Rząd podniesie akcyzę na alkohol i papierosy

Zmiana w akcyzie na alkohol da w 2020 r. budżetowi 353 mln zł, na wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i tzw. wyroby nowatorskie - 579 mln zł - informuje resort finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK). Doliczając podatek VAT budżet uzyska 1 mld 146,4 mln zł.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

APK jest częścią zaprezentowanego w tym tygodniu przez resort finansów Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019 - 2022.

Propozycję indeksacji stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie zaliczono w APK do kluczowych działań w obszarze podatków w latach 2019-2020.

W dokumencie wyjaśniono, że na 2020 r. przewidziano indeksację stawki podatku akcyzowego o 3 proc. na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie.

"Ostatnia zmiana akcyzy dla alkoholu etylowego miała miejsce 1 stycznia 2013 r. i wynosiła 15 proc., zaś dla papierosów i tytoniu do palenia ok. 5 proc. (również 1 stycznia 2013 r.). Wskaźnik wzrostu stawki o 3 proc. wynika ze wzrostu inflacji od ostatniej zmiany" - tłumaczy resort finansów.

"Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich. Z indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry (wyroby te są opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania rynku surowców, z których są produkowane, a także na papierosy elektroniczne" - czytamy w dokumencie.

Dodano, że uwzględniając opodatkowanie VAT-em, skutek dla budżetu wyniesie w 2020 r. 1 mld 146,4 mln zł. Założono przy tym, że sprzedaż wyrobów akcyzowych objętych podwyżką zostanie utrzymana na poziomie z 2018 r.

Ministerstwo wskazuje, że od 1 lipca 2020 r. opodatkowany akcyzą będzie płyn do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Jak wyjaśnia MF, celem zmiany jest m.in. "zapewnienie jednolitego traktowania podatkowego wyrobów substytucyjnych względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych i lepsza kontrola państwa nad produkcją, przemieszczaniem i sprzedażą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.

Wyjaśniono, że opodatkowanie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich podatkiem akcyzowym skutkować będzie objęciem ich obowiązkiem banderolowania. W konsekwencji wprowadzony zostanie dodatkowy element potwierdzający legalne pochodzenie tych wyrobów.

Zdaniem MF w 2020 r. dochody z tego tytułu mają wynieść 37,46 mln zł.

"Z uwagi na brak danych dotyczących aktualnej wielkości sprzedaży płynu do papierosów elektronicznych do analizy przyjęto przybliżoną roczną sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych na poziomie około 150 tys. litrów. Wyroby nowatorskie pojawiły się na rynku polskim na początku kwietnia 2017 r. Rynek wyrobów nowatorskich jest zatem rynkiem kształtującym się, odnośnie do którego brak jest jakichkolwiek danych. Nie przewiduje się zatem znaczącego udziału akcyzy od wyrobów nowatorskich w dochodach z akcyzy od nowych wyrobów akcyzowych. Szacuje się, że kwota dochodu z tytułu akcyzy od wyrobów nowatorskich będzie marginalna" - poinformowano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 13 karbinadel

Elektorat "dobrej zmiany" ma gdzieś Trybunał Konstytucyjny czy Sąd Najwyższy. Nawet ostateczna grabież OFE go specjalnie nie obejdzie. Ale zakazu handlu w niedzielę i droższej gorzały tak łatwo nie wybaczy

! Odpowiedz
4 17 mith21

I tak oto suweren finansuje prezenty Kaczyńskiego. Podziękować przy urnach wyborczych...

! Odpowiedz
8 23 carlito1

Oj... Grabicie sobie oj... Grabicie. Lepszy sort wam podziękuję przy urnach.

! Odpowiedz
6 35 xiven

a nie inteligentniej by było zalegalizować i zaakcyzować marihuanę ? efekt budżetowy byłby jeszcze lepszy a zarazem +/- 3% do poparcia

! Odpowiedz
10 21 areoplan89

nie da rady, rząd korporacyjny nie legalizuje rzeczy które obywatel mógłby w łatwy sposób wytworzyć samemu a tym samym uniezależnić się od systemu.Dlatego też konopie nie zostaną zalegalizowane.To samo masz z technologią dlaczego np. nie został rozwinięty przemysł produkcyjny samochodów(ogólnie pojazdów) opartych o napęd na sprężone powietrze?
Dlatego że sam mógłbyś wytwarzać paliwo bez pośredników, a tak to masz dodatkowego pośrednika w postaci producentów baterii samochodowych.Samemu w domu ciężko zdobić baterie, no nie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 kaczka-po-smolensku odpowiada areoplan89

akurat produkcja bimbru nie wymaga wielkiej technologi ,legalizacja palenia nie musi byc tozsama z legalizacja wytwarzania MJ.

! Odpowiedz
1 11 po_co odpowiada areoplan89

Znacznie prościej wytworzyć w domowych warunkach dobrej jakości baterię niż sprężyć powietrze na tyle skutecznie aby wystarczyło chociażby na jeden obrót kół Twojego samochodu.

I bzdury gadasz o tym, że przemysł oparty o sprężone powietrze się nie rozwija. Cały świat sprawdza te rozwiązania i cały świat dochodzi do tych samych wniosków. Biorąc pod uwagę cały proces związany z wytworzeniem energii potrzebnej do napędzania sprężarek które podniosą ciśnienie powietrza do wymaganych 300 atmosfer oraz układów chłodzących które pozwolą na napełnienie zbiorników przy w efektywny sposób, układów podgrzewających które pozwalają zachować optymalne warunki rozprężania, strat generowanych podczas napędzania kół ten magiczny według Ciebie napęd osiąga sprawność na poziomie 5%. Mówiąc prościej aby przejechać ok. 10 km (bo tyle wynosi zasięg pojazdów napędzanych sprężonym powietrzem) potrzebujesz zmarnować energię pozwalająca na przejechanie 200 km.

Ludzie Twojego pokroju na każdym kroku widzą spisek, tymczasem mówimy tutaj o ofertach na poziomie 1 mln do 1 mld dolarów, za poprawę sprawności znacznie prostszych procesów o chociażby 1%. Gdyby udało Ci się wytworzyć proces oraz silnik na sprężone powietrze które osiągnęły by sprawność na poziomie 14% (silniki spalinowe + proces) to mógłbyś się kąpać w złocie przez najbliższe 15 pokoleń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 nowerozdanie odpowiada po_co

Kolego bardzo proszę wytwórz taką baterię tak by napędzić samochód elektryczny, by była trwała i wytrzymała wiele cyklów ładowania a przy tym była łatwa w utylizacji.Bo jak wyżej kolega areoplan wspomniał kolejny proces utylizacji też będą musiały prowadzić wyspecjalizowane koncerny które ty opłacisz w rożnych nowych podatkach.

Tu chodzi chyba bardziej o to że technologie wytwarzania prądu są coraz tańsze myślę tu o fotowoltaice ale taki prąd ciężko magazynować, na pewno było by to łatwiejsze w przypadku powietrza, wystarczyłby odpowiedni zbiornik.W przypadku akmulatorów technologia jest droga i zawodna bo teraz akumulator żelowy wytrzyma max. 3-4lata i trzeba go wyrzucić/zutylizować a koszty ponoszą jak zwykle konsumenci.

Wracając do silników pneumatycznych tutaj jest bardzo dobre opracowanie na ich temat
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=2ahUKEwihuOWNqOThAhXtpIsKHecJAZMQFjACegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fyadda.icm.edu.pl%2Fyadda%2Felement%2Fbwmeta1.element.baztech-2f0924f2-182f-40a9-aadc-755fdc7a52f1%2Fc%2F36_Lisowski_Ocena.pdf&usg=AOvVaw0WgTgtQL6t0H8YB4j9DrvT


I niestety Pana argumenty Panie po_co legną w gruzach bo wychodzi na to że taki silnik ma większą sprawność w pewnych warunkach a po za tym nie potrzebuje oleju, i innych rezczy eksploatacyjnych, nie zachodzi w nim proces spalania dlatego jego żywotność jest dłuższa
co wszystko przekłada się na koszt końcowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.