REKLAMA

Sąd odroczył o miesiąc rozpoznanie wniosku o aresztowanie Leszka Czarneckiego

2020-10-16 12:28, akt.2020-10-16 14:39
publikacja
2020-10-16 12:28
aktualizacja
2020-10-16 14:39
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Sąd odroczył podjęcie decyzji w przedmiocie złożonego przez prokuraturę wniosku o aresztowanie Leszka Czarneckiego - poinformował prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dodał, że rozpoznanie zostało odroczone na wniosek obrony do 16 listopada.

W piątek Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia odbyło się posiedzenie dot. wniosku Prokuratury Regionalnej w Warszawie o aresztowanie Leszka Czarneckiego. Biznesmen jest podejrzany w sprawie tzw. afery GetBack i może ukrywać się za granicą.

Wniosek rozpatrywała sędzia Marta Pilśnik, która poinformowała zarówno osoby pokrzywdzone, jak i media, które się stawiły na sali o tym, że posiedzenie jest niejawne, z uwagi "na dobro śledztwa, które jest w toku oraz charakter sprawy".

"W dniu dzisiejszym sąd nie podejmie decyzji w przedmiocie złożonego przez prokuraturę wniosku. Sąd postanowił odroczyć rozpoznanie naszego wniosku równo o miesiąc" - poinformował dziennikarzy po posiedzeniu prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jeden z obrońców Czarneckiego, mecenas Jacek Dubois napisał w piątek na Twitterze, że "warszawski sąd respektuje prawo do obrony. Posiedzenie w sprawie Leszka Czarneckie odroczone do 16.11.2020r."

Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie nie udzielała w piątek szczegółowych informacji dot. argumentacji obrony Czarneckiego, przemawiającej za odroczeniem posiedzenia. Nieoficjalnie mówi się, że miało to związek z czwartkowym zatrzymaniem Romana Giertycha, głównego adwokata biznesmena.

W piątek przed godz. 10 przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia odbyła się konferencja osób poszkodowanych w tzw. aferze GetBack. Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A. Artiom Bujan poinformował, że pokrzywdzeni popierają wniosek prokuratury. "Nasze rodziny pokrzywdzonych popierają zastosowanie tymczasowego aresztowania celem należytego zabezpieczenia toku postepowania przygotowawczego, a jednocześnie również w sposób dodatkowy zabezpieczenie przed ewentualną możliwością zbycia składników majątku" - powiedział.

"Od początku tygodnia osoby pokrzywdzone do Sądu Rejonowego kierowały pisma procesowe, w których wyraziły swoje zdanie, jako strony postępowania procesu karnego oraz przekazały swoją wolę, żeby ten środek zapobiegawczy został zastosowany" - dodał.

Jak ustaliła PAP, prokuratura wysłała do sądu wniosek o aresztowanie Czarneckiego w sierpniu, ale akta sprawy w tzw. aferze GetBack liczą już kilka tysięcy tomów akt, z których znaczą częścią sąd musiał się zapoznać przed podjęciem decyzji o aresztowaniu Leszka Czarneckiego. Według informacji prokuratury, Czarnecki ma od miesięcy ukrywać się za granicą, dlatego potrzebna jest zgoda na aresztowanie biznesmena, by można było wystąpić o wydanie listu gończego za podejrzanym, a następnie także Europejskiego Nakazu Aresztowania, który pozwoli ścigać Czarneckiego poza granicami państwa polskiego. Prokuratura Regionalna postawiła biznesmenowi jeden zarzut, ale "wypełnia on znamiona kilku przestępstw". Chodzi o prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci dystrybucji Idea Bank S.A.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że Leszek Cz. jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. oraz osoba faktycznie nim zarządzająca, poprzez wyrażanie zgody umożliwił zorganizowanie i prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci Idea Bank S.A., za pośrednictwem którego obligacje GetBack S.A. nabyło blisko 2000 osób za kwotę 731 mln zł. Klienci Idea Bank byli systemowo wprowadzani w błąd, co do bezpieczeństwa zainwestowanych środków, właściwości nabywanego instrumentu finansowego i jego ekskluzywności" – przekazała PAP Prokuratura Regionalna. Dystrybucja obligacji za pośrednictwem Idea Banku była prowadzona bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

W czwartek portal rmf24.pl poinformował, że Prokuratura Regionalna dokonała zabezpieczeń na znaczną kwotę na mieniu Leszka Czarneckiego. "Prokuratorzy nie chcą jednak mówić o szczegółach. Jedyne, co usłyszeliśmy, to +kwota jest niebagatelna, robi wrażenie, jednak jest niższa, niż suma szkody wyrządzonej klientom banku+" - podał portal. Z informacji nieoficjalnych źródeł PAP wynika, że może to być równowartość kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, a nawet większa.

"Wartości dokonanych w sprawie zabezpieczeń majątkowych zostaną przekazane w stosownym, nieodległym czasie" – powiedział PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś. Zespół prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Warszawie prowadzący śledztwo ws. tzw. afery GetBack przesłuchał już kilkaset osób i zabezpieczył "obszerną dokumentację oraz dane elektroniczne".

Śledztwo zostało wszczęte 24 kwietnia 2018 r. po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł. (PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
track
Czy któryś z zajadłych zwolenników L.C. pamięta jeszcze, że sprawa dotyczy przekrętu na ok. 3mld zł. Za coś podobnego Madoff dostał w USA 150 lat więzienia, ale tam jest praworządność.
czarny_kuskus
2mld zl. to nie 13 mld. usd, ponadto tam pieniądze zostały praktycznie w całości odzyskane, a tutaj mamy gierki polityczne, a nie chęć zwrotu pieniędzy. Czarnecki nie jest właścicielem GetBack od lat, to Abris powinien być pociągnięty do odpowiedzialności, ale na to Ziobro jest za krótki.

https://subiektywnieofinansach.
2mld zl. to nie 13 mld. usd, ponadto tam pieniądze zostały praktycznie w całości odzyskane, a tutaj mamy gierki polityczne, a nie chęć zwrotu pieniędzy. Czarnecki nie jest właścicielem GetBack od lat, to Abris powinien być pociągnięty do odpowiedzialności, ale na to Ziobro jest za krótki.

https://subiektywnieofinansach.pl/10-lat-temu-aresztowano-bernarda-madoffa-krola-piramid-finansowych-jak-wladze-usa-pomagaja-jego-ofiarom-to-niesamowite/
jes
Zbysio się nie przygotował i trzeba było aresztować adwokata by nie było plamy na całą Europę. Coraz trudniej zbysiowi znaleźć takich co zrobią wszystko jak im każe ale są jeszcze zastępy na lubelszczyźnie.
open_mind
Jeżeli tej klasy adwokat za jakiego się uważa, były wicepremier, Roman Giertych co powinien mieć nerwy jak postronki nagle dostaje nogi z waty na widok „przeszukiwaczy” we własnym domu i traci przytomność w czasie przeszukania (bo prawdopodobnie łykną jaką pastylkę był przygotowany?) to należy traktować to jako Jeżeli tej klasy adwokat za jakiego się uważa, były wicepremier, Roman Giertych co powinien mieć nerwy jak postronki nagle dostaje nogi z waty na widok „przeszukiwaczy” we własnym domu i traci przytomność w czasie przeszukania (bo prawdopodobnie łykną jaką pastylkę był przygotowany?) to należy traktować to jako wybieg adwokacki zapomniał zniszczyć jakiś detale np. Gdzie znajduje się Czarnecki, albo znaleźli jakąś petardę na niego, względnie łącznie, udaje teraz cyrkuśnika aby przedłużyć postępowanie – to stary wybieg adwokacki. Ps. Nie ważne czy to zemsta polityczna czy nie. Jeśli jest winny to żelazem zło wypalić. Arogancji polityczno adwokackiej stanowcze NIE.
jes
Adwokat wie po co mdleje i robi to na zawołanie.
barysza51
A wiecie że w areszcie już prawie dwa lata siedzą ludzie z zarządu IdeaBanku.
---------------
Dwa lata bez wyroku i aktu oskarżenia. Takie mamy pisowskie państwo.
and00
Jakie PiSowskie państwo???
Chyba nie wiesz o czym piszesz
To nie państwo nakłada areszt, tylko sądy, a te raczej są niechętne obecnej władzy
barysza51 odpowiada and00
1. To pisowscy prokuratorzy nie mogą albo i niechcą skierować aktuoskarżenia do sądu.
Tutaj ewidentnie przez prawie dwa lata uzgadniali z aresztowanymi zeznania w sprawie pana
mecenasa Romana Giertycha.
2. Część sędziów chce żyć w zogodzie z władzą, a więc.
and00 odpowiada barysza51
teorie spiskowe lemingów... :)))
Czyli, złapali 10 niewinnych ludzi, sąd dla świętego spokoju co kilka miesięcy potwierdzał zasadność aresztu, a prokuratorzy torturowali ich, i w końcu wymęczyli zeznania obciążające Giertycha?
Postanowiono aresztować go akurat teraz (trzymając tych niewinnych w pierdlu) żeby
teorie spiskowe lemingów... :)))
Czyli, złapali 10 niewinnych ludzi, sąd dla świętego spokoju co kilka miesięcy potwierdzał zasadność aresztu, a prokuratorzy torturowali ich, i w końcu wymęczyli zeznania obciążające Giertycha?
Postanowiono aresztować go akurat teraz (trzymając tych niewinnych w pierdlu) żeby medialnie przykryć rozwój epidemii na świecie
A świstak siedzi i zawija w sreberka
jes odpowiada and00
No tak iq00, w Polsce sędzia jest niezależny, zwłaszcza po reformie Ziobry. Kilku spróbowało to dostali zesłanie albo podrzucono im używany telefon komórkowy.

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki