REKLAMA

Ruszają kolejne dopłaty do energii

Dominika Florek2023-01-26 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-26 11:00

Wystartował nowy program dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, elektrowni wodnych oraz magazynów energii. Dodatkowe pieniądze na OZE można otrzymać w formie pożyczki lub dotacji. W zależności od wybranej opcji kwota waha się od 20 do 25 mln zł. 

Ruszają kolejne dopłaty do energii
Ruszają kolejne dopłaty do energii
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

25 stycznia 2023 r. ruszył nowy program „Energia dla wsi”. Z dofinansowania mogą skorzystać: rolnicy, spółdzielnia energetyczna lub jej członkowie (będący przedsiębiorcami) oraz powstająca spółdzielnia energetyczna. Środki można przeznaczyć na instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, elektrownie wodne, biogazownie oraz zintegrowane z nimi magazyny energii. 

W przypadku dofinansowania instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. do 25 mln zł), a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. do 20 mln zł). Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego, podaje resort klimatu i środowiska.

Jak jest kwota dotacji?

Celem programu „Energia dla wsi” jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Maksymalna wysokość dofinansowania uzależniona jest od jego rodzaju. Na jednego beneficjenta wynosi odpowiednio:

  • do 25 mln zł – dla dofinansowania w formie pożyczki,
  • do 20 mln zł – dla dofinansowania w formie dotacji. 

Nabór wniosków w programie „Energia dla wsi” potrwa od 25 stycznia do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym, czytamy w regulaminie projektu. Dokumenty można składać wyłącznie elektronicznie.

Budżetu programu wynosi 1 mld zł, w tym: do 515 000 tys. zł na dofinansowania w formie pożyczki oraz 485 000 tys. zł na dofinansowania w formie dotacji. Program został przygotowany we współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Socjalizm umiera, kiedy rozda wszystkie nie swoje pieniądze...
Już niebawem.
taki-ktos-jak-ja
Kiedy kartki? Zaczynam czuć się jak w PRL.
simonsoft8
30 mld zł w kierunku mniejszego deficytu
jarekzbyszek
Dotacje dla swoich. Tak nazywa się program,
lancealot
Dotacje do 20 mln? To ilu się nagle znajdzie pisowskich rolników budujących farmy fotowoltaiczne?

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki