REKLAMA

Rozmowy o umowie społecznej dla górnictwa przesunięte o kilka dni

2021-04-19 18:11
publikacja
2021-04-19 18:11
fot. Maciej Jarzębiński / FORUM

Termin zaplanowanej na najbliższy wtorek kolejnej rundy rozmów związkowców z przedstawicielami rządu o umowie społecznej dla górnictwa został przesunięty o kilka dni - poinformowali w poniedziałek reprezentanci strony społecznej, którzy liczą na to, że negocjacje będą wznowione w środę lub czwartek.

Dwa poprzednie spotkania, podczas których uzgadniano ostatnie szczegóły przyszłej umowy społecznej, odbyły się - z powodu obostrzeń epidemicznych - w formule online. Taką samą formę miały mieć rozmowy zaplanowane na wtorek. Ich termin zmieniono na wniosek strony rządowej. Przyczyn przesunięcia nie podano. Związkowcy przypuszczają, że mają one charakter jedynie techniczny.

Poprzednie negocjacje online, po których związkowcy nieoficjalnie oceniali, że porozumienie jest już blisko, odbyły się w miniony piątek.

„Negocjacje umowy społecznej znajdują się w końcowej fazie. Jeśli we wtorek uda się uzgodnić pełny tekst dokumentu, zostanie on zaprezentowany organom statutowym poszczególnych central związkowych” – informowało po zakończeniu poprzedniej rundy rozmów biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Po akceptacji władz poszczególnych związków, umowa będzie mogła zostać podpisana, a następnie przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej. Jej zgoda warunkuje wejście porozumienia w życie.

Jak wcześniej informowano, najważniejsze rozbieżności dotyczyły postulatu indeksacji wynagrodzeń w kopalniach oraz dodatkowych zabezpieczeń związanych z respektowaniem uzgodnionego harmonogramu zamykania kopalń.

Kilka dni wcześniej udało się wypracować porozumienie w jednej z kluczowych kwestii spornych: charakteru gwarancji zatrudnienia w kopalniach do emerytury. Ustalono, iż gwarancje te będą zapisane w znowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych.

Ustawa ma zagwarantować obecnie zatrudnionym górnikom pracę do emerytury, a w przypadku, gdy alokacja do innej kopalni nie byłaby możliwa – dać gwarancję osłon socjalnych: urlopu przedemerytalnego lub jednorazowej odprawy.

Negocjowana obecnie umowa społeczna ma kompleksowo regulować proces stopniowej likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku, połączony z transformacją gospodarczą Górnego Śląska. Uzgadniany od kilku miesięcy dokument będzie rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia, zawartego przez związki zawodowe z przedstawicielami rządu 25 września 2020 r. w Katowicach.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tomekbal
Tych którzy wypowiadają się na temat górników zapraszam na jedną dniówkę pod ziemią! Może wtedy przejrzą na oczy i przestaną prawić farmazony!
jes
Bezczelnością jest nazywanie tej łapówki umową społeczną !!!
jes
Zróbcie referendum to przekonacie się jaka będzie umowa.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki