REKLAMA
BADANIE

Rozłucki: Nowa „normalność” ciężka dla GPW

2016-12-01 10:10
publikacja
2016-12-01 10:10

- W trakcie ostatniego kryzysu giełda kończyła akurat 18 lat. Zrobiła maturę i to jeszcze w całkiem niezłym stylu. Dziś, to co mamy mniej więcej od początku 2014 roku, to jest coś, co nazwałem nową „normalnością” – oświadczył podczas V Kongresu Rynku Kapitałowego Wiesław Rozłucki, jeden z głównych twórców i wieloletni prezes GPW. Dodał, że rzeczywistość ta nie jest zbyt łaskawa dla polskiego rynku kapitałowego.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

- Ta nowa normalność nie zaczęła się dobrze. Zaczęła się od pseudoreformy OFE, której pierwsze efekty były widoczne w 2014 roku i trwają do dziś. Równocześnie rozpoczęła się prowadzona również przez osoby z tytułem profesorskim kampania antygiełdowa. Podawano nie tylko opinie negatywne na temat giełdy, ale także nieprawdziwe fakty. Rynkowi kapitałowemu bardzo szkodziło, gdy słowa „giełda” i „kasyno” były odmieniane w tym samym porządku. Wydaje mi się, że atmosfera zewnętrzna w tym czasie uległa wyraźnemu pogorszeniu – ocenił Wiesław Rozłucki.

Wieloletni prezes GPW zwrócił również uwagę, że owa atmosfera nadal nie jest najlepsza. - Dzisiaj także jesteśmy świadkami dosyć dziwnych zjawisk. Mianowicie niektóre spółki giełdowe, zamiast realizacji tego, co dla mnie było zawsze oczywiste, czyli budowy wartości dla akcjonariuszy, czy zwiększania majątku, zaczynają być angażowane w pomoc innym sektorom gospodarczym, czy w zwiększanie wpływów podatkowych do budżetu – stwierdził Rozłucki, wyraźnie nawiązując do obecnej sytuacji spółek energetycznych.

Fundamentalne problemy

Rozłucki szybko przeszedł od przyczyn do objawów, wskazując symptomy sugerujące problemy z kondycją warszawskiej giełdy. - Od 2014 roku na GPW nie było żadnej dużej oferty publicznej. Spada też udział inwestorów indywidualnych. I to nie jest tak, że oni utracili zainteresowanie giełdą. Oni po prostu potrafią liczyć. Jeżeli spojrzymy na zyski spółek z WIG20, to widzimy, że w ciągu 5 ostatnich lat dominuje trend spadkowy. To nie jest więc czysta psychologia inwestorów, którzy nie wiadomo, czego się boją, tylko to są fundamenty opłacalności inwestycji na giełdzie – oznajmił były prezes.

Tendencje te mogą odbić się na całej polskiej gospodarce. Jak bowiem podkreśla Rozłucki, giełda stanowi bardzo ważny jej element. - Rynek kapitałowy może dostarczać finansowania dla budowy polskiego kapitału. Pamiętajmy o tym, że finansowanie bankowe jest zawsze finansowaniem dłużnym, a budowa kapitału własnego odbywa się w inny sposób, m.in. za pośrednictwem GPW. Jeżeli chcemy, aby zwiększały się inwestycje w Polsce, żeby rosły długotrwałe oszczędności, giełda musi brać w tym istotny udział. I taka wyraźna deklaracja jest rynkowi kapitałowemu potrzebna. Jej brak i brak kroków ją potwierdzających wciąż wzbudza niepewność wśród uczestników rynku – zaapelował Rozłucki.

- Giełdy na świecie istnieją od kilkuset lat i przechodzą w tym czasie przez różne kryzysy. Jedno z powiedzeń mówi, że najciemniej jest tuż przed świtem i może nas to właśnie będzie dotyczyło – dodał były prezes GPW, ponownie wyrażając nadzieję na zmianę obecnej sytuacji.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~podatnik
Oto przykład realnej działalności p. Rozłuckiego: spółka prywatna, zagraniczna, GPW, WIG 20,etc, - Orange Polska S.A., prezes Maciej Witucki za doprowadzenie firmy do ruiny finansowej zostaje awansowany na szefa RN zamiast wylecieć "na zbity pysk" i kogo mamy w RN Orange Polska S.A. same tuzy: Wiesław Rozłucki, tow. Henryka Oto przykład realnej działalności p. Rozłuckiego: spółka prywatna, zagraniczna, GPW, WIG 20,etc, - Orange Polska S.A., prezes Maciej Witucki za doprowadzenie firmy do ruiny finansowej zostaje awansowany na szefa RN zamiast wylecieć "na zbity pysk" i kogo mamy w RN Orange Polska S.A. same tuzy: Wiesław Rozłucki, tow. Henryka Bochniarz - Lewiatan , właściciel wyższej uczelni uczącej przyszłych prezesów - Andrzej Koźmiński, którzy to pozwalają na taką sytuację! Tak więc trzeba zapytać p. Rozłuckiego za co bierze pieniądze w Orange Polska S.A.?
~prezesi
dlaczego ciągle Rozłucki i Rozłucki. proszę prozoamwiać z pozostałymi prezesami
~dobra_zmiana
giełda urosła na dopalaczach: prywatyzacjach skarbówek i ofe. jak nie ma oksu to jest głódi pracować się nie chce
~kris
Poza globalną sytuacją na rynkach i spadkiem zaufania do gpw głowne powody w naszym kraju to :
1.KNF nie reaguje na przekręty ,a jak reaguje to po fakcie .
2. Przyzwolenie na kolejne emisje akcji pod płaszykiem rozwoju i świetlanej przyszłości oj ile było takich wydmuszek co tylko makulature drukowały i sru w rynek aby kaske
Poza globalną sytuacją na rynkach i spadkiem zaufania do gpw głowne powody w naszym kraju to :
1.KNF nie reaguje na przekręty ,a jak reaguje to po fakcie .
2. Przyzwolenie na kolejne emisje akcji pod płaszykiem rozwoju i świetlanej przyszłości oj ile było takich wydmuszek co tylko makulature drukowały i sru w rynek aby kaske zebrać a mali dostawali po dup..sku
3.Pseudo-debiuty NC,GPW - potem upadłość .
4.manipulacje cenami akcji ,,dostęp do informacji poufnych.
5.Skok kolejnych rządów na OFE.
6. Prowizja ofe ,powinna być pobierana od zarobionej kasya nie od składki przekazanej.
~polskidziad
...co ,by nie pisać , ....parchy górą !.......przykro ,,,
~Ogórek
Wyraźnie widać po której stronie Wiesiek KODzi :)
~Marysia
Podatek belki po złodziejsku zresztą skonstruowany skutecznie obrzydził mi GPW.Potem zapowiadane przez Tuska zniesienie tego podatku . Co okazało się bezczelnym publicznym kłamstwem.Przekręty Krauzego z Biotonem i złagodzenie specjalnie dla niego przez sejm ustawy o działaniu na szkodę spółki pozbawiło mnie jakichkolwiek chęci do Podatek belki po złodziejsku zresztą skonstruowany skutecznie obrzydził mi GPW.Potem zapowiadane przez Tuska zniesienie tego podatku . Co okazało się bezczelnym publicznym kłamstwem.Przekręty Krauzego z Biotonem i złagodzenie specjalnie dla niego przez sejm ustawy o działaniu na szkodę spółki pozbawiło mnie jakichkolwiek chęci do inwestowania.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~PC
Pytanie jest takie co by było gdyby te pieniądze były w 100% w ZUSie a nie w OFE?
Czy Zus wygenerował większy zysk przez ten czas niż OFE, ?
A Giełda, przecież strasznie została zgnojona przez ostatnie lata przez polityków i to z 2 stron o Choć w dupę dostała ostatnio najbardziej, mnie się wydawało że jako preses dużego banku
Pytanie jest takie co by było gdyby te pieniądze były w 100% w ZUSie a nie w OFE?
Czy Zus wygenerował większy zysk przez ten czas niż OFE, ?
A Giełda, przecież strasznie została zgnojona przez ostatnie lata przez polityków i to z 2 stron o Choć w dupę dostała ostatnio najbardziej, mnie się wydawało że jako preses dużego banku dostanie wsparcie i przyciągnie większy kapitał. Ale widać że obecny rzad, choć już zaczął Donald (od podatku od kopalin) tylko szukają jak wyciągnąć forse z firm przez różnegorodzaju daniny. Przecież politycy traktują państwowe firmy jak swój partyjny folwark. A to nie firmy są dla nich ale oni dla firm i właścicieli tychże firm czyli obywateli. Przecież podstawowym celem każdej firmy jest generowanie zysków dla akcjonariuszy i traktowanie wszystkich akcjonariuszy równo. Dlatego amerykanskie firmy wyplacaja dywidendy co kwartał! A nie raz na jakiś czas jak się budżet uda. Proszę zerknąć gdzie jest S&P a WIG . Gdzie jest to promowanie innowacyjności czy oszczedzanie przez SP ? Innowacyjnie to raczej szuka się haków badź wprowadza kolejne pseudo reformy, regulacje, przepisow podatki i opłaty zmian jest tyle i tak się to podaje że nawet wykształcony człowiek nie może zrozumieć języka obecnego ministra, T (clustry, luxtorpedy i cuda na kiju) A tak naprawdę będzie musiał kasę teraz ściągnąć na przecież socjalistyczny program pani Premier. Na szczescie jesteśmy w EU bo przecież tak to by jeszcze pieniądze drukowali.
~66
GPW PANIE ŁUCKI ROZ to klasyczna szulernia w której właściciele grają znaczonymi kartami . Wprowadzenie OFE [ a wcześniej NFI ] W 1999[ przekręt 1000-lecia ] to podwaliny , które dały możliwość wyprowadzenia kasy emerytów do prywatnych kieszeni [ KRAUZE , CZARNECKI , WOJCIECHOWSKI etc.- PROKOM , LC CORP , JVC CONSTR. GPW PANIE ŁUCKI ROZ to klasyczna szulernia w której właściciele grają znaczonymi kartami . Wprowadzenie OFE [ a wcześniej NFI ] W 1999[ przekręt 1000-lecia ] to podwaliny , które dały możliwość wyprowadzenia kasy emerytów do prywatnych kieszeni [ KRAUZE , CZARNECKI , WOJCIECHOWSKI etc.- PROKOM , LC CORP , JVC CONSTR. ] a mistrzem jest petro... czy bioton bo o "CESARZU" wielu żółtodziobów nawet nie słyszało .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki