REKLAMA

Rząd przygotowuje inwestycyjną marchewkę

2020-09-16 06:45
publikacja
2020-09-16 06:45
fot. Shutterstock.com /

Ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowo-regulacyjnych ma pomóc przyciągać kapitał do Polski i wspierać rodzimy biznes w rozwoju i ekspansji zagranicznej. Prezentacja takiej rządowej strategii przewidziana jest na przełom września i października - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta ocenia, że wprowadzając takie rozwiązania "rząd chce uciec do przodu i wykorzystać pandemię do poprawy otoczenia biznesowego w kraju". "Ideą jest nie tylko przenoszenie produkcji do Polski, lecz także wykorzystanie rosnącego potencjału do przejmowania usług z innych krajów" – mówi informator dziennika.

Strategia rządu - jak donosi "DGP" - oparta ma być na czterech filarach. Jednak wciąż trwają prace nad szczegółami projektowanych rozwiązań.

Pierwszy filar dotyczy repatriacji polskiego kapitału, który wyemigrował za granicę. "Żeby ten plan się powiódł, rząd myśli m.in. o stworzeniu programu dla Polaków, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą. Będą mogli z nimi wrócić do kraju i nie będą ścigani przez skarbówkę. Warunkiem będzie zainwestowanie w ciągu roku środków objętych repatriacją. Mają się także pojawić przepisy dotyczące fundacji rodzinnych, ulga w podatku dochodowym dla powracających z zagranicy czy zachęty dla najbogatszych, aby nie uciekali od opodatkowania za granicę" - pisze dziennik.

Drugi filar dotyczy inwestorów strategicznych. "To będzie nowe pojęcie w polskim prawie. Tu mają się pojawić m.in. paszporty VIP dla największych spółek, które poniosą w Polsce nakłady w wysokości co najmniej 1 mld zł lub stworzą 1 tys. miejsc pracy. Zyskają uproszczoną ścieżkę postępowań administracyjnych. Do tego mają się pojawić korzystne rozwiązania dla holdingów, opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych czy tworzenia grup VAT, jak to ma miejsce w CIT. Planowane są również specjalne interpretacje. Inwestor przedstawi swój biznesplan, a fiskus potwierdzi, jakie będą jego skutki podatkowe, co ma dać pewność prowadzenia działalności" - opisuje plany rządu.

Według "DGP", w kolejnych dwóch filarach znajdą się pomysły, które rząd już pokazał i zapowiedział ich wejście w życie od 2021 r. – jak tzw. estoński CIT czy ulga na robotyzację. "Mają się też pojawić ulgi na prototypy czy wsparcie dla zatrudnienia innowacyjnych pracowników. W celu pozyskania kapitału lub przewagi konkurencyjnej będzie można skorzystać z ulgi na debiut na giełdzie, pośredniego wsparcia podatkowego w ekspansji zagranicznej czy ulgi konsolidacyjnej dla firm, które będą łączyły się w grupy" - czytamy.

"DGP" wyjaśnia też - za swoimi rozmówcami - że wiele z tych rozwiązań funkcjonuje w innych krajach unijnych albo jest rekomendowanych przez takie instytucje jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
pb1920
"Planowane są również specjalne interpretacje. Inwestor przedstawi swój biznesplan, a fiskus potwierdzi, jakie będą jego skutki podatkowe"

Rozumiem, że efekt negocjacji będzie zależny od grubości koperty?
barysza51
Mateuszk chce się pochwalić, że opanował nowe funkcje PowerPoint ;-)
konik_garbusek
Kto bedie wracal do kraju, gdzie rzad moze zmienic podatki na nowy rok gdzies w polowie listopada? To jest absurd, wlasnie szykuja hodowcom norek hekatombe, ot tak, kto by tam sie przejmowal. Nie chodzi o hodowcow czy kogos tam - chodzi o stan umyslu naszych kacyków. Zaden szanujacy sie inwetor nie przyjdzie do kraju, gdzie moga Kto bedie wracal do kraju, gdzie rzad moze zmienic podatki na nowy rok gdzies w polowie listopada? To jest absurd, wlasnie szykuja hodowcom norek hekatombe, ot tak, kto by tam sie przejmowal. Nie chodzi o hodowcow czy kogos tam - chodzi o stan umyslu naszych kacyków. Zaden szanujacy sie inwetor nie przyjdzie do kraju, gdzie moga mu dac domiar od nowego roku decyzja podjeta 2 miesiace wczesniej etc.
kuba_rzeszowiak
kolejne "innowacje" wspierające urzędnicze status quo

Zamiast obniżyć wszystkim podatki i daniny - niech bogaci się bogacą a szaraczki to tylko dawcy kapitału.
anna_domagalczyk
Następny program z cyklu Chcemy+ na inaugurację liftingu rządu. Efektów nie będzie, ale też i o efekty nie chodzi (poza propagandowym). Zieew.
_boss_
Dzięki takim ułatwieniom Chińczycy już chodzą koło Lentexu, po co budować od nowa zakłady jak można je kupić za bezcen i mieć wejscie na rynek europejski i amerykański
nostsherlock
Brzmi to jak więcej niepotrzebnej biurokracji, którą rząd będzie się chwalił i nazywał "ułatwieniem", a co tak naprawdę będzie utrudnieniem
specjalnie_zarejestrowany2
A dla polskich przedsiębiorców konfiskata+, podatki+ i gazowanie+
meryt
specjalnie_zarejestrowany2
"A dla polskich przedsiębiorców konfiskata+"

"Widząc projekt ustawy o konfiskacie prewencyjnej, przedsiębiorcy czują obawę o to, czy ingerencja państwa nie jest zbyt duża. Zwłaszcza, że o konfiskacie ewentualnego majątku będzie decydował sąd. Wiceminister sprawiedliwości
specjalnie_zarejestrowany2
"A dla polskich przedsiębiorców konfiskata+"

"Widząc projekt ustawy o konfiskacie prewencyjnej, przedsiębiorcy czują obawę o to, czy ingerencja państwa nie jest zbyt duża. Zwłaszcza, że o konfiskacie ewentualnego majątku będzie decydował sąd. Wiceminister sprawiedliwości jednak uspokaja. – Sąd będzie decydował o konfiskacie in rem to niewątpliwa zaleta tego projektu. Konfiskata in rem zresztą była też wielokrotnie przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdzał, że nie narusza ona zasady legalizmu i domniemania niewinności. Także TSUE w swoim niedawnym wyroku z 19 marca 2020 rokuuznał, że żadne normy unijne nie stoją na przeszkodzie odebrania mienia nabytego nielegalnie i konfiskata taka nie jest uzależniona ani od stwierdzenia popełnienia przestępstwa, ani od skazania domniemanych sprawców takiego przestępstwa"

"Zdaniem Marcina Romanowskiego uczciwi obywatele nie mają się czego obawiać, bo pomysł uderza w przestępców. – Konfiskata prewencyjna dotyczy wyłącznie poważnych przestępców, a nie jakiejkolwiek osoby, która nie jest w stanie wykazać legalności majątku. To uderzenie w najpoważniejszą przestępczość, często zorganizowaną, narkotykową i terrorystyczną, przynoszącą największe dochody, nie zaś w kogoś, kto pracował za granicą na czarno"
barysza51 odpowiada meryt
A ilu przedsiębiorców zbankrutowało bo fiskus i prokuratura coś tam miały ale sąd ich uniewinnił.
Meryt proszę znajdź te dane.

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki