Bezrobocie przed katastrofą. Polska wiceliderem UE

Lutowe dane z europejskiego rynku pracy to krajobraz przed koronawirusową katastrofą. „Stare, dobre czasy” Polska kończy z drugim najniższym poziomem bezrobocia w UE.

W lutym 2020 r. stopa bezrobocia w UE wyniosła 6,5 proc., co było najniższym wynikiem w historii badania Eurostatu, która sięga początków 2000 r. W strefie euro stopa bezrobocia w lutym wyniosła 7,3 proc., co było najniższym poziomem od marca 2008 r. Przypomnijmy, że w lutym w większości UE nie obowiązywały jeszcze w większości państw – wyjątek stanowiły Włochy, gdzie zamykano wybrane regiony na północy kraju.

Ostatnia klasyfikacja przed wybuchem pandemii prezentuje się następująco: liderem są Czechy (2 proc.), które od lat cechowały się najniższym poziomem stopy bezrobocia w UE. Na miejscu drugim ex aequo znalazły się Holandia i Polska (2,9 proc.). Nasz kraj również od dawna plasował się w czołówce, choć czasami bywał wyprzedzany m.in. przez Niemcy (w lutym 3,2 proc.) czy Maltę (3,3 proc.).

(Bankier.pl)

Najwyższa stopa bezrobocia w „przedkryzysowej UE” notowana była w Grecji (16,3 proc.; dane za grudzień), Hiszpanii (13,6 proc.) oraz Włoszech (9,7 proc.) i Francji (8,1 proc.). We wszystkich tych krajach stopa bezrobocia nie spadła do poziomów obserwowanych przed kryzysem, który rozpoczął się w 2008 r.

W gorszej sytuacji były oczywiście osoby młode. W całej UE stopa bezrobocia w grupie wiekowej do 25 lat wynosiła w lutym 14,9 proc., zaś w strefie euro analogiczny wskaźnik sięgnął 15,5 proc. Najniższe bezrobocie wśród młodych odnotowano w Czechach i Niemczech (5,3 proc.), najwyższe w Grecji (34,7 proc.; dane za grudzień), Hiszpanii (30,9 proc.) i Włoszech (29,6 proc.). W Polsce bez pracy pozostawało 7,8 proc. osób, które nie ukończyły 25. roku życia.

Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni. 

Dlatego też statystyki bezrobotnych według BAEL są wyraźnie niższe od wyników podawanych przez GUS i Ministerstwo Pracy (w lutym 5,5 proc.), które publikują liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, w tym także tych, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy lub pracują „na czarno”.

Kolejne dane Eurostatu, opisujące stopę bezrobocia w marcu, opublikowane zostaną 30 kwietnia. Na początku bieżącego miesiąca dane z Polski powinno podać Ministerstwo Pracy, zaś pod koniec miesiąca poznamy ostateczne wyliczenia GUS.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 31 leoto

Dobrze ze mamy odpowiedzialny Rząd. Mieliśmy 2,9 procent bezrobocia to jest z czego schodzić. Przypominam ze pracowało tez u nas dużo Ukraińców, Białorusinów itd. Nasza gospodarka się wybroni. Słaby PLN wzmocni Export.

! Odpowiedz
47 33 wht

Jak Kubik dostaje pod komentarzem 40+ to coś jest nie tak, Polska będzie zdychać euro i dolar będzie po 6-7 zł a inflacja zje swój ogon, i wasze 500+ też będzie warte 25 ojro, ale możecie sobie na pesos wymienic to będzie dużo więcej przecież was nie interesuje realna wartość pieniądza, nominalnie ma się wam zgadzać bo wtedy jest wincyj

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 48 bankster123

Kto Wam każe pisać takie bzdury?Jakie "stare dobre czasy" ,po co straszyć ludzi bezrobociem??

! Odpowiedz
30 27 palestrina

u nas dobije w granice 10-12% w grecji zas koło 50% i tak na południu europy, teraz mają siestę niech korzystają - tam tylko turystyka, kawiarnie - masakra,a u nas prognozuje że we wrzesniu będziemy mieli juz silny spadek bezrobocia :)

! Odpowiedz
33 27 karbinadel

U nas będzie gorzej, bo mamy setki tysięcy darmozjadów, którzy nic nie wytwarzają - poza tonami przepisów.

! Odpowiedz
20 27 jarunia

0 wielkie zero bezrobocia - wśród prezesów spółek skarbu państwa, reszta musi tylko naśladować

! Odpowiedz
7 13 bha

W globalnym Ogromnym kryzysie Sielanka dla prezesów też się skończy !.

! Odpowiedz
83 47 marxs

"Po świętach nastąpi interwencja Najświętszej Panienki. TVP pokaże ozdrowieńców, ruszy kampania""-onet.pl

! Odpowiedz
43 10 marxs

to tytuł z dzisiejszej strony onet.pl naprawdę nie wiem za co te minusy? za cytowanie artykułu?

! Odpowiedz
45 21 palestrina odpowiada marxs

teraz psiorów dużo tutaj w necie, bo bez pracy są, będa minusowac wszystko, jak prezes: "nie zgadzam sie, ale na co Panie prezesie, jeszcze nie wiem ale nie pozwole"" hehe oni mają tak samo bo to bezmózgi, a móżgi im ruszą jak sie kasa skończy i zostana bez fajek, kawy i browara

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil