REKLAMA

Ruszyła toruńska geotermia. Mieszkańcy czują się poszkodowani, bo za ciepło zapłacą krocie

2022-12-01 19:00
publikacja
2022-12-01 19:00

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. Ciepłownia Geotermia Toruń została wybudowana po staraniach Tadeusza Rydzyka. Pierwsze odwierty na zlecenie fundacji Lux Veritatis wykonano jeszcze w 2008 roku.

Ruszyła toruńska geotermia. Mieszkańcy czują się poszkodowani, bo za ciepło zapłacą krocie
Ruszyła toruńska geotermia. Mieszkańcy czują się poszkodowani, bo za ciepło zapłacą krocie
fot. Mateuszgdynia / / Bankier.pl

Geotermia to odnawialne źródło ciepła niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.

500 proc. drożej niż od PGE?

Jednak nie sposób przejść obojętnie wobec doniesień, że mieszkańcy toruńskiej spółdzielni Rubinkowo zaalarmowali o drastycznej podwyżce opłat za ciepło. Jak twierdzą, mają płacić o ponad 500 proc. więcej niż odbiorcy ciepła od PGE Toruń.

– Według taryfy opłaty za ciepło z Geotermii Toruń wynoszą: opłata stała 54 632,28 zł/MW/m-c, czyli jest o 500 proc. droższa niż w PGE Toruń, a opłata zmienna 122,70 zł/GJ, czyli jest o 64 proc. wyższa w stosunku do cen PGE Toruń – informują spółdzielcy w wiadomości rozesłanej do lokatorów, o której pisze "Gazeta Wyborcza".

Spółdzielnia przypomina, że PGE Toruń jako zarządzający siecią ciepłowniczą zobowiązany jest do odbioru energii cieplnej z Geotermii, stąd „cena opłaty za ciepło będzie wynikową z ceny ciepła wytwarzanego przez PGE Toruń S.A. i ceny ciepła wytwarzanego przez Geotermię Toruń sp. z o.o", jak czytamy w piśmie. - W wyniku decyzji URE nastąpi wzrostu opłaty stałej o 12,5 proc., a opłaty zmiennej o 1,1 proc. w stosunku do cen obowiązujących obecnie od 1 października 2022 – dodaje zarząd SM "Rubinkowo".

Trochę liczb

  • Ciepłownia geotermalna będzie zasilała system ciepłowniczy z mocą około 18 MW.
  • Budowa kosztowała 50 mln zł.
  • Została dofinansowana z Funduszu Spójności Unii Europejskiej poprzez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Z publicznych pieniędzy opłacono też podgrzewacze wody zasilane gazem.
  • 26,5 mln zł - tyle wynosiło odszkodowanie dla zakonników za odebranie im wcześniej przyznanej dotacji
  • PGE Toruń dostała 18 mln zł dofinansowania z unijnych środków na trzy projekty, dzięki którym ma spaść emisja gazów cieplarnianych, zużycie energii oraz zostaną wybudowane nowe sieci ciepłownicze i węzły
  • Państwo przyznało 19,5 mln zł dotacji na budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu, a także 12 mln zł na projekty dotyczące budowy sieci ciepłowniczej do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz do budynków mieszkalnych i obiektów oświatowych.
  • Ciepło z ciepłowni geotermalnej stanowi około 8 proc. ciepła w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń.

Geotermia odpowiada

Geotermia w odpowiedzi na stawiane jej zarzuty wysłała mediom jedynie następującą wypunktowaną informację:

  • "Nie jest prawdą, iż ciepło pochodzące z geotermii jest 500 proc. droższe niż z PGE Toruń".
  • "Nie jest prawdą, że którykolwiek odbiorca ciepła z miejskiego systemu ciepłowniczego w Toruniu ze względu na otwarcie Geotermii Toruń będzie musiał zapłacić 500 proc. dotychczasowej opłaty za ciepło".
  • "Nie jest prawdą, iż wytwarzanie i sprzedaż ciepła w Geotermii Toruń stanowi 'dochodowy biznes'. Rynek ciepła w Polsce jest całkowicie regulowany, a nad wysokością cen ciepła nadzór sprawuje Urząd Regulacji Energetyki. Geotermia Toruń jak każdy inny wytwórca ciepła złożyła wniosek o zatwierdzenie taryfy w oparciu o metodę kosztową, uzasadniła i w pełni udokumentowała jej kalkulację".

Geotermia i PGE mówią tylko o zaletach

 Geotermia jest w tej chwili jednym z trzech źródeł ciepła, które zasila system ciepłowniczy w Toruniu  mówi agencji Newseria Biznes Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.  To jedno z odnawialnych źródeł, które stanowią o efektywności energetycznej naszego systemu, co jest rzeczywiście bardzo ważne w perspektywie najbliższych kilku lat.

Ciepłownia Geotermia Toruń została oficjalnie otwarta w połowie października br. Wtedy też energia czerpana przez nią z głębi ziemi zaczęła zasilać miejski system ciepłowniczy - jego operator, spółka PGE Toruń, był zobowiązany do przyłączenia tego odnawialnego źródła zgodnie z ustawą o OZE i Prawem energetycznym.

Ciepło z geotermii stanowi obecnie ok. 8 proc. ciepła w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń. Pozostała jego ilość w sieci ciepłowniczej pochodzi z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej (91 proc.), która zapewnia bezpieczeństwo dostaw dla ponad 100 tys. odbiorców, oraz ciepłowni biogazowej (poniżej 1 proc.) należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

 Dywersyfikacja źródeł ciepła jest dzisiaj bardzo ważna z punktu widzenia geopolitycznego. Widzimy, co się dzieje na rynku paliw, gazu, źródeł ciepła i energii elektrycznej, więc pojawienie się kolejnego źródła, które zabezpiecza nam dostawy, jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa miasta i mieszkańców  mówi Robert Kowalski.

Również cena, jaką odbiorcy płacą za ciepło, jest miksem taryf dla trzech producentów dostarczających ciepło do sieci. Od połowy października stawki dla mieszkańców korzystających z rekompensat wzrosły średnio o 3,2 proc., a stanowią oni grupę ok. 70 proc. odbiorców. Dla pozostałych wzrost ten wyniósł średnio 6,7 proc.  informuje Geotermia.

Toruń dysponuje dużym potencjałem wód geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej odnawialnej energii. Geotermia Toruń czerpie wodę geotermalną z pokładów piaskowca jury dolnej. Ma ona temperaturę ok. 60 st. C. W ciepłowni woda trafia do wymienników termalnych, gdzie pozyskuje się z niej ciepło, a następnie solanka geotermalna wraca do złoża, krążąc w obiegu zamkniętym.

Jak podkreśla prezes PGE Toruń, sieć ciepłownicza - wykorzystując ciepło z geotermalnych źródeł - wpisuje się w kierunek zmian wyznaczony w regulacjach klimatycznych Unii Europejskiej. Zgodnie z jej wymogami, określonymi w projekcie dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej (EED), do 2026 roku systemy ciepłownicze będą musiały wykazywać minimum 5-proc. udział ciepła z OZE, aby otrzymać status efektywnych energetycznie. System ciepłowniczy w Toruniu - dzięki obecności źródeł OZE takich jak ciepłownia geotermalna i elektrociepłownia biogazowa  spełnia ten wymóg już w tej chwili.

 Toruń ma tę dobrą sytuację, że od pięciu lat ma nowoczesną, kogeneracyjną elektrownię gazową. Natomiast od października br. ta elektrociepłownia biogazowa wraz z geotermią dostarczają w sumie około 9 proc. zielonego ciepła. Tak więc z punktu widzenia przepisów prawa już dziś spełniamy definicję systemu efektywnego energetycznie. I to jest przyszłość systemów ciepłowniczych w Polsce, a Toruń może być modelowym przykładem tego, jak one powinny być rozwijane  mówi Robert Kowalski.

Prezes zarządu PGE Toruń zauważa, że wymogi ujęte w unijnej dyrektywie o efektywności energetycznej (EED) będą coraz wyższe. Do 2035 roku systemy ciepłownicze będą musiały już wykazać minimum 20-proc. udział ciepła z OZE, a w 2050 roku uzyskać całkowitą zeroemisyjność. Dlatego też przyszłością ciepłownictwa jest współpraca kogeneracji ze źródłami OZE. Efektywny system ciepłowniczy powinien mieć też możliwość stałej rozbudowy, realizacji nowych przyłączeń i modernizacji istniejącej infrastruktury sieciowej. Toruń już dziś jest modelowym przykładem takich rozwiązań.

 Kogeneracyjny system ciepłowniczy - czyli produkcja ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie paliwowym - i odnawialne źródła energii, które współpracują z tą kogeneracją, to jest przyszłość dla systemów ciepłowniczych w Polsce, które muszą dążyć do bezemisyjności w perspektywie 2050 roku  mówi Robert Kowalski.  Wojna w Ukrainie i sytuacja, którą mamy dziś na rynku energii i paliw, pokazują, że ta dywersyfikacja jest tym, co powinno nam przyświecać w przyszłości przy projektowaniu rozwiązań technicznych dla systemów ciepłowniczych. 

KaWa, Newseria

Źródło:Bankier24
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (74)

dodaj komentarz
kaczdzonjar
hehe TADZIU wie jak kase się na owieczkach robi
bt5
Mieszkałem na Rubinkowie i dopóki EC Grębocin chodziła na miał węglowy to nie dość że bloki nie były ocieplone , a nad rurociągami w zime była zielona trawa to zawsze były gorace kaloryfery za tanie pieniążki. Potem EC Grębocin kupili Francuzu wyeksploatowali i odsprzedali z powrotem miastu które zrobiło ekologię czyli przeróbkę Mieszkałem na Rubinkowie i dopóki EC Grębocin chodziła na miał węglowy to nie dość że bloki nie były ocieplone , a nad rurociągami w zime była zielona trawa to zawsze były gorace kaloryfery za tanie pieniążki. Potem EC Grębocin kupili Francuzu wyeksploatowali i odsprzedali z powrotem miastu które zrobiło ekologię czyli przeróbkę na gaz. A gaz potwornie podrozał i stad takie podwyzki za ogrzewanie. Rubinkowo w zyciu nie jest zasileane ani gramem ciepłej wody od Rydzyka bo to dokładnie drugi koniec miasta. Nawaisem mówiąc to z tej Geotermi lecą tez ogromne kłęby pary wodnej ze spalania gazu. Ale to i tak tylko dogrzewanie bo wyciąga się owde 60 stopni to nie jest nic.
niederfurzdorf
Czyli bankier wyjaśnił właśnie, że rewelacje wyborczej typowa ściema chłopców Szechtera. Wystarczy potrafić czytac ze zrozumieniem.
xxpp
Gdzie tu jest ściema? Kiedy zwróci się 50 mln wsadzone w budowę?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Napisałem tylko że o dziwo Zieloni się nie rozpływają ze szczęści bo Rydzyk
i że jest drogo bo taka natura OZE, tanie nie jest
kjx
Na Bankierze kasują komenty bo Rydzyk tez Bankier i po fachu to tak się nie godzi.
kjx
Tadeusz Rydzyk w Toruniu mieszka
czarną sukienkę ma ten koleżka.
Uczy, tłumaczy w Radiu Maryja
kto godny chwały a kto wręcz kija.
Leje na serce miód swoim gościom
do adwersarzy zionie miłością.
Żyda, Masona czuje z daleka
wszystko w nim widzi oprócz człowieka.
Glemp traci nerwy: "Rydzyk - łobuzie",
Tadeusz Rydzyk w Toruniu mieszka
czarną sukienkę ma ten koleżka.
Uczy, tłumaczy w Radiu Maryja
kto godny chwały a kto wręcz kija.
Leje na serce miód swoim gościom
do adwersarzy zionie miłością.
Żyda, Masona czuje z daleka
wszystko w nim widzi oprócz człowieka.
Glemp traci nerwy: "Rydzyk - łobuzie",
Tadzio z uśmiechem nadyma buzię.
Pieronek błaga: "Daj na wstrzymanie",
to on rozkręca nową kampanię.
Życiński prosi: "weź - odpuść sobie",
a Rydzyk: "spadaj, co zechcę - zrobię".
Rząd go popiera, prezydent chwali
Kaczy z Maciorem pokłony wali.
Czuje się bosko jak w siódmym niebie
do Sejmu wchodzi tak jak do siebie.
A gdy podskoczyć ktoś mu próbuje
armię beretów mobilizuje.
Ich nie obchodzi, co sądzi prasa
- że dla Rydzyka Bogiem jest KASA.
Mohery wielbią swego pasterza
dla nich ważniejszy jest od Papieża!
zoomek
gościli Jojnego Danielsa - to nie Żyd?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki