REKLAMA
PIT 2023

Rządowy projekt o emeryturach stażowych w Sejmie. Ile lat trzeba będzie przepracować?

2023-12-08 09:49
publikacja
2023-12-08 09:49

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Rządowy projekt o emeryturach stażowych w Sejmie. Ile lat trzeba będzie przepracować?
Rządowy projekt o emeryturach stażowych w Sejmie. Ile lat trzeba będzie przepracować?
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Chodzi o projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Do prezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Projekt – jak wskazano w uzasadnieniu - stanowi realizację zobowiązania rządu z 7 czerwca 2023 r., kiedy premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ „Solidarność”. W ocenie wnioskodawców proponowane rozwiązania, z jednej strony, odpowiadają na uzasadnione oczekiwania społeczne, a z drugiej uwzględniają możliwości, które ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny.

Zgodnie z projektem ustawy emerytura stażowa będzie przysługiwała ubezpieczonym, którzy wykażą się odpowiednio długim okresem ubezpieczeniowym – składkowym, wynoszącym w przypadku kobiet – 38 lat oraz w przypadku mężczyzn – 43 lata.

Proponuje się, aby nabycie prawa do emerytury stażowej było uzależnione od jej wysokości - świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego. Wysokość emerytury stażowej będzie zasadniczo ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym.

Nowe regulacje emerytalne, których istotą jest przyznanie prawa do emerytury na podstawie okresu ubezpieczenia, wiążącego się z okresem wykonywanej pracy, stanowić będą – jak zaznaczono - wsparcie dla osób, którym trudno jest kontynuować pracę do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Emerytury stażowe dedykowane będą osobom, które niekoniecznie pracują w warunkach szkodliwych, ale których stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie aktywności zawodowej do osiągnięcia wieku emerytalnego. „Należy podkreślić, że jest to prawo, a nie obowiązek i wyboru dokonuje osoba zainteresowana” – zaznaczono w uzasadnieniu.

Obowiązujący system emerytalny uzależnia prawo do emerytury od spełnienia przez ubezpieczonego warunku dotyczącego osiągnięcia odpowiedniego wieku – wynoszącego 60 lat 3 dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasadą jest, że każda osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu z chwilą osiągnięcia tego wieku nabywa prawo do emerytury. Długość okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne wpływa natomiast na wysokość emerytury. Minimalna emerytura przysługuje, co do zasady, osobom legitymującym się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym co najmniej 20 lat – w przypadku kobiet oraz co najmniej 25 lat – w przypadku mężczyzn.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
jarunia
może by tak wszyscy 65 jak to było już w II RP
lipsk
Pytanie do Posłów I Senatorów i Prezydenta. Dlaczego Polske stac na emerytury po 15 latach pracy (mundurowe ,sedziowe ,prokuratorowe) a nie stac po 40 latach składkowych dla innych. A przypomniec należy że ci co po 15 latach ida na emeryury i to sowite w stosunku do reszty obywateli składek na swoje emerytury nie płacą.
prawnuk
Tu chodzi o to by rolnicy mogli przechodzić wcześnie na emerytury - cel pisu - im bardziej zniszczymy kraj - tym lepiej.
Pamiętacie PO i Caracale?
gotowy kontrakt do podpisania - ale decyzję podejmie kolejny rząd.

Co robi PiS ? co sie da to podpisze na 15 lat do przodu......
Najlepsze było z CPK - jest w sieci film.
Tu chodzi o to by rolnicy mogli przechodzić wcześnie na emerytury - cel pisu - im bardziej zniszczymy kraj - tym lepiej.
Pamiętacie PO i Caracale?
gotowy kontrakt do podpisania - ale decyzję podejmie kolejny rząd.

Co robi PiS ? co sie da to podpisze na 15 lat do przodu......
Najlepsze było z CPK - jest w sieci film......
wydano 3 mld - potrzeba jeszcze tylko 5 mld i będzie CPK

komedia
faramir_z_gondoru
A Ukrainiec w Polsce wystarczy że tydzień przepracuje i wszyscy zrzucimy się na wyrównanie do polskiej minimalnej. Brawo władza!
prawnuk
A Polak w USA zapłaci ok 7500 dolarów do KRUS, i potem wypłacamy mu po 400 USD emerytury miesiecznie.
Ukrainiec - MIESZKAJĄCY W POLSCE.
faramir_z_gondoru odpowiada prawnuk
Skoro tak pięknie jest w USA, to droga za ocean otwarta. Ja nawet pomogę się spakować.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
peter_griffin
Ta twoja tabelka zawiera docelowy, a nie aktualny wiem emerytalny. Dodatkowo każdy kraj ma opcję wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Np Niemcy nadal będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 63 lat, czyli wcześniej niż Polacy, mimo że żyją dłużej. I dostaną tę emeryturę w pełnej wysokości jeśli będą mieć odpowiedni staż,Ta twoja tabelka zawiera docelowy, a nie aktualny wiem emerytalny. Dodatkowo każdy kraj ma opcję wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Np Niemcy nadal będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 63 lat, czyli wcześniej niż Polacy, mimo że żyją dłużej. I dostaną tę emeryturę w pełnej wysokości jeśli będą mieć odpowiedni staż, albo pomniejszoną jeśli tego stażu im zabraknie. W Polsce jeśli chodzi o mężczyzn to mamy bardzo wysoki wiek emerytalny, bo prawie nie ma od niego odstępstw. Problem w Polsce są przywileje emerytalne mundurowych, a nie powszechny wiek emerytlany.
blesso odpowiada peter_griffin
Emerytury mudurowe NIE SĄ  płacone z ZUS.
Podobnie jak z ZUS nie otrzymują emerytury prokuratorzy, sedziowie.
Średni wiek emerytalny w Polsce to 65.1 lat dla mężczyzn.
jas2
W kontekście emerytur nie powinno być podziału na mężczyzn i kobiety, tylko ludzi, którzy urodzili dzieci i tych co nie urodzili dzieci. Kobieta bezdzietna powinna mieć takie same zasady emerytalne jak mężczyzna.

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki