co zrobił inwestor? Odwołał się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, argumentując, że nie ma legalnej definicji paczkomatu, nie ma też przepisów normujących wymogi, które powinny spełniać tego typu urządzenia. Chociaż Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał rację inwestorowi, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. I ten przyznał rację obywatelowi.

Skomentował to Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl, która stawia w Polsce znane wszystkim paczkomaty. -  Liczymy, że wyrok ten się nie uprawomocni. Gdyby jednak zawarty w nim pogląd został uwzględniony przez Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne wojewódzkie sądy administracyjne, to z pewnością odbiłoby się to ujemnie na rozwoju sieci paczkomatów – dodaje w rozmowie z Prawo.pl. A warto dodać, że tych urządzeń jest w całym kraju ok. 4 tysiące. Oznaczałoby to bowiem konieczność wszczynania procedur prawa budowlanego w stosunku do każdego urządzenia, co pociągałoby za sobą wzrost kosztów i wydłużenie procesu lokalizacji paczkomatu w danym miejscu.

Integer.pl stoi na stanowisku, że paczkomat to tylko urządzenie, elektroniczna szafa depozytowa, dlatego też Spółka InPost Paczkomaty wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na warszawski wyrok (warszawski sąd też zajmował się taką sprawą), który paczkomat zakwalifikował do obiektów wymagających pozwolenia na budowę.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
ertom
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sublt2
Poczta - Polska w swojej mizerii poziomu usług nie radzi sobie na rynku, więc potrzebuje przywrócenia monopolu ponownie, żeby mogła "być jedynym najlepszym", niezależnei od poziomu usług.
W zasadzie nic im nie stio na przeszkodzie, żeby skopiowali pomysł INPOSTU, mają nawet przewagę, bo mają lokalizację
Poczta - Polska w swojej mizerii poziomu usług nie radzi sobie na rynku, więc potrzebuje przywrócenia monopolu ponownie, żeby mogła "być jedynym najlepszym", niezależnei od poziomu usług.
W zasadzie nic im nie stio na przeszkodzie, żeby skopiowali pomysł INPOSTU, mają nawet przewagę, bo mają lokalizację za darmo w większości wiosek i miejscowości gdzie jest oddział poczty.
Jest tylko jeden problem, to jest komuna jakiej świat nie widział w tej organizacji:
Podobno próbowali przymierzyć się do zakupu paczkomatów UWAGA: ZAMAWIAJĄC JE W DANII!!!! BUHAHAH
Tam się długo nic nie zmieni, mogliby po prostu kupić paczkomaty od InPostu. :-)
Jeden a potem skopiować, skrzynka z zamkiem magnetycznym połączona z bazą przesyłek ich przerasta.
kaczka-po-smolensku
ha ha to teraz powinni rozebrać te wszystkie paczkomaty jak samowole budowlana.
carlito1
Uuu la la... Czyżby konkurencja ?? czy tylko życzliwy "polak dociekliwy"??
oorim
Przydrożne krzyże też są związane z gruntem i nie wymagają pozwoleń.... przydrożne kapliczki tak samo...
tindala
"mieszkaniec województwa łódzkiego" - frustrat donosiciel - typowy przedstawiciel polskiej fauny.
A jak się nie zadziała w Polsce to zawsze można do Brukseli, bo a nuż jest to miejsce lęgowe okolicznych obszczymurków.
szymon_woj
Toi Toi niestety nie, bo nie jest z gruntem związany... a szkoda... :)
oorim
a potem się dziwią, że ludzie słusznie nie cierpią urzędników, parlamentarzystów oraz sądy i źle o nich myślą i mówią...
szymon_woj
Myślę, że najwyższy czas zgłosić również znaki drogowe (na stałe związane z gruntem).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki