REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

DLA FIRMRozliczanie podatku VAT będzie prostsze. Rząd przyjął projekt ustawy

2023-01-24 12:46, akt.2023-01-24 14:18
publikacja
2023-01-24 12:46
aktualizacja
2023-01-24 14:18

Rozwiązania uproszczające i przyspieszające rozliczanie VAT zawiera przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli o podatku od towarów i usług, przedłożony przez ministra finansów - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o tzw. pakiet Slim VAT 3.

Rozliczanie podatku VAT będzie prostsze. Rząd przyjął projekt ustawy
Rozliczanie podatku VAT będzie prostsze. Rząd przyjął projekt ustawy
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Jak podano w komunikacie, w pakiecie Slim VAT 3 (Simple Local And Modern VAT) poprawiona zostanie płynność finansowa firm m.in. poprzez podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro.

Nowe przepisy mają pozwolić na zmniejszenie formalności przedsiębiorstw w obrocie międzynarodowym.

"Wprowadzone zostaną uproszczenia związane z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania. Dotyczy to m.in. dostosowania warunków wystawienia faktury do e-paragonu" - poinformowano w komunikacie.

Ponadto zlikwidowana zostanie opłata za wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS).

Dodano, że zwiększy się – z obecnych 500 zł do 10 tys. zł – "kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100 proc., w sytuacji gdy proporcja ta przekroczyła u niego 98 proc.". Jak wskazano, dzięki temu rozwiązaniu nastąpi odciążenie działów księgowych firm oraz zmniejszenie liczby korekt wykazywanych w deklaracji VAT.

Projekt nowych przepisów zakłada, że przedsiębiorca będzie mógł łatwiej prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Chodzi m.in. o możliwość rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych.

Zmniejszone mają zostać formalności w obrocie międzynarodowym. Nie będzie już m.in. formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu.

Rząd zakłada ponadto uproszczenie związanych z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania. Dotyczy to m.in. dostosowania warunków wystawienia faktury do e-paragonu.

Zliberalizowane mają zostać warunki szybszego zwrotu VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych. Doprecyzowane zostaną zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej - wskazano w komunikacie.

Przewidziano rozszerzenie możliwości przeznaczenia środków, które zgromadzone są na rachunku VAT, na kolejne podatki oraz opłaty, m.in. na podatek od sprzedaży detalicznej.

Projekt zakłada też wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przeglądu wydatków. "Będzie to instrument służący priorytetyzacji wydatków publicznych w oparciu o analizę i ocenę skuteczności interwencji i polityk lub efektywności wydatków (kosztów), ponoszonych na nie. Dzięki temu, możliwa będzie analiza efektywności wydatkowania środków publicznych" - wyjaśniono.

Wprowadzony ma być też system miarkowania sankcji VAT, nakazujący brać pod uwagę sytuację ekonomiczną podatnika. Oznacza to, że organy podatkowe, podczas ustalania sankcji VAT, będą uwzględniały konkretne okoliczności danej sprawy, a sankcje będą miały charakter zindywidualizowany. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
nostsherlock
Rząd również głosił, że "nowy ład" będzie wspaniały i korzystny dla wszystkich. Jak bardzo wszystkim uprzykrzył życie chyba nie trzeba przypominać
okiemprzyrodnika
Mam jednoosobową działalność. Rozwinąłbym firmę, ale nie mogę zostać VATovcem. Próg 200 000 jest bardzo niski. Dobrze, że poza paliwem i rata leasingu nie mam prawie kosztów. Zostanie płatnikiem VAT byłoby częściowo dla mnie zabójcze, utrata wielu zleceń na prace przyrodnicze i w przypadku edukacji przyrodniczej - Mam jednoosobową działalność. Rozwinąłbym firmę, ale nie mogę zostać VATovcem. Próg 200 000 jest bardzo niski. Dobrze, że poza paliwem i rata leasingu nie mam prawie kosztów. Zostanie płatnikiem VAT byłoby częściowo dla mnie zabójcze, utrata wielu zleceń na prace przyrodnicze i w przypadku edukacji przyrodniczej - nieopłacalne.
archibald_potato
Ale to jest kij z dwoma końcami. Dla działalności, która generuje mało podatku naliczonego (tj. zakupów / kosztów), to jest rzeczywiście kiepskie. Ale dla kogoś, kto np. sprzedaje towary wewnątrzunijne albo w kraju ma sprzedaż opodatkowaną preferencyjną stawką, bycie VAT-owcem wcale nie jest takie złe..
karbinadel
Tak naprawdę to najbardziej przydałoby się podwyższenie progu obowiązkowego stania się podatnikiem VAT. Obecnie 200 tysi PLN to śmiesznie niska kwota. Powinien być przynajmniej milion
archibald_potato
Niestety próg limitu do tego zwolnienia w wysokości miliona PLN byłby niezgodny z dyrektywą UE. Obecnie bodajże równowartość 85 tys. EUR to jest maksymalny próg, który państwa członkowskie mogą stosować. Swoją drogą na gruncie starego brzmienia dyrektywy te 200 tys. PLN to było uzgodnione z UE odstępstwo od zasady, która dla Polski Niestety próg limitu do tego zwolnienia w wysokości miliona PLN byłby niezgodny z dyrektywą UE. Obecnie bodajże równowartość 85 tys. EUR to jest maksymalny próg, który państwa członkowskie mogą stosować. Swoją drogą na gruncie starego brzmienia dyrektywy te 200 tys. PLN to było uzgodnione z UE odstępstwo od zasady, która dla Polski stanowiła o równowartości 10 tys. EUR.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki