REKLAMA

S&P obniżył perspektywę ratingu mBanku do "negatywnej"

2020-04-27 16:24
publikacja
2020-04-27 16:24

Agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu mBanku do "negatywnej" z "rozwojowej" - podała agencja oraz bank w komunikatach. Rating długoterminowy dla banku został podtrzymany na poziomie "BBB", a krótkoterminowy na poziomie "A-2".

/ fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Podtrzymany został także rating kontrahenta w przypadku procesu przymusowej restrukturyzacji - długoterminowy na poziomie "BBB+" oraz krótkoterminowy "A-2" oraz ocena samodzielna (stand-alone credit profile) na poziomie "bbb".

"W opinii S&P, po szybkim wzroście portfela kredytowego Banku w latach 2018-2019, przy spodziewanej recesji w Polsce w 2020 roku i innych negatywnych następstwach pandemii COVID-19, koszt ryzyka w Banku może znacząco wzrosnąć. Poza tym agencja uważa, że mBank należy do najbardziej narażonych banków na ryzyka ekonomiczne i prawne, związane z posiadaniem portfela kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich" - napisano w komunikacie banku.

Agencja stwierdziła, że mBank posiada relatywnie niewielką sieć placówek i charakteryzuje się wysoką efektywnością kosztową, a jego klienci są przyzwyczajeni do korzystania z kanałów zdalnych, co dobrze pozycjonuje Bank w czasach racjonalizacji sieci oddziałów i inwestowania w kanały cyfrowe.

"Agencja zakłada, że w aktualnych okolicznościach, sprzedaż mBanku przez Commerzbank w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy jest mniej prawdopodobna" - dodano.

W komunikacie podano, że negatywna perspektywa oznacza, że Agencja może w ciągu następnych 12-24 miesięcy obniżyć ratingi, jeżeli ryzyko dla banków w Polsce znacznie wzrośnie. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tergal
Te pejsate 'ekspertyzy' w kwestii mBanku można spokojnie olać ciepłym moczem podobnie jak te z lata 2008 roku co do rzekomo wyśmienitej kondycji Lehman Bros.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki