REKLAMA

Rząd przyjął projekt założeń dot. finansowania wsi ze środków UE

2020-02-11 12:16
publikacja
2020-02-11 12:16

Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich na lata 2021-2027 - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

fot. Pixabay / / Pexels

Projekt przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi.

"W dokumencie przedstawiono możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności" - czytamy w komunikacie CIR.

Przypomniano, że na Wspólną Politykę Rolną (WPR) dla wszystkich krajów członkowskich KE zaproponowała 365 mld euro. Na płatności bezpośrednie i interwencje rynkowe przewidziano 286,2 mld euro, a na rozwój obszarów wiejskich 78,8 mld euro.

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu. Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Proponowane środki dla Polski w ramach WPR na lata 2021-2027 to 30,6 mld euro (w cenach bieżących), a na politykę spójności - to 64,4 mld euro (w cenach z 2018 r.).

Dla wszystkich krajów Wspólnoty na Politykę Spójności ma być 330,6 mld euro.

Jak wskazano, nowe działania w ramach WPR będą koncentrowały się na wspieraniu rozwoju sektora rolno-spożywczego oraz ocenie jego oddziaływania na klimat i środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem ich ochrony.

W ocenie ministerstwa "sprostanie oczekiwaniom Komisji Europejskiej, związanym z realizacją przez rolnictwo celów środowiskowo-klimatycznych, będzie wymagało przeznaczenia na ten cel większej niż dziś części WPR. Dlatego rozwój obszarów wiejskich po 2020 r. wymaga istotnego wsparcia pozostałych środków europejskich, w tym w szczególności z Polityki Spójności".

Na obszarach wiejskich ze środków Polityki Spójności będą potrzebne m.in. inwestycje dotyczące: gospodarowania wodą (magazynowanie, retencja, itp.); gospodarki odpadami i ściekami; infrastruktury umożliwiającej rozwój przedsiębiorczości i powstawanie nowych miejsc pracy (transport, energia, Internet, itp.)

"W negocjacjach na forum unijnym Polska zabiega o zwiększenie budżetu w ramach obu polityk" - podkreślono w komunikacie. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki