REKLAMA

Rumuński TK uznał ustawę o przewalutowaniu kredytów w CHF za niekonstytucyjną

2017-02-07 22:38
publikacja
2017-02-07 22:38
Rumuński TK uznał ustawę o przewalutowaniu kredytów w CHF za niekonstytucyjną
Rumuński TK uznał ustawę o przewalutowaniu kredytów w CHF za niekonstytucyjną
fot. Leonhard Foeger / / FORUM

Trybunał Konstytucyjny Rumunii uznał we wtorek za niezgodną z konstytucją ustawę, która pozwalała dłużnikom mającym kredyty we frankach szwajcarskich na ich przewalutowanie po kursie sprzed wzmocnienia tej waluty.

Celem tej przyjętej w październiku 2016 roku ustawy była pomoc Rumunom, którzy zaciągnęli pożyczki w CHF w czasie, gdy ich kurs był znacznie niższy niż obecnie. Pozwala ona na przewalutowanie długu na leje (waluta krajowa) po kursie, który obowiązywał w momencie zaciągania kredytu. Podobne przepisy przyjęto wcześniej w Chorwacji i na Węgrzech.

W roku 2008, gdy kredyty w CHF były w Rumunii bardzo popularne, szwajcarską walutę można było wymienić na ok. 2,4 leja. Obecnie jego kurs jest na poziomie ok. 4,2 leja.

Według szacunków Narodowego Banku Rumunii z tych korzystnych przepisów mogłoby skorzystać ok. 51 tys. dłużników, a koszt, który z tego tytułu poniosłyby banki, wyniósłby ok. 530 mln euro.

Ogłaszając decyzję, prezes Trybunału Valer Dorneanu oświadczył, że ustawa jest "błędna i nie odpowiada żadnej dyrektywie europejskiej". Dodał, że jednym z powodów wydania takiego orzeczenia były znaczące różnice między tekstem ustawy przyjętym w Senacie a ostateczną wersją uchwaloną w izbie niższej.

Z werdyktu cieszył się szef Narodowego Banku Rumunii (BNR) Mugur Isarescu, który przestrzegał wcześniej przed długoterminowymi skutkami tej ustawy. "To dobra decyzja, którą należy zastosować. Wyjściem dla dłużników jest prowadzenie dwustronnych negocjacji z bankami" - mówił Isarescu na konferencji prasowej.

ulb/ mc/ mj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~tomasz
...rumunia wiadomo potęga pod kazdym względem.
~polo
No to się dowiedzieliśmy!! A z jakiego powodu ustawa jest błędna i którym dyrektywom nie odpowiada? Możliwe są dwie podstawowe przyczyny- albo zanadto ingeruje w umowy, albo za bardzo różnicuje kredytobiorców.
~as
pożyczyłeś to oddaj. prosta sprawa
~bh
a jak bys się czuł jakbyś pozyczył a po 10 latach spłaty masz do oddania jeszcze 2 razy więcej niz pożyczyłeś??
~aaaaa odpowiada ~bh
@bh
Niemożliwe - pożyczyłeś 100 tys franków to spłacasz 100 tys franków + odsetki i marża. A że kurs się zmienił — twoje ryzyko, za które zaoferowano ci niższe odsetki.
~12 odpowiada ~bh
Trzeba bylo nie pozyczac.
~hg
A w Polsce naiwni nadal wierzą że cud się stanie.
~ble
"dwustronne negocjacje z bankami" - oksymoron jak w mordę strzelił. Do tanga trzeba dwojga, a kiedy bank gra z pozycji zdecydowanie silniejszego jaką ma motywację do negocjacji i ustępstw?

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki