REKLAMA

Rząd przykręca śrubę. "Usprawnia" postępowanie egzekucyjne

2023-01-03 15:22
publikacja
2023-01-03 15:22

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który ma m.in. zwiększyć efektywność działań - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd przykręca śrubę. "Usprawnia" postępowanie egzekucyjne
Rząd przykręca śrubę. "Usprawnia" postępowanie egzekucyjne
fot. Marek Wisniewski / / FORUM

Projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw przygotował minister finansów.

Nowe przepisy - jak napisano w komunikacie KPRM - mają usprawnić działania dotyczące wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększyć jej efektywność. W projekcie wprowadzono rozwiązania, które umożliwiają przymusowe dochodzenie należności związanych z podatkiem VAT, rozliczanym w procedurach szczególnych. Chodzi - jak wyjaśniono - o podatnika, którego miejscem zamieszkania lub siedziby jest inne państwo niż Polska i deklaracja została złożona w innym państwie.

Ponadto projekt ma usprawnić korzystanie z Rejestru Należności Publicznoprawnych służącego do uzyskaniu informacji o podmiotach, które pomimo obowiązku nie wykonują zapłaty należności pieniężnych, podlegających egzekucji administracyjnej, których wierzycielami są naczelnicy urzędów skarbowych albo jednostki samorządu terytorialnego.

Proponowane regulacje zakładają też, że uprawnione podmioty, takie jak np. sąd, prokuratura czy Szef CBA, będą mogły automatyczne uzyskiwać dane o podmiotach wpisanych do rejestru. Zakładają również rezygnację z pisemnej formy upoważnienia osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, do uzyskania jej danych z rejestru.

Napisano, że uproszczony zostanie etap wszczęcia postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego (chodzi o rezygnację z nadawania klauzuli o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji administracyjnej i przyjęciu zarządzenia zabezpieczenia do wykonania).

Ponadto, zgodnie z projektem, doprecyzowany zostanie moment wszczęcia egzekucji administracyjnej. Wyjaśniono, że chodzi o sytuację, gdy pierwszą czynnością egzekucyjną jest zajęcie dokonane poprzez sporządzenie protokołu zajęcia lub odbioru dokumentu czy też doręczenie zawiadomienia o zajęciu – innemu podmiotowi lub urzędowi niż dłużnik zajętej wierzytelności.

Projekt przewiduje, że usprawnione zostanie postępowanie organów egzekucyjnych, w przypadku zajęcia rzeczy lub prawa majątkowego przez co najmniej dwa organy egzekucyjne. Dotyczy to rezygnacji z obowiązku zawiadamiania komornika sądowego o sposobie rozliczenia środków pieniężnych – w przypadku, gdy nie przekazał organowi egzekucyjnemu adnotacji, która umożliwia prowadzenie łącznej egzekucji, a także, gdy zajęcie zostanie dokonane w ramach postępowania zabezpieczającego.

W ramach egzekucji z rachunku bankowego, nie będzie obowiązku przetrzymywania przez bank środków pieniężnych, objętych zajęciem przez siedem dni. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki