REKLAMA

Rozpoczęły się testy hybrydowego wozu konnego w Tatrach

2016-10-18 13:53
publikacja
2016-10-18 13:53

Na trasie do Morskiego Oka odbyły się pierwsze testy prototypowego wozu konnego ze wspomaganiem elektrycznym. Takie rozwiązanie ma odciążyć konie pracujące przy transporcie turystów. Testy wypadły pozytywnie - ocenił we wtorek dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

fot. Marcin Szkodzinski / / FORUM

Pierwsze testy wypadły obiecująco. Oczywiście pojawiły się pewne kwestie wymagające dopracowania, ale zbudowanie tego prototypu uważam za sukces. Mam nadzieję, że jeśli uda się to rozwiązanie wprowadzić w życie, rozwieje to już na dobre wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy konie w Morskim Oku pracują ponad siły - stwierdził dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, który sprawuje nadzór nad ruchem turystycznym do Morskiego Oka.

Testy hybrydowego wozu konnego odbyły się na drogach Bukowiny Tatrzańskiej oraz na trasie do Morskiego Oka. Zdaniem ekspertów system, który samoczynnie włączał napęd elektryczny na najbardziej stromych odcinkach szlaku, zadziałał prawidłowo. Podczas testu na wozie siedziało 13 osób i woźnica, czyli tyle, ile zwykle - siada na wozie.

Władze TPN zapewniają, że wóz będzie w dalszym ciągu sprawdzany w każdych warunkach atmosferycznych, również zimą, wiosną i latem. Jeżeli wóz sprawdzi się pod każdym względem, zostanie podjęta decyzja o zakupie i wymianie wszystkich pojazdów - wyjaśnił Ziobrowski.

Koszt wozu to około 200 tys. zł. Zaprzęgi hybrydowe mają być finansowane po części przez wozaków oraz TPN.

Szef Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka Andrzej Mąka powiedział PAP, że wozacy są dobrej myśli po pierwszych testach. Jesteśmy w kontakcie z producentem, któremu daliśmy swoje drobne uwagi co do wozu. Po kolejnych testach i wprowadzeniu poprawek będziemy mogli powiedzieć więcej na temat hybrydy - dodał.

Wóz hybrydowy wykonała poznańska firma Aktiv Elektronik, która jako jedyna spełniła wszystkie warunki postawione w przetargu. Pojazd nawiązuje swoim wyglądem do obecnie kursujących wozów na trasie Palenica Białczańska - Polana Włosienica.

Decyzję o zastosowaniu wozów wspomaganych silnikami elektrycznymi władze TPN podjęły po protestach obrońców praw zwierząt, którzy domagają się całkowitego usunięcia transportu konnego ze szlaku do Morskiego Oka. Aktywiści chcą, by konie zastąpiły wózki elektryczne. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się m.in. specjaliści od hodowli koni, hipolodzy, środowiska akademickie, Związek Hodowców Koni oraz Główny Lekarz Weterynarii. Znawcy koni wskazują na fakt, że likwidacja transportu oznaczałaby również likwidację wielkiej hodowli, bowiem na szlaku pracuje blisko 300 koni.

Dobrostan koni pracujących przy transporcie turystów jest monitorowany przez lekarzy weterynarii i służby parku narodowego.(PAP)

szb/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~icek
Za połowę tej ceny mogę takie wozy produkować.Zamówienia można już składać.
~Eskimos
A ja myślałem, że hybrydowy napęd w wykonaniu podhalańskim polega na tym, że gdy pojazd ma podjechać pod górkę woźnica każe turystom wysiadać i pchac, okładając ich batem.
Gruby pcha za dwóch ale w nagrodę na górce dostaje pęto kiełbasy, chudy łyk wody, a baba nosi kiełbasę i wodę na wędce, tak, że smakołyki wiszą przed wisażami
A ja myślałem, że hybrydowy napęd w wykonaniu podhalańskim polega na tym, że gdy pojazd ma podjechać pod górkę woźnica każe turystom wysiadać i pchac, okładając ich batem.
Gruby pcha za dwóch ale w nagrodę na górce dostaje pęto kiełbasy, chudy łyk wody, a baba nosi kiełbasę i wodę na wędce, tak, że smakołyki wiszą przed wisażami turystów.
A tu taki high-tech!
~Jan
Nie byłoby prościej gdyby i tą sprawę nasz Ryszard pociągnął?Pod górkę i do przodu.
~prawdawgały
pociągnie to antek z przyjemnością !
~aj
Konie na kiełbasy a do porku elektrosmieci.
~Jan
Koniomecenas to też hybryda.
~Szwagier_bacy
To niepowtarzalna szansa na dalszy rozwój naszego przemysłu kosmicznego.Należy koniecznie zwiększyć nakłady na badania nad tym wiekopomnym przedsięwzięciem.
~Lodzianin
Ludzie bez serca tam tylek laduja do wozu tylko. We mnie klienta miec nie beda a te akumulatory to atrapy beda ze koniki jak padaly tak beda padac.
~winsdomWizard
wprowadzić tachografy dla koni oraz prawo do strajku i wolne związki zawodowe
~Elon_Mózg
Jeśli zda test u górali to znaczy,że nadaje się również na pierwszą wyprawę ludzkości na Marsa.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki