Rzecznik MŚP skarży się na skarbówkę i składa zawiadomienie do prokuratury

Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił się przedsiębiorca, który - na miesiąc przed upływem 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - otrzymał z urzędu skarbowego zawiadomienie o wszczęciu wobec niego postępowania karnego skarbowego, skutkiem czego bieg tego przedawnienia został zawieszony.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Po analizie przedłożonych akt Rzecznik MŚP uznał, że w sprawie doszło do instrumentalnego stosowania prawa i wszczęto postępowanie wyłącznie w celu zawieszenia biegu terminu zobowiązania podatkowego, na co wskazywał fakt, że organ skarbowy przez 5 lat nie znalazł podstawy, aby uznać, że podatnik popełnił przestępstwo skarbowe. W tej sytuacji – działając na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców - wystąpił z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędnika, który zdaniem Rzecznika MŚP nadużył prawa wydając postanowienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego.

Po 4 miesiącach Rzecznik MŚP otrzymał lakoniczną informację, że w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego nie stwierdzono naruszenia po stronie urzędnika, skutkującą odpowiedzialnością dyscyplinarną. Rzecznik MŚP zwrócił się więc do organów skarbowych z wnioskiem o przesłanie akt postępowania wyjaśniającego lub przekazanie informacji, jakie dokumenty znajdowały się w aktach postępowania karnego skarbowego na dzień wydania postanowienia o jego wszczęciu.

Przez kolejne 4 miesiące organy skarbowe najpierw zbywały Rzecznika MŚP wskazując, że przesłanie wnioskowanych akt jest niemożliwe, ponieważ znajdują się w innych urzędach, po czym poinformowano o braku prawnych podstaw zrealizowania jego wniosku.

Nie odniosły też skutku wcześniejsze pisma rzecznika do ministra finansów o objęcie nadzorem realizacji zadań Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie prowadzenia czynności wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych przez organy skarbowe, wysłane w sprawach, w których ewidentnie doszło do naruszenia Konstytucji Biznesu.

Dlatego tym razem, wyczerpawszy możliwości doprowadzenia do ukarania urzędnika państwowego w drodze postępowania dyscyplinarnego - wobec braku współpracy ze strony organów skarbowych - Rzecznik złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędnika państwowego.

- Niestety, choć instrumentalne działania urzędników wciąż są częstym zjawiskiem, organy skarbowe najwyraźniej nie chcą korzystać z posiadanych instrumentów dyscyplinowania swych kadr. Ale, właśnie dlatego - jako rzecznik, ustanowiony do obrony interesów mikro, małych i średnich przedsiębiorców, nie zamierzam dłużej tolerować ani bezprawia urzędników, ani przymykania oczu na takie działania przez ich zwierzchników. Stąd moje zawiadomienie do prokuratury – mówi Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 loosac

Gdyby w Polsce dostęp do broni byl powszechny byli bysmy narodem wzajemnie szanujacym innych ludzi i urzednikow przychylnych oraz zyczliwych obywatelowi. A tak -jest machina aparatu represji i bezbronny, upodlony i ubezwlasnowolniony niewolnik. Konstytucja -obywatel jest podmiotowym czynnikiem, realia: karaluch jakis sie rozpanoszyl i trzeba rozgniesc.

Ale macie komuchy coscie chcieli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 7 sammler

Przecież to jest standard - US-y postępują tak zresztą nie tylko w przypadku przedsiębiorców. Bawi mnie jednak to, że Sz.P. Rzecznik wreszcie mógł posmakować, jak to jest zderzyć się z urzędniczą ścianą :)

! Odpowiedz
18 7 wtomek

Moim zdaniem przyczyna tego "syfu" jest prosta, sprawa leży z różnych względów, najczęściej jest to brak ludzi, lenistwo i w końcu zapomnienie tych co są zatrudnieni. Ostania deska ratunku by nie podpaść przed szefem...to właśnie takie działania . Niestety nasi przedsiębiorcy nie grzeszą uczciwością I chęcią stawiania spraw w prosty. Mataczą ile się da , to jest fakt niezbity. Podobnie jak na całym świecie, tylko u nas tak naprawdę brak odpowiednich sankcji na przedsiębiorców i na błędy urzędów . Państwo papierowe mamy od dawien dawna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 11 fakty

Na zachodzie gdy US wzywa podatnika, to w celu poinformowania go, co ma zrobić, żeby zapłacić niższe podatki (znam to z autopsji), w Polsce US czeka 5 lat, żeby dowalić zaległy wyimaginowany podatek z odsetkami. US w Polsce nie respektuje prawomocnych wyroków sądów, a tu wyjdzie taki trollik żyjący z pisania postów za pieniądze i będzie coś smędził o nieuczciwych przedsiębiorcach, nie wiem czy żartujesz czy piszesz poważnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 loosac

Pomyliles fora, mlodzi komunisci to nie tutaj.

! Odpowiedz
47 31 anty12

I tak wlasnie dizala bolszewickie panstwo. Masz cos na koncie to Cie okradniemy bo brakuje na patologie. Masz 2 domuy i 2 samochody ? Super. Posel zero juz w akji zarekwiruje CI majatek bez zadnego dochodzenia. Jak w Procesie Kafki. WItajcie w totalitaryzmie.

! Odpowiedz
5 1 loosac

Na wlasne zyczenie to wszyscy macie. Wlasnie dlatego, ze godzicie sie na brak broni wsrod obywateli KAZDY absolutnie KAZDY moze was r...c bez mydla i g... mu zrobisz. Bo wladza ma bron a ty jedynie zas...ne majty.

! Odpowiedz
48 29 kondor_plus

No, ciekawe. I jak rozumiem instytucje obsadzone przez ludzi ziobry będą takie wnioski rozpatrywać? Tak, tak, jasne. Zapewne w trybie "nocnym".

! Odpowiedz
2 0 loosac

Chcieliscie rozbrojonego spoelczenstwa to macie. Jakim trzeba byc deklem, zeby nie chciec posiadac argumentu w krainie bezprawia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne