REKLAMA

Ryciny Pabla Picassa na aukcji

2020-05-19 15:04
publikacja
2020-05-19 15:04

Unikatowy zbiór rycin jednego z najsłynniejszych artystów na świecie – Pabla Picassa będą licytowane 19 maja na aukcji DESA Unicum.

fot. / / DESA

Na wystawie poprzedzającej aukcję prezentowanych jest 180 najciekawszych prac graficznych, w tym dzieła Picassa, prace graficzne jego autorstwa, ręcznie przez artystę sygnowane, są absolutną rzadkością – poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia.

Wyjątkowy zbiór prac graficznych Pabla Picassa pójdzie pod młotek podczas nadchodzącej aukcji „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna”. Książka autorstwa Prospera Merimee „Carmen” zawiera aż 37 rycin tego słynnego na całym świecie artysty. Prezentowany zbiór bardziej przypomina jednak tekę, gdyż arkusze nie są zszyte. Same ryciny nie są w ścisłym sensie ilustracjami dla tekstu książki, raczej jego dopełnieniem. Pablo Picasso w sposób minimalistyczny przedstawił na nich m.in. ludzkie twarze i zwierzęce łby. Prezentowany na aukcji egzemplarz należał do Stanisława Dawskiego, malarza i grafika, który razem z Picassem działał w komitecie UNESCO.

Na aukcji pojawi się wiele rzadkich kolekcjonerskich okazów. Jednym z nich jest rycina autorstwa Mojżesza Kislinga. Prac graficznych artysta wykonał naprawdę niewiele. Prezentowane dzieło to przenikliwy, a zarazem tajemniczy kobiecy portret. Artyście udało się na nim pokazać coś wręcz nieuchwytnego. Paryż w latach 20. pełen był artystów i modelek.

Podczas nadchodzącej aukcji pod młotek pójdzie jej wyjątkowe przedstawienie zatytułowane „Kiki de Montparnasse” z 1925 roku. Ponadto zaprezentowane zostaną prace Anieli Wzorek-Rafałowskiej, której twórczość jest niezwykle rzadko pokazywana, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Zofii Stryjeńskiej i Józefa Pankiewicza.

fot. / / DESA

Z kolei na drugiej odsłonie wystawy i aukcji, poświęconej grafice współczesnej, pojawi się wyjątkowy akt autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Dla artysty kobiety były niegasnącym źródłem inspiracji i poszukiwań.

Licytowane będą również prace graficzne innych wybitnych współczesnych twórców, m.in. Juliana Stańczaka, Jana Tarasina, Henryka Stażewskiego, Marii Mesterou i Romana Opałki.

Dom Aukcyjny DESA Unicum pracuje teraz w nowym, bardziej otwartym trybie. W siedzibie może naraz przebywać do piętnastu klientów. Możliwe jest oglądanie prac, spotkanie z doradcą klienta, a także korzystanie z biura przyjęć obiektów i punktu wydań. Zachowane zostają wszystkie dotychczasowe, restrykcyjne zasady bezpieczeństwa, tj. odstęp wynoszący 2 metry, nakaz dotyczący zasłaniania ust i twarzy oraz konieczność noszenia rękawiczek. Dla odwiedzających dostępny jest płyn antybakteryjny, z którego można skorzystać zarówno przed jak i po opuszczeniu budynku.

Aukcja Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna. 19 maja 2020, godz. 19.00; Aukcja Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna, godz. 20.30 Dom Aukcyjny DESA Unicum, Warszawa (PAP)

abe/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki