REKLAMA

Rusza Twój e-PIT. Jak skorzystać z usługi?

Weronika Szkwarek2019-02-14 10:15, akt.2019-02-15 09:33redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-02-14 10:15
aktualizacja
2019-02-15 09:33
Ministerstwo Finansów

Ruszył Twój e-PIT, czyli usługa polegająca na przygotowaniu przez podatnika zeznania PIT-37 lub/i PIT-38. Jak z niej skorzystać? 

Usługa Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i, które 15 lutego urząd skarbowy udostępni w serwisie podatki.gov.pl. Aby go otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie. Ministerstwo Finansów premiuje rozliczenia elektroniczne – czas na zwrot podatku zostaje skrócony do 45 dni. 

***W godzinach porannych dostęp do usługi jest jednak utrudniony, strona ładuje się bardzo długo lub pojawia się błąd 502***

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Z usługi Twój e-PIT można skorzystać po wypełnieniu następujących kroków: 

1. Wybranie w serwisie podatki.gov.pl Twój e-PIT

2. Uwierzytelnienie się przez podanie: PESEL (albo NIP i daty urodzenia), kwoty przychodu z deklaracji za rok 2017, kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11 za 2018 rok).

3. Sprawdzenie danych, zaakceptowanie i wysłanie zeznania. 

4. Pobranie UPO.

Na co uważać, korzystając z Twój e-PIT?

Co należy sprawdzić lub zmienić przed zaakceptowaniem i wysłaniem zeznania: 

  • jeśli podatnik nie rozlicza się indywidualnie, można zmienić sposób rozliczenia na:— wspólne z małżonkiem — jako osoba samotnie wychowująca dzieci,

  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chce się przekazać 1% podatku,
  • zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę,
  • dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę,
  • nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia rozliczenie zostanie uznane za złożone.

Usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla ponad 20 mln podatników. Teresa Czerwińska podczas konferencji Ministerstwa Finansów powiedziała, że usługa jest przygotowywana w duchu strategii 3P: proste podatki, przyjazna administracja i przejrzysty system podatkowy. 

Kiedy podatnik będzie odpowiedzialny za błąd w zeznaniu?

Kto skorzysta z usługi Twój e-PIT?

Czerwińska w rozmowie z Bankier.pl powiedziała, że MF podliczyło, że w tym roku z usługi skorzysta ok. 8 milionów osób i to są głównie te osoby, które nie korzystają z odliczeń. - 4 miliony osób w ogóle nie muszą podejmować żadnej aktywności, a te które korzystają z odliczeń, albo rozliczają się z małżonkiem to są kolejne 4 miliony osób, to są dwa kliknięcia, czyli zalogowanie,wybranie opcji "rozliczenie z małżonkiem" i zatwierdzenie - wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl 

- Ci, którzy rozliczają się indywidualnie, nie korzystają z ulg i odliczeń, a takich podatników jest ok. 4 milionów, mogą nie podejmować żadnej aktywności. Mogą poczekać do 30 kwietnia i ten PIT zostanie automatycznie przesłany do administracji skarbowej pod tym właśnie warunkiem - dodaje. 

Twój e-PIT a szybszy zwrot podatku 

Ministerstwo Finansów przekazało, że w przypadku rozliczenia online,można liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Wyniesie on dla rozliczeń elektronicznych 45 dni.

Co w przypadku, kiedy podatnik skorzysta z zeznania udostępnionego w ramach usługi Twój e-PIT, ale nie zaakceptuje go i stanie się ono zeznaniem złożonym automatycznie?

"W tej sytuacji termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od dnia następującego po dniu, w którym upływa termin składania zeznań. Termin składania zeznań przypada 30 kwietnia, a więc termin zwrotu nadpłaty liczony będzie od dnia następującego po nim, tj. od 1 maja" odpowiada Ministerstwo Finansów. 

PIT za 2018 rok rozliczysz przez internet, z programem polecanym przez Bankier.pl. Bezpłatną i prostą w obsłudze aplikację pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
patrykowskipatryk33
Jeśli jednak ktoś woli samodzielnie rozliczyć deklarację, to polecam super szybkie rozwiazanie jakim jest PIT APP, dostępny na APPStore: https://itunes.apple.com/pl/app/id1447629782 i Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=info.podatnik.pit.app
jendreka
Jak zwykle, są gotowi. Tylko jak się wpiszę link w przeglądarce to otwiera się jakaś strona z filmami.
marcin321
Z jednej strony się nie dziwię, usługa linkowana i opisywana jest na każdym portalu. Nic dziwnego, że ludzie ciekawi próbują to podejrzeć. Z drugiej strony jak można nie przewidzieć, że w początkowej fazie będzie taki ruch? Historia pokazała już wiele takich przypadków a i tak nie wyciągnęli wniosków i jest padaka.Z jednej strony się nie dziwię, usługa linkowana i opisywana jest na każdym portalu. Nic dziwnego, że ludzie ciekawi próbują to podejrzeć. Z drugiej strony jak można nie przewidzieć, że w początkowej fazie będzie taki ruch? Historia pokazała już wiele takich przypadków a i tak nie wyciągnęli wniosków i jest padaka. Nie rozumiem...
mrtroublemaker
Nikt nie będzie stawiał infrastruktury na obsłużenie pojedynczych peeków , przez resztę czasu maszyny będą się nudzić.
jendreka
Skoro państwo jest tak przyjazne, więc od dzisiaj wszystkie inne strony oferujące rozliczenia PIT powinny być zamknięte i zakazane. Istnieje bowiem tylko po to by ściągnąć przy okazji dane podatnika, a tak to tylko wspiera łamanie RODO.
IreneuszK
Rano jeszcze działało, teraz szkoda czasu , masakra.
mrtroublemaker
Oczywiście nie działa, było do przewidzenia, że wszyscy od rana się rzucą i ubiją serwery :)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2018

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki