REKLAMA
WEBINAR

Rzecznik rządu o protestach mediów: dziwi mnie ta forma na tym etapie

2021-02-10 08:30, akt.2021-02-11 09:03
publikacja
2021-02-10 08:30
aktualizacja
2021-02-11 09:03

Jesteśmy zaskoczeni tak silną reakcją już na tym etapie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do projektu ws. podatku reklamowego. Podkreślił, że poszczególne progi przychodów mogą ulec korekcie, a po zebraniu wszystkich uwag planowane jest spotkanie poświęcone tej kwestii.

Rzecznik rządu o protestach mediów: dziwi mnie ta forma na tym etapie
Rzecznik rządu o protestach mediów: dziwi mnie ta forma na tym etapie
fot. Krystian Maj / / Sejm RP

Znaczna część prywatnych mediów w środę protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru", będącej odpowiedzią na zapowiedź przygotowania przez rząd projektu ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Telewizje TVN24 i Polsat News zamiast programu nadawały specjalny komunikat. Na portalach, m.in. TVN24, Onet oraz Interia czytelnicy nie mogli przeczytać żadnego artykułu. Do akcji przyłączyły się również niektóre dzienniki.

O to, czy jest zaskoczony reakcją niektórych mediów na projekt dotyczący podatku od reklam, rzecznik rządu pytany był w czwartek w Radiu Wnet.

Müller podkreślił, że projekt nie został jeszcze nawet przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, "nie mówiąc już o samym rządzie". Dodał, że "zaraz miały rozpocząć się konsultacje społeczne". "Więc w tym sensie, że w tak wczesnej fazie projektu jest taka silna reakcja - tak, tym jesteśmy zaskoczeni, bo to jest czas na dialog, czas na rozmowę wokół tego projektu, jak ustawić progi finansowe" - zauważył.

List otwarty mediów do rządu

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media...

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zaznaczył, że wszystko odbywa się zgodnie z procedurą legislacyjną. "Projekt przechodzi nawet fazę prekonsultacji, czyli publikowania założeń i później dopiero, po 16 lutym, ogłoszone będą formalne konsultacje społeczne, międzyresortowe" - wskazał rzecznik rządu.

Pytany o środowy protest mediów, Müller odparł, że jego zdaniem była to "daleko idąca decyzja", ale cieszy się, że padają deklaracje świadczące o gotowości do debaty. Według Müllera nie jest prawdziwym stwierdzenie, że rząd chce ograniczyć wolność słowa. "Ten temat dotyczy tylko i wyłącznie zakresu opłat za reklamy" - dodał.

"Myślę, że pod koniec wczorajszego dnia też była taka refleksja, że jest problem do rozwiązania, problem oskładkowania tych koncernów medialnych czy cyfrowych, które unikają opodatkowania, stosują tzw. optymalizacje podatkowe, po to, aby nie płacić właściwych składek i to jest temat, który trzeba rozwiązać" - mówił Müller.

"Jesteśmy otwarci na to, by rozmawiać, w jaki sposób ustalić suwaki finansowe, progi podatkowe, tak, żeby w żaden sposób nie zakłóciło to konkurencyjności polskich mediów" - zadeklarował rzecznik rządu.

Podkreślił, że debatować można np. nad progiem dla reklamy prasowej. "Ten próg w przypadku klasycznej reklamy prasowej wynosi ponad 15 mln rocznie, żeby w ogóle zacząć opodatkowanie takiego medium. I tu oczywiście można dyskutować, ale on w praktyce nie dotyka żadnego lokalnego medium" - powiedział. Dodał, że do "ewentualnej korekty" są również progi przychodów z reklamy telewizyjnej czy radiowej.

Na pytanie o formułę rozmów w ramach prekonsultacji, Müller odparł, że każdy zainteresowany podmiot może przedstawić swoje argumenty i na piśmie, i osobiście. "Natomiast myślę, że można spodziewać się też spotkania w nieco szerszym gronie już po zebraniu wszystkich uwag. Wtedy o wiele łatwiej będzie dyskutować, bo będziemy wiedzieć, wokół jakich wskaźników operujemy i gdzie są największe wyzwania" - powiedział polityk.

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić m.in. do NFZ.

autorka: Sonia Otfinowska

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (25)

dodaj komentarz
arzab
O tym, że 35% z tego podatku ma pójść na tzw "twórców" jakoś rzecznik zapomniał ł Dodajmy, że w większości na tych "twórców", którzy za ciężkie pieniądze w tych reklamach występują ! To już jest pomroczność jasna czy tylko paranoja !
meryt
"Art. 30. 1. Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie lub dofinansowanie działań
mających na celu:
1) podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń w
mediach, w szczególności cyfrowych;
2) budowę platform dystrybucji informacji oraz analiz treści pojawiających się w mediach,
w
"Art. 30. 1. Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie lub dofinansowanie działań
mających na celu:
1) podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń w
mediach, w szczególności cyfrowych;
2) budowę platform dystrybucji informacji oraz analiz treści pojawiających się w mediach,
w szczególności cyfrowych;
3) budowę i rozwój kanałów i platform informacyjnych (audycji radiowych i telewizyjnych,
portali internetowych) skierowanych do osób nieposiadających wysokich kompetencji
cyfrowych;
4) promowanie polskiego dorobku kulturowego, dziedzictwa narodowego i sportu;
5) wspieranie badań w obszarze mediów;
6) wspieranie rozwoju radiofonii i kinematografii w zakresie polskiego dziedzictwa
narodowego i sportu;
7) wspieranie zwiększania udziału polskich treści w obszarze mediów"

"Art. 29. Przychodami Funduszu są:
1) wpływy ze składki z tytułu reklamy konwencjonalnej, w wysokości 35% wpływów z tej
składki;
2) wpływy ze składki z tytułu reklamy internetowej, w wysokości 35% wpływów z tej
składki;
3) odsetki;
4) inne wpływy."
ronin128
Bardzo dobrze robi rządzącą partią. Każdy odprowadza duże podatki dlaczego od reklam mają być na uprzywilejewonym miejscu niech też płacą dobrze że w końcu ktoś się za to wziął. Ja jestem za tym
meryt
sel "oczywiście kasa będzie dla TVPis
sel ""Już tam poszło kilka miliardów i jest manko do załatania"

To rekompensaty z tyt.. ulg w abonamencie RTV :)

Przekazano papiery skarbowe (obligacje).


"Art. 11b. 1. W roku 2020 minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek
Krajowej
sel "oczywiście kasa będzie dla TVPis
sel ""Już tam poszło kilka miliardów i jest manko do załatania"

To rekompensaty z tyt.. ulg w abonamencie RTV :)

Przekazano papiery skarbowe (obligacje).


"Art. 11b. 1. W roku 2020 minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przekaże jednostkom publicznej radiofonii
i telewizji skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę z tytułu utraconych:
1) w latach 2018 i 2019, a niezrekompensowanych na podstawie art. 11a,
2) w roku 2020
– wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, o których mowa
w art. 4 ust. 1, z przeznaczeniem na realizację przez jednostki publicznej radiofonii
i telewizji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii
i telewizji.
2. Łączna wartość nominalna skarbowych papierów wartościowych,
o których mowa w ust. 1, wynosi 1 950 000 tys. zł.
lelo1949
Dlaczego PO i PSL nie wprowadziły tego podatku 10 lat temu ,jest zgodny z prawem UE ,naraziły Polskę na straty rzędu 1O mld zł
mareknast
Kolejna próba osłabienia i przejęcia lub zniszczenia mediów niezależnych od rządu. Ustawa "dekoncentracyjna" nie przeszła to próbują inaczej. I jeszcze mówią przy tym o podatku cyfrowym. To czemu mają być nim objęte też media tradycyjne: telewizja, prasa? Jeszcze trochę wszystko popada, wykupi to Orlen czy inna państwowa Kolejna próba osłabienia i przejęcia lub zniszczenia mediów niezależnych od rządu. Ustawa "dekoncentracyjna" nie przeszła to próbują inaczej. I jeszcze mówią przy tym o podatku cyfrowym. To czemu mają być nim objęte też media tradycyjne: telewizja, prasa? Jeszcze trochę wszystko popada, wykupi to Orlen czy inna państwowa firma i wszędzie będzie tylko rządowa propaganda sukcesu. Przy okazji jak ktoś chce się dowiedzieć co PiS sądzi o wolności słowa niech wejdzie na niezależna.pl i spróbuje tam zamieścić krytyczny wobec PiS-u komentarz. Powodzenia. Ja próbowałem ponad 10 razy. Bez bluzgów, hejtu, osobistych wycieczek.Ukazały się dwa, jeden pewno dlatego, że zaczynał się od krytyki rządów PO-PSL a drugi podejrzewam przez przypadek (żadne sito nie jest w 100% szczelne). Czarno widzę przyszłość.
endes
Nie wystarczy ci już tego morza klamstwa i działania na szkodę Polaków przez te prywatne media!?
mareknast odpowiada endes
A ile kłamstw jest w TVP? Żadne medium nie jest obiektywne. Każde z nich nagina rzeczywistosć do takiego czy innego światopoglądu. Dlatego ważne, żeby były różne media, reprezentujące różne światopoglądy. Wtedy przy odrobinie wysiłku można sobie wyrobić pogląd na ten czy inny temat. Naprawdę chciałbyś, żeby otaczała Cie z każdej A ile kłamstw jest w TVP? Żadne medium nie jest obiektywne. Każde z nich nagina rzeczywistosć do takiego czy innego światopoglądu. Dlatego ważne, żeby były różne media, reprezentujące różne światopoglądy. Wtedy przy odrobinie wysiłku można sobie wyrobić pogląd na ten czy inny temat. Naprawdę chciałbyś, żeby otaczała Cie z każdej strony rządowa propaganda sukcesu?
aerk
W zasadzie to protestują tylko gadzinówki propagandowe partii totalnej, wiec jestem za
marszalek2020
W tym całym proteście jęczą ci co mają firemki porejestrowane rajach podatkowych i nie płacą podatku w Polsce.

Teraz będą płacili podatki jak każdy pracujący człowiek i to ich boli.

Tak na marginesie, mają być opodatkowane reklamy suplementów na hemoroidy :) Chyba stąd niektóre minusy przy komentarzach :))))

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki