Sąd: paczkomaty wymagają pozwolenia na budowę

redaktor Bankier.pl

Firmy stawiające takie urządzenia, jak paczkomaty czy mlekomaty, mogą mieć spore problemy. Wszystko przez prawo, które nie nadąża za rzeczywistością, oraz dociekliwych obywateli.

Według wojewódzkich sądów administracyjnych blisko 4 tys. paczkomatów to obiekty budowlane. Aby je postawić, trzeba mieć pozwolenie.

Sprawę opisał portal Prawo.pl: w lutym 2018 r. mieszkaniec województwa łódzkiego zgłosił się do inspektora nadzoru budowlanego z pytaniem o to, czy wskazany przez niego paczkomat został ustawiony zgodnie z prawem. Z ustaleń inspektora wynikało, że urządzenie zlokalizowano na chodniku, na terenie należącym do inwestora, bez uzyskania żadnych pozwoleń. Zażądał on przedstawienia zaświadczenia o zgodności budowy z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i kilku dokumentów, m.in. egzemplarzy projektu budowlanego wraz z dokumentami wymaganymi przepisami.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Co zrobił inwestor? Odwołał się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, argumentując, że nie ma legalnej definicji paczkomatu, nie ma też przepisów normujących wymogi, które powinny spełniać tego typu urządzenia. Chociaż Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał rację inwestorowi, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. I ten przyznał rację obywatelowi.

Skomentował to Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl, która stawia w Polsce znane wszystkim paczkomaty. -  Liczymy, że wyrok ten się nie uprawomocni. Gdyby jednak zawarty w nim pogląd został uwzględniony przez Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne wojewódzkie sądy administracyjne, to z pewnością odbiłoby się to ujemnie na rozwoju sieci paczkomatów – dodaje w rozmowie z Prawo.pl. A warto dodać, że tych urządzeń jest w całym kraju ok. 4 tysiące. Oznaczałoby to bowiem konieczność wszczynania procedur prawa budowlanego w stosunku do każdego urządzenia, co pociągałoby za sobą wzrost kosztów i wydłużenie procesu lokalizacji paczkomatu w danym miejscu.

Integer.pl stoi na stanowisku, że paczkomat to tylko urządzenie, elektroniczna szafa depozytowa, dlatego też Spółka InPost Paczkomaty wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na warszawski wyrok (warszawski sąd też zajmował się taką sprawą), który paczkomat zakwalifikował do obiektów wymagających pozwolenia na budowę.

Katarzyna Waś-Smarczewska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 5 ertom

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 22 sublt2

Poczta - Polska w swojej mizerii poziomu usług nie radzi sobie na rynku, więc potrzebuje przywrócenia monopolu ponownie, żeby mogła "być jedynym najlepszym", niezależnei od poziomu usług.
W zasadzie nic im nie stio na przeszkodzie, żeby skopiowali pomysł INPOSTU, mają nawet przewagę, bo mają lokalizację za darmo w większości wiosek i miejscowości gdzie jest oddział poczty.
Jest tylko jeden problem, to jest komuna jakiej świat nie widział w tej organizacji:
Podobno próbowali przymierzyć się do zakupu paczkomatów UWAGA: ZAMAWIAJĄC JE W DANII!!!! BUHAHAH
Tam się długo nic nie zmieni, mogliby po prostu kupić paczkomaty od InPostu. :-)
Jeden a potem skopiować, skrzynka z zamkiem magnetycznym połączona z bazą przesyłek ich przerasta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 kaczka-po-smolensku

ha ha to teraz powinni rozebrać te wszystkie paczkomaty jak samowole budowlana.

! Odpowiedz
8 37 carlito1

Uuu la la... Czyżby konkurencja ?? czy tylko życzliwy "polak dociekliwy"??

! Odpowiedz
14 96 oorim

Przydrożne krzyże też są związane z gruntem i nie wymagają pozwoleń.... przydrożne kapliczki tak samo...

! Odpowiedz
11 71 tindala

"mieszkaniec województwa łódzkiego" - frustrat donosiciel - typowy przedstawiciel polskiej fauny.
A jak się nie zadziała w Polsce to zawsze można do Brukseli, bo a nuż jest to miejsce lęgowe okolicznych obszczymurków.

! Odpowiedz
7 58 marclim

a toi toi też?

! Odpowiedz
2 27 szymon_woj

Toi Toi niestety nie, bo nie jest z gruntem związany... a szkoda... :)

! Odpowiedz
8 102 oorim

a potem się dziwią, że ludzie słusznie nie cierpią urzędników, parlamentarzystów oraz sądy i źle o nich myślą i mówią...

! Odpowiedz
5 135 szymon_woj

Myślę, że najwyższy czas zgłosić również znaki drogowe (na stałe związane z gruntem).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne