ŚDM: grupy młodych wciąż przybywają na czuwanie z papieżem w Brzegach

Na Campus Misericordiae w Brzegach nieustannie przybywają kolejne liczne grupy młodych osób, które chcą uczestniczyć we wspólnej modlitwie z papieżem Franciszkiem. Wielu wiernym dokuczają wysokie temperatury.

Na środku sektora znajdującego się najbliżej ołtarza, tuż za częścią dla VIP-ów, siedzi trójka młodych ludzi - chłopak w góralskim kapeluszu i dwie dziewczyny. Pytani, dlaczego nie podejdą bliżej do ołtarza, zapewnili, że to miejsce jest dobre.

"To miejsce naprzeciwko ołtarza, więc jesteśmy blisko. Poza tym nie ma sensu pchać się do przodu, bo później ten, kto siada na zaszczytnym miejscu, może trafić do tyłu. My jesteśmy na środku, więc raczej tu zostaniemy" - wyjaśniał PAP chłopak ze Sromowiec Wyżnych w Pieninach.

Jak powiedział, że towarzyszące mu siostry są z Zawiercia, on sam studiuje i pracuje w Krakowie. Jedna z dziewcząt pracowała jako wolontariuszka przy organizacji ŚDM; młodsza również bardzo chciała przyjechać, więc zabrali ją ze sobą. Pytani, jak dostali się do tak dobrego sektora odparli, że to dla nich nagroda za pomoc jednemu z koordynatorów przygotowań do ŚDM.

Zapowiedzieli, że zostaną w Brzegach przez całą noc, by uczestniczyć w niedzielnej Mszy Posłania.

Na końcu tego sektora ustawiono drewniane ławki dla wiernych. Pod wielką amerykańską flagą siedzi Bethany Brunell - studentka uniwersytetu stanowego w Teksasie, która działa w katolickim stowarzyszeniu.

Zapytana, dlaczego wybrała ostatni rząd, wyjaśniła, że wraz z grupą przyjaciół czeka na resztę grupy. "Później przejdziemy bliżej, tylko czekamy na naszą grupę i najważniejsze osoby. Zostaniemy tutaj aż do jutra". Dopytywana dlaczego z tak daleka, ze środkowego Teksasu, trafiła do Brzegów pod Krakowem odpowiedziała: "przecież są tu ludzie z całego świata; chcemy być razem; to wielki dar, by móc tu być".

W sobotę nad Brzegami świeci słońce, a na niebie nie ma wielu chmur. Część młodych ludzi szuka cienia; osoby znajdujące się w sektorach przylegających do ściany lasu leżą lub siedzą w cieniu na trawie.

Dwie dziewczyny z lasu wyniosły kilka gałęzi. "Chcemy zamontować flagę, żeby oznaczyć to, że jesteśmy Polkami i jesteśmy z tego dumne, a ponieważ nie miałyśmy kija, postanowiłyśmy znaleźć odpowiedni tutaj, w tym lasku" - wyjaśniła Olga z Łomży.

"Przyjechałyśmy na ŚDM, ponieważ nie wyobrażałyśmy sobie, żeby nie być na spotkaniu z ojcem świętym tutaj w Polsce. Może nie stać nas, żeby pojechać do Rio czy na inny kontynent, ale jeśli papież jest w Polsce, to ja sobie nie wyobrażałam - chociaż miałabym zawalić jakieś spotkanie czy pracę - żeby tu nie przyjechać" - powiedziała. Dziewczyny przyjechały na ŚDM prosto do Brzegów i przed 15 dotarły na miejsce spotkania z papieżem. Zostaną tutaj do poniedziałku.

Druga z dziewcząt z lasu wyniosła dwa patyki. "Wykorzystamy je, by zrobić zadaszenie od słońca" - wyjaśniła. Z kolei jeden z włoskich pielgrzymów niósł z lasu spore naręcze drewna. "Czy to na ognisko? Nie, chcę zbudować zadaszenie, by schronić się przed słońcem" - wyjaśnił.

Cały czas do Brzegów od strony Kokotowa napływa rzeka młodych ludzi. Wąskim gardłem pozostaje przejście pod wiaduktem kolejowym - gdy przejeżdża tędy karetka, która wywozi potrzebujących pomocy, robi się jeszcze tłoczniej.

Policja zabezpiecza część asfaltowych dróg, by drogi ewakuacyjne były przejezdne - większość z nich jest jednak zajęta przez odpoczywających pielgrzymów.

Kilkunastoosobowe kolejki tworzą się przed toaletami, ale dość szybko można z nich skorzystać. O czystość dba firma, która zabezpiecza wydarzenie od strony sanitarnej.

Z Brzegów Aleksander Główczewski (PAP)

ago/ ozk/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil