REKLAMA

Rząd zajmie się projektem regulującym dostęp nieubezpieczonych do POZ

2016-09-12 15:15
publikacja
2016-09-12 15:15
YAY Foto

Każdy, niezależnie od statusu ubezpieczeniowego, ma mieć dostęp do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej - zakłada projekt, którym we wtorek zajmie się rząd. Ponadto zakup obowiązkowych szczepionek od 2017 r. nadal ma być finansowany z budżetu państwa, a nie przez NFZ.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, zasadniczym celem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i innych ustaw jest przywrócenie dotychczasowych zasad finansowania zakupu szczepionek. Na mocy zmian uchwalonych przez parlament w połowie ub.r., od 2017 r. zakup szczepionek, przewidzianych do obowiązkowych szczepień, miałby być finansowany nie z budżetu państwa, a przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Uzasadnieniem powrotu do zasad finansowania z budżetu państwa zakupu szczepionek w ramach programu obowiązkowych szczepień ochronnych jest, w ocenie autorów regulacji, przywrócenie zasady odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, a w szczególności za prowadzenie działań profilaktycznych. "Szczepienia ochronne stanowią element tej działalności (...) i służą ochronie zdrowia publicznego" - wskazano w uzasadnieniu.

Ponadto projekt wprowadza zmiany mające zagwarantować każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie ona kosztów z tym związanych, nawet w przypadku, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie z propozycją, NFZ nie dochodziłby kosztów udzielonych świadczeń w takim przypadku. Rozwiązanie to nie będzie natomiast dotyczyć kosztów, jakie NFZ ponosi na refundację przepisanych przez lekarza leków, które są dostępne w aptece.

"Gwarancja taka pozytywnie wpłynie na dostępność do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i wyeliminuje sytuacje, w których pacjent nie korzystał ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów" - przekonują autorzy projektu.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest sfinansowanie świadczeń dla osoby nieuprawnionej niż weryfikowanie uprawnień pacjenta, który skorzystał ze świadczeń POZ oraz ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec.

W projekcie przewidziano ponadto m.in. odstąpienie od obowiązku uiszczania przez pacjenta kosztów świadczeń i windykacji przez NFZ należności z tego tytułu w przypadku, gdy jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W takim przypadku odstąpienie od windykacji nastąpi, gdy pacjent, we wskazanych w ustawie terminach, zostanie zgłoszony do ubezpieczenia.(PAP)

ozk/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~mirka
W związku z projektem badawczym dotyczącym jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmioty lecznicze, zwracam się do Pani/Pana z uprzejmą prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety. Otrzymane wyniki zostaną wykorzystane do analizy sytuacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz jakości oferowanych W związku z projektem badawczym dotyczącym jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmioty lecznicze, zwracam się do Pani/Pana z uprzejmą prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety. Otrzymane wyniki zostaną wykorzystane do analizy sytuacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz jakości oferowanych przez nie usług (link poniżej)
https://docs.google.com/forms/d/1AOnDP_Kp-qb9ZhSw6BzSZrAt-aBxK1KzYwxuvwjSKRA/viewform?c=0&w=1
~endi
Przeczytałem artykuł i nic z tego nie rozumiem , ktoś mógłby to przetłumaczyć na normalny język ? czyli jak człowiek nie ma ubezpieczenia a powodem braku jest nie zgłoszenie ubezpieczenia to NFZ odstąpi od kosztów windykacji za poradę lekarską jeśli prawo do tegoż ubezpieczenia zostanie dosłane w odpowiednim terminie Przeczytałem artykuł i nic z tego nie rozumiem , ktoś mógłby to przetłumaczyć na normalny język ? czyli jak człowiek nie ma ubezpieczenia a powodem braku jest nie zgłoszenie ubezpieczenia to NFZ odstąpi od kosztów windykacji za poradę lekarską jeśli prawo do tegoż ubezpieczenia zostanie dosłane w odpowiednim terminie ? nie wiem ale to jest jakieś masło maślane
~endi
no i z tym finansowaniem szczepionek też jest masło maślane bo najpierw piszą że mają być finansowane z budżetu , a niżej piszą o finansowaniu przez NFZ - ktoś rozumie co autor chciał napisać ?
~Zgadzamsię
Masz rację. Na dodatek ten sam tragiczny przedruk jest też na money.pl. dziennikarze to jakeś bezmózgie kukły są. Ostatnie zdanie wyklucza tytuł i resztę artykułu w postaci rzekomo powszechnego dostępu do poz za darmo. Jeśli ktoś może przystąpić do ubezpieczenia to jest ubezpieczony, więc jakieś bzdury o odstąpieniu Masz rację. Na dodatek ten sam tragiczny przedruk jest też na money.pl. dziennikarze to jakeś bezmózgie kukły są. Ostatnie zdanie wyklucza tytuł i resztę artykułu w postaci rzekomo powszechnego dostępu do poz za darmo. Jeśli ktoś może przystąpić do ubezpieczenia to jest ubezpieczony, więc jakieś bzdury o odstąpieniu od windykacji pod warunkirem przystąpienia do ubezpieczenia, to jakiś bełkot. Pytanie czy bełkot trgo co to nieudolnie pisał czy dojnej zmiany ignorantów.

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki