REKLAMA

Rząd zajmie się danymi pasażerów lotniczych

2018-04-05 02:14
publikacja
2018-04-05 02:14

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą miały wgląd do danych wszystkich pasażerów korzystających z polskich lotnisk. Dziś projektem przepisów w tym zakresie zajmie się rząd. Celem nowych regulacji jest poprawa bezpieczeństwa i zapobieganie aktom terrorystycznym.

fot. / / Lotnisko Chopina w Warszawie

Nowe przepisy zobowiązują wszystkich przewoźników lotniczych do gromadzenia i przekazywania specjalnie utworzonej jednostce danych wszystkich pasażerów, którzy korzystają z ich usług.

Nowe prawo ma dotyczyć wszystkich międzynarodowych lotów pasażerskich realizowanych przez przewoźników lotniczych do albo z terytorium Polski. Mają to być zarówno loty wewnątrzunijne, pozaunijne, loty regularne oraz nieregularne, w tym loty wykonywane w ramach czarteru lotniczego lub świadczenia usług transportowych w ramach taksówek powietrznych.

Danymi wymaganymi na podstawie ustawy od przewoźników lotniczych, będą te dotyczące przelotu pasażera, w tym dane osobowe, które przetwarzane są w związku z prowadzeniem przewozu lotniczego. O wgląd od danych będą miały prawo ubiegać się: Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Komendant Główny Policji, Komendant Główny Straży Granicznej, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Prokurator Krajowy, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szef Agencji Wywiadu, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Szef Służby Wywiadu Wojskowego.

Jeżeli w wyniku przetwarzania danych zostaną uzyskane informacje uzasadniające podejrzenie popełnienia przestępstwa bądź zostanie wykryte przestępstwo, inne niż określone w ustawie, właściwe organy będą mogą wykorzystać te informacje dla potrzeb wykrywania i ścigania takich przestępstw.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/A. Pszoniak/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zenonn
Na zlecenie rządu przeszkoli, uzbroi się paru psycholi, by zginęli razem z przypadkowymi ludźmi, a w ramach walki z terroryzmem bandyckie "elity" dokręcą śrubę niewolnikom. Hura.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki