Rząd podcina skrzydła Uberowi

Komisja Prawna Rady Ministrów otrzymała projekt ustawy o transporcie, który uniemożliwi przewoźnikom takim jak Uber i Taxify działanie w Polsce – informuje „Rzeczpospolita”.

Rząd podcina skrzydła Uberowi
Rząd podcina skrzydła Uberowi (fot. Sergio Perez / FORUM)

Projekt ten znacząco różni się od rozwiązań, które wypracowano w maju w trakcie konsultacji społecznych. Ministerstwo Infrastruktury złożyło pod obrady rządu projekt ustawy niespodziewanie – dzień przed czwartkowymi protestami taksówkarzy.

Poprzedni projekt czekał na dalsze rozpatrzenie od maja. Ale 17 października do Departamentu Prawnego w Rządowym Centrum Legislacji projekt trafił z adnotacją, że projekt był już przedmiotem konsultacji i uzgodnień publicznych, chociaż znacząco różnił się od wersji z maja.

Nowe propozycje zakładają, że pośrednik przy przewozie osób musi posiadać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo numer w KRS. Ogranicza to możliwość pełnienia roli pośrednika tylko dla podmiotów zarejestrowanych na terenie Polski. A to oznacza, że przewoźnicy tacy jak Uber – podmiot zagraniczny prawnie i faktycznie niefunkcjonujący w Polsce – nie będą mogli ubiegać się o licencję. Niektórzy eksperci twierdzą, że jest to niezgodne z unijnym prawem.

Uber kontra Taxify. Która aplikacja lepsza i gdzie taniej?

W ostatnim kwartale 2017 roku pojawił się na rynku główny konkurent Ubera – Taxify. Aplikacje na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Czym się od siebie różnią i którą bardziej opłaca się jeździć?

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 lejdi

Jakiś biedaczysko dziennikarz z rzepy, chłop bez pojęcia o swojej robocie, nawypisywał bzdur, które teraz powielają jego kolesie z innych stacji internetowych. Trzeba najpierw przeczytać ze zrozumieniem nowelę, potem jej uzasadnienie, a dopiero potem komentować. Akurat jest wręcz odwrotnie, nowela jeszcze bardziej jest korzystna dla Ubera i Taxifaja i otwiera przed nimi szerokie wrota polskiego rynku przewozowego, a taksówkarze dostają białej gorączki. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd, bo to obciach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 bojack_pl

@bankierkomentuje uber ma Cie wiezc a nie gadac. Chcesz pogadac to dzwon na przyklad do wrozbity macieja.

! Odpowiedz
3 36 nostsherlock

Ludzie korzystają z Ubera, bo jest tańszy niż złotówy i przynajmniej nikt ich nie będzie próbował okantować. A złotówy? Masakra. Niestety regulacje są archaiczne i nie nadążają za nowymi formami sprzedaży usług. Jak chcę sobie wrócić do domu w nocy, to odpalam aplikację i wszystko wiem, szybko i prosto. Do złotówy musisz dzwonić (czyli musisz mieć numer pod ręką), A jak stoi jakaś złotówa na parkingu, to taki Janusz ci powie, że on za mniej niż xx złotych nie będzie się fatygował. To ma być jakość usług? Taksiarzom mówię NIE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 22 devnull

Postęp. Taryfiarz to ginący zawód. Następni będą pracownicy firm samochodowych.
Ten kto przewozi ludzi powinien mieć odpowiednie ubezpieczenie, płacić podatki, moc wystawić paragon(nawet elektronicznie) i tyle

! Odpowiedz
25 73 zenonka

Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez Uber - prostota, przejrzystość, korzystna cena. Korzystam zarówno z usług taksówek jak i Uber i nie widzę w czym tkwi problem.

! Odpowiedz
49 31 zielonyfraktal

w tym że uber omija wszelkie regulacje dotyczące przewozu osób, zmieniając nazwę z 'taxi' na 'uber'. Dzięki temu że unikają regulacji, mogą stosować dumping cenowy w stosunku do firm, które prawa przestrzegają.

! Odpowiedz
37 10 andregru

Nie jestem taksówkarzem ale rozumiem ich stanowisko . Ludzie muszą mieć pracę i z czegoś żyć . Niedługo UBER będzie chciał wprowadzać taksówki bez kierowcy , a co będą robić i z czego żyć kierowcy ?

! Odpowiedz
1 20 prosefor odpowiada andregru

A co z zecerami? Kto, w dobie komputerów. da im pracę?

! Odpowiedz
4 7 czapelmajster odpowiada zielonyfraktal

Dumping cenowy to określenie na sprzedaż towarów i usług poniżej ceny za jaką jest wytwarzane, czyli świadome działanie na stratę, po to by zwiększyć udział w rynku. Moim zdaniem Uber wykorzystuje przewagę technologiczną, co powoduje zmniejszenie kosztów ale nadal się opłaca skoro kierowcy Ubera jeżdżą i zarabiają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.