REKLAMA

SII oczekuje wyjaśnień od zarządu Tauronu ws. kopalni Brzeszcze

2015-10-20 13:54
publikacja
2015-10-20 13:54

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oczekuje od zarządu Tauronu wyjaśnień w sprawie planowanego przejęcia kopalni Brzeszcze - podało SII w komunikacie prasowym.

Stowarzyszenie pyta zarząd Tauronu m.in. o ekonomiczne aspekty inwestycji w kopalnię Brzeszcze, oczekuje wyjaśnień wobec odstąpienia od części określonych wcześniej warunków brzegowych (w zakresie zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia pracowników nabywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Prosi o ujawnienie ekspertyz i biznes planów dotyczących inwestycji i pyta o kwestię ryzyka powstania po stronie spółki obowiązku zwrotu dotacji budżetowej udzielonej SRK.

W piśmie skierowanym do zarządu Tauronu Stowarzyszenie wzywa też do niezwłocznego uzupełnienia informacji na temat listy spółek, które mają stać się przedmiotem potencjalnego aportu w zamian za emitowane przez spółkę akcje. Zdaniem SII przepisy nakładają na spółkę obowiązek opublikowania dokumentacji, która ma być przedstawiona walnemu zgromadzeniu, już od dnia jego zwołania.

"Wydarzenia jakie mają miejsce wokół spółki Tauron Polska Energia, jak i całej branży energetycznej oraz górniczej, od dawna spotykają się ze stanowczą krytyką uczestników rynku finansowego, w tym m.in. inwestorów indywidualnych, którzy nabywali akcje niektórych spółek należących do Skarbu Państwa w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego. Dowodem złego odbioru polityki Skarbu Państwa może być zachowanie akcji tych spółek. Większość z nich od miesięcy traci na wartości. Inwestorzy stanowczo sprzeciwiają się tak dalekiej ingerencji Skarbu Państwa w spółki publiczne" - powiedział cytowany w komunikacie Piotr Cieślak, wiceprezes SII.

W ocenie Stowarzyszenia sprawa emisji nie jest jeszcze przesądzona, gdyż decyzja musi być podjęta większością co najmniej 4/5 głosów.

Spółka zależna Tauronu, RSG, podpisała w poniedziałek ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń przedwstępną warunkową umowę zakupu części aktywów KWK Brzeszcze. Tauron zapłaci za przejmowane aktywa 1 zł. Aktywa te znajdą się do końca 2015 roku - po uzyskaniu wszystkich zgód korporacyjnych i UOKiK oraz decyzji Ministerstwa Środowiska o przeniesieniu koncesji - w spółce Nowe Brzeszcze Grupa Tauron.

Wcześniej zarząd Tauronu zwołał na 9 listopada NWZ, na którym planuje podwyższenie kapitału zakładowego o 400 mln zł. Nastąpić ma ono poprzez emisję 80 mln akcji niemych o wartości nominalnej 5 złotych każda. Wkład na poczet podwyższenia kapitału zakładowego wniesie do spółki aportem Skarb Państwa w formie akcji będących w publicznym obrocie na warszawskiej giełdzie. Lista spółek nie została podana. (PAP)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~akcjonariat
Oszusci zlodzeje i caly skarb panstwa tusk grad do kryminalu
~gruby1980
kurella i czerwiński są przestępcami, którzy dopuścili się przestępstwa godzącego w podstawy wolnego rynku finansowego rynek giełdowy powinien być transparentny, pozbawiony manipulacji, który zapewnia ochronę interesów inwestora brakuje adekwatnej kary dla takich jak oni!
~heh
Tak, dobrze, że skarb skupi akcje po 5 zł.
~taaa
i co że kupi, jak i tak to był żłoty interes wcisnąc "białego słonia" Tauronowi.
Stara legenda o boałym słoniu mówi że sutan dawał w prezencie za symbolicznego 1złotego ;) białego słonia, temu wezyrowi którego nie cierpiał. Słon piekny był wprawdzie ale koszt utrzymania były tak wysokie ze rujnowały
i co że kupi, jak i tak to był żłoty interes wcisnąc "białego słonia" Tauronowi.
Stara legenda o boałym słoniu mówi że sutan dawał w prezencie za symbolicznego 1złotego ;) białego słonia, temu wezyrowi którego nie cierpiał. Słon piekny był wprawdzie ale koszt utrzymania były tak wysokie ze rujnowały jego posiadacza.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki