REKLAMA

Ryzykowny romans gmin z parabankami

2015-07-10 01:21
publikacja
2015-07-10 01:21
Ryzykowny romans gmin z parabankami
Ryzykowny romans gmin z parabankami
/ YAY Foto

Sytuacja gospodarcza samorządów pogarsza się z roku na rok. W minionych trzech latach ich długi wzrosły o prawie 4,3 mld zł i w końcówce ub. roku przekroczyły 72,1 mld zł, podaje "Rzeczpospolita".

(fot. kashanowa / YAY Foto)

W najgorszym stanie są finanse gmin i miast na prawach powiatu. Ich skumulowane zadłużenie sięga niemal 53 mld zł. I to właśnie one, by uchronić się przed bankructwem, ratunku szukają bardzo często w parabankach, narażając się na wysokie oprocentowanie pożyczek.

Pod koniec 2013 r. zadłużonych w parabankach było 16 jednostek samorządu terytorialnego - łącznie na ponad 105 mln zł. Dziś jest ich już niemal 40, a ich zadłużenie to 330 mln zł. I to niewątpliwie dane zaniżone, bo sam tylko łódzki Magellan, jedna z największych instytucji parabankowych, chwali się, że obsługuje 73 samorządy.

Więcej: http://www.rp.pl (PAP)

mp/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Samorządy i regiony

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~heh
Samorządy powinny inwestować w wiarygodnych instytucjach typu GPW. Po upadku parabanku nic nie dostaną.
~Rafi
Samorządowcy zadłużający gminy w parabankach powinni być automatycznie usuwani z urzędu
~dziadek_franek
Będzie okazja tanio kupić aktywa !
~czesc
ci rządzący co zadłużają samorząd i to jeszcze w parabankach powinni zostać natychmiast zwolnieni dyscyplinarnie, oraz otrzymać zakaz dożywotni sprawowania jakiejkolwiek funkcji publicznej. W konstytucji powinien zapis, zabraniający zadłużania przez rząd i jakąkolwiek jednostke samorządu terytorialnego. Robimy tyle ci rządzący co zadłużają samorząd i to jeszcze w parabankach powinni zostać natychmiast zwolnieni dyscyplinarnie, oraz otrzymać zakaz dożywotni sprawowania jakiejkolwiek funkcji publicznej. W konstytucji powinien zapis, zabraniający zadłużania przez rząd i jakąkolwiek jednostke samorządu terytorialnego. Robimy tyle na ile nas stać a jak chcemy więcej to trzeba wypracować.. A jak coś nie wyjdzie to ogłosić nie wypłacalność, sprzedać i przyjdzie kto inny i zrobi co innego. Czesc

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki