Rząd planuje zaostrzenie przepisów karno-skarbowych, by walczyć z szarą strefą

Zaostrzenie przepisów karno-skarbowych, w tym wydłużenie okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych przewiduje planowana nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego, której opracowaniem ma zająć się resort sprawiedliwości.

(YAY Foto)

Idącą w tym kierunku zmianę zapowiedziano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie wyjaśniono, że zmiana zawiera szereg kompleksowych rozwiązań systemowych zmierzających do sprawniejszego przeciwdziałania i zwalczania przestępczości skarbowej, a w konsekwencji uszczelnienia systemu podatkowego i redukcji tzw. szarej strefy.

"Szacunki dotyczące szarej strefy w Polsce w latach 2010-15 określają jej rozmiar na około 12-14 proc. PKB, z czego działalności nielegalnej odpowiada około 1 proc. PKB. Według danych NIK w latach 2013-15 relacja dochodów podatkowych do PKB była niższa niż w latach 2005-12. Wskazuje to na pogorszenie się skuteczności poboru podatków i małą skuteczność organów Państwa w eliminowaniu szarej strefy" - napisano.

Dodano, że przestępczość karno-skarbowa powoduje najwyższe straty zarówno dla budżetu państwa (poprzez zmniejszenie wpływów, uzyskiwanie nienależnych - zwrotów), jak również sektora prywatnego - poprzez bezpośrednie zmniejszenie dochodów oraz spadek konkurencyjności.

Poinformowano, że zaproponowane rozwiązania mają na celu redukcję szarej strefy, skupiając się głównie na wprowadzeniu zmian utrudniających możliwości uniknięcia odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Zwrócono uwagę m.in. na planowane ograniczenie możliwości korzystania z instytucji czynnego żalu oraz złożenia korekty deklaracji podatkowej, wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych.

"Jednym z celów zmian jest zaostrzenie polityki karnej w zakresie odpowiedzialności karno-skarbowej poprzez obostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych skutkujących uszczupleniem należności podatkowych dużej wartości, wprowadzenie możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej w niektórych przypadkach przygotowania do popełnienia przestępstw skarbowych, podniesienie najniższej liczby stawek dziennych możliwych do wymierzenia przy orzekaniu kary grzywny, jak również powiązanie stawek z minimalnym wynagrodzeniem oraz rozszerzenie możliwości przepadku przedmiotów pochodzących z przestępstwa" - napisano.

Przewidziano również wprowadzenie nowych kategorii przestępstw - m.in. paserstwa towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, posiadania, przechowywania, przewożenia, przesyłania lub przenoszenia podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy. Spenalizowane ma być utrudnianie czynności służbowych osobom uprawnionym do kontroli urządzeń i prowadzenia gier hazardowych.

Wskazano, że szereg zmian zaproponowanych w projekcie doprecyzowuje i uaktualnia regulacje zawarte w Kodeksie karnym skarbowym do obecnych realiów społeczno-gospodarczych. Ma to nastąpić m.in. poprzez dookreślenie sposobu powiązania kwalifikacji prawnej czynu zabronionego z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Nowe przepisy mają też umożliwić szersze stosowanie instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności także w sprawach o przestępstwa skarbowe.

"Zaproponowane zmiany wpłyną pozytywnie na sektor finansów publicznych poprzez redukcję szarej strefy oraz uszczelnienia systemu podatkowego" - oceniono.

mmu/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kamil

Uważam, że prowadzenie nowego banknotu 500zł jest przemyślanym sposobem na zaoranie szarej strefy w Polsce. Po prostu za rok, góra dwa jak się budżet pod naporem programów "+" załamie, banknoty 500 i 200 zł zostaną zdelegalizowana jak w Indiach.

! Odpowiedz
9 0 ~Pawel

wprowadzic obrot bez gotowkowy, obowiazkowe konta w pcztowym lub PKO. I po temacie. Platnosc za prad, media etc tylko z kont bankowych. Wtedy byloby widac kto i jak i skad bierze.
Podateki wtedy moznaby uproscic, zmniejszyc etc

! Odpowiedz
0 7 ~dd

Wtedy trzeba by jeszcze zamknąć granice. Zrobić obóz pracy. I po co właściwie płacić ludziom ?Czy coś nam to przypomina?
Reszta pracujących stąd ucieknie tam gdzie są lepsze warunki do pracy i prowadzenia biznesu.
Uczmy się czeskiego , rumuńskiego bo angielski i niemiecki już znamy. A nawiasem mówiąc już prawie każdy płaci za media internetowo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~gosc

wprowadzcie jeszcze do tych kontroli, mandatow, glupich przepisow, koncesji, zezwolen i innych sposobow gnebienia przedsiebiorczych - prawo szariatu, bedzie komplet w postepujacym zidioceniu biurwy

! Odpowiedz
2 13 ~pissOnPis

Dojna zmiana się rozkręca :-\

! Odpowiedz
2 13 ~Polak

Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie - powiedzenie z okresu PRL, przypisywane prokuratorowi ery stalinowskiej w ZSRR, Andriejowi Wyszyńskiemu

! Odpowiedz
3 9 ~Ala

Pasuje jak ulał do Zbigniewa Ziobro

! Odpowiedz
2 17 ~Wojtek

Ciekawe, na co jeszcze liczą przedsiębiorcy, którzy tutaj zostali? Jak żyje się ze świadomością, że utrzymujesz ze swojej pracy miliony pasożytów i w każdej chwili może wpaść kontrola, która cię zniszczy. Bo nie wypełniłeś formularza Z304/C218 i nie odprowadziłeś z tego tytułu należnego podatku.

! Odpowiedz
1 15 ~gość

Będą działać jak NKWD. Demokracja przyśpiesza tempa. Wolność to już mają tylko ci przedsiębiorcy którzy nie żyją.

! Odpowiedz
1 19 ~takie_tam

Masakra, rząd robi to w imię walki z szarą strefą i nieuczciwymi przedsiębiorcami, tymczasem ucierpi na tym cała masa uczciwych przedsiębiorców, którym zdarza się od czasu do czasu popełnić pomyłkę. Teraz będą mieć jeszcze lepsze narzędzie, żeby takim ludziom dobrać się do pieniędzy... odsetki, kary, mandaciki itp...
A dodatkowo- dlaczego istnieje szara strefa? Po części- chociaż nie tylko, ale w pewien sposób to tłumaczy- wynika to z wysokich kosztów prowadzenia działalności (ZUS, podatki, opłaty) oraz skomplikowany system podatkowy. Rzadzący tak mącą w nim, że niedługo nawet już wykwalifikowany doradca podatkowy będzie mieć problemy z interpretacją, a co dopiero mały przedsiębiorca, którego nie stać na doradcę.... Uprościć to wszystko, a tych, którzy sa złapani na oszukiwaniu zlicytować do zera i wysłać do kopania rowów.
Państwo powinno ufać na maksa swoim obywatelom i z całą moca karać tych, którzy oszukują. A o uczciwych dbać, bo to oni przyczyniają się do wzrostu PKB i zatrudnienia, a nie osły w wiejskiej i wydatki państwowe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl