Rząd znalazł dodatkowe 200 milionów złotych na przedszkola

Rząd zdecydował o przesunięciu 130 mln euro w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Więcej pieniędzy ma być na dofinansowanie przedszkoli oraz wsparcie ludzi młodych i starszych na rynku pracy.

"Przesuwamy ponad 130 mln euro: 50 mln euro to środki przesunięte na przedszkola, na wyposażenie i zakładanie nowych placówek, ale głównie na wyposażenie tych oddziałów przedszkolnych w szkołach i przedszkoli; drugie 50 mln euro przesunięcia to jest aktywność zawodowa, ale głównie chodzi o samozatrudnienie dla dwóch grup osób - do 30. roku życia i po 50. roku życia" - wyjaśniła Bieńkowska na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Dodała, że ponadto 18 mln euro trafi na wspieranie młodych osób niepełnosprawnych, a 7 mln euro dla tracących pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Jak powiedziała, pieniądze te trafią głównie na projekty realizowane przez samorządy województw.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego wyjaśniła, że decyzja o przesunięciu pieniędzy jest spowodowana po pierwsze tym, że w trakcie wydawania pieniędzy europejskich widać, na jakie cele są one najlepiej wykorzystywane, a po drugie rząd chce wspierać pieniędzmi europejskimi określone cele. "Tym sposobem zwiększamy efektywność tych programów" - wyjaśniła.

"To są dodatkowe pieniądze, które przeznaczymy na doposażenie szeroko pojętego programu przedszkolnego i one nie wpłyną w żaden sposób na te pieniądze, które chcemy przeznaczyć na upowszechnianie przedszkoli i potanienie usługi przedszkolnej, czyli na te ponad 500 mln zł na rok 2013" - powiedział premier Donald Tusk. "50 mln euro, czyli ok. 200 mln zł, dodatkowo na doposażenie szeroko pojętego programu przedszkolnego" - dodał.

Bieńkowska przypomniała, że to już kolejne przesunięcie dokonywane w ramach programu Kapitał Ludzki i zastrzegła, że prawdopodobnie nie jest ostatnie.

Państwa członkowskie mogą przesuwać pieniądze na poszczególne cele w ramach jednego programu operacyjnego. Takie działanie wymaga jednak akceptacji Komisji Europejskiej. W tym przypadku, KE musi też wydać zgodę.

Dokładne liczby przedstawiło we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Przesunięte będzie 131,8 mln euro. Z tych pieniędzy ok. 50,4 mln euro trafi na wspieranie aktywności osób młodych (poniżej 30. roku życia) i po 50. roku życia, będą też wykorzystane na wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia, a ok. 50 mln euro będzie przeznaczone na wsparcie edukacji przedszkolnej, czyli tworzenie i wspieranie istniejących przedszkoli oraz innych form edukacji przedszkolnej; pieniądze zostaną też przekazane na dostosowanie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych do przyjęcia trzy i czterolatków.

Około 18,2 mln euro trafi na wsparcie osób młodych niepełnosprawnych w wieku 15-30 lat i zagrożonych wykluczeniem społecznym, ok. 7,6 mln euro dla osób, które stracą pracę z przyczyn zależnych od pracodawcy, a ok. 5,6 mln euro na poprawę funkcjonowania szkół zawodowych, zwłaszcza współpracujących z przedsiębiorstwami.

Program operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej, a dokładnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi prawie 11,5 mld euro, z czego wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro, a pozostałą część stanowią środki krajowe.

W ramach programu współfinansowane są inwestycje dotyczące zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, rozwoju potencjału pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnień związanych z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia. (PAP)

her/ mki/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gjuy

Za pózno panie plemierze, w lipcu przyjezdzam po zone i dzieci i jade tam gdzie panuje normalnosc. I nawet nie pomysle o kraju zwanym Tuskolandiom!!!!!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne