Rząd chce, żeby powrót do niższych stawek VAT był powiązany z kondycją budżetu

2020-08-14 13:08
publikacja
2020-08-14 13:08
fot. Ievgeniiya Ocheretna / Shutterstock

Rząd chce, żeby powrót do niższych stawek VAT był powiązany z kondycją budżetu - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

"Projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie zmian do przepisów ustawy o VAT, które mają na celu skorelowanie poziomu stawek tego podatku ze stanem finansów publicznych, a więc i z ogólną kondycją gospodarki, w związku z trwającym obecnie stanem epidemii. Art. 112d ustawy o finansach publicznych umożliwia wyłączenie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej w wyjątkowych sytuacjach (m.in. w sytuacji stanu epidemii, ogłoszonego na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej) oraz jeżeli spełnione zostaną określone parametry makroekonomiczne. Zaprojektowany wcześniej mechanizm z art. 146aa nie uwzględniał sytuacji o których mowa w art. 112d o finansach publicznych, co uzupełnia zaproponowana nowelizacja" - napisano.

"Pozostawia ona wcześniejsze warunki makroekonomiczno-fiskalne zastrzegając jednak, że powrót do niższych stawek VAT może mieć miejsce jedynie podczas stabilnej sytuacji gospodarczej, a więc podczas stosowania pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej z art. 112aa ustawy o finansach publicznych" - dodano.

Jak wynika z wykazu prac, nowa konstrukcja projektowanego przepisu odracza powrót do stawek VAT w wysokości 22 proc. i 7 proc. i przewiduje, że powrót ten nastąpi w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

- będzie stosowana stabilizująca reguła wydatkowa, o której mowa w art. 112aa ust. 1 ustawy o finansach publicznych;

- osiągnięte zostaną wartości wskaźników, o których mowa w ust. 1 tego przepisu. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marcinn89
Przedziwne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na całym świecie. Jeszcze niedawno czytałem na blogu Kejti jak laska tylko w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi cały miesiąc na taką kasę harować Przedziwne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na całym świecie. Jeszcze niedawno czytałem na blogu Kejti jak laska tylko w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi cały miesiąc na taką kasę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i poczytać). Przedziwne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i moim zdaniem będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
jes
Czyli szykuje się podwyżka vatu. Inaczej nie ma szans bo budżet leży a tylu jeszcze w kolejce po Szumowskim, Sasinie, Suskim i Morawieckim.
meryt
jes "Czyli szykuje się podwyżka vatu."

"30 lip 2010 - Premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że rząd zamierza podnieść stawkę podatku VAT"
jes odpowiada meryt
Zauważyłeś trollu, że mamy rok 2020 a nie 2010?
specjalnie_zarejestrowany2
Stawka VAT będzie na tyle % ile milionów ukradnie Szumowski.
dolar36
ważne że jest nowa ustawa w tej bananowej republice, jesteśmy przodownikami w ustawach i biurokracji, nowa ustawa zakłada że nigdy nie będzie vatu22%, czyli ten marny jeden %... za to ustawa przewiduje oddanie 1% na cele bliżej nieokreślone do wyboru podatnika, pytam się po co to jest!
sturmbannfuhrer_brunner
Dla pana rydzyka między innymi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki