REKLAMA

Rowery pod lupą UOKiK. Uchybienia w oznaczeniach niektórych pojazdów

2020-08-28 11:00
publikacja
2020-08-28 11:00
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Sześć na 56 skontrolowanych przez Inspekcję Handlową partii rowerów miało uchybienia w oznakowaniu; nie stwierdzono produktów wadliwych konstrukcyjnie - podał w piątek UOKiK. Nieprawidłowości stwierdzono u trzech przedsiębiorców, czyli w 13,63 proc. skontrolowanych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w piątkowym komunikacie o wynikach kontroli Inspekcji Handlowej przeprowadzonej w I kwartale 2020 r. Celem kontroli była ocena rowerów dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych: miejskich, trekkingowych; dla młodzieży: górskich i wyścigowych pod kątem spełniania wymagań bezpieczeństwa określonych w ustawie z 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów.

Kontrola została zrealizowana przez siedem wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej, działających na obszarze województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Poprzednia kontrola ogólnokrajowa w tym temacie została przeprowadzona w II kwartale 2017 r.

Jak przekazano w raporcie, kontrolami objęto 22 przedsiębiorców (poprzednio 64 placówki), w tym: jednego producenta, dwóch importerów, trzy hurtownie, 14 placówek sprzedaży detalicznej oraz dwa sklepy wielkopowierzchniowe.

"Ogółem skontrolowano 56 partii rowerów, z czego ze względu wyłącznie na uchybienia w oznakowaniu zakwestionowano 6 z nich, co stanowi 10,71 proc. wszystkich zbadanych. Nie stwierdzono produktów wadliwych konstrukcyjnie" - czytamy w raporcie.

Przypomniano w nim, że podczas poprzedniej kontroli z 310 skontrolowanych partii rowerów, zakwestionowano 57 partii produktów, tj. 18,39 proc., z czego cztery partie posiadały wady konstrukcyjne.

Inspekcja we wszystkich zakwestionowanych partiach rowerów stwierdziła niekompletne zapisy w instrukcjach użytkowania.

"Nieprawidłowości stwierdzono u trzech przedsiębiorców, tj. w 13,63 proc. skontrolowanych podmiotów gospodarczych. Uzupełnienie braków w oznakowaniu u dwóch z nich nastąpiło jeszcze w toku prowadzonych czynności kontrolnych, u pozostałego kontrolowanego niewłaściwie oznakowane produkty zostały wycofane ze sprzedaży do czasu uzupełnienia instrukcji użytkowania" - napisano.

W raporcie przekazano, że w następstwie przeprowadzonych działań kontrolnych wystosowano dwa pisma informujące przedsiębiorców odpowiedzialnych za wprowadzenie zakwestionowanych rowerów na rynek o stwierdzonych nieprawidłowościach w zakresie oznakowania wraz z wnioskami o usunięcie uchybień.

"Z uwagi na to, że stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły wyłącznie kwestii oznakowania, nie było konieczności przekazywania akt kontroli do Prezesa UOKiK" - czytamy.

Inspekcja przypomniała, że w ramach poprzedniej kontroli w 2017 r. zakwestionowano 18,39 proc. produktów, z czego defekty ujawniono w czterech partiach rowerów. Wszystkie zakwestionowane partie produktów posiadały braki w oznakowaniu.

"Porównując obie kontrole, obecnie widoczny jest spadek wykrytych nieprawidłowości, jednakże przy obniżeniu liczby kontroli i objętych badaniami partii produktów, przy założeniu, że kontrole były zlecone przez Prezesa UOKiK mniejszej liczbie wojewódzkich inspektoratów IH niż poprzednio" - wskazano w raporcie.

Inspektorzy przypominają, że kupując rower należy sprawdzić, czy jest on bezpieczny, weryfikując np. to, czy ma odkryte krawędzie, z którymi może się stykać ciało podczas normalnego użytkowania roweru nie są ostre, nie posiadają zadziorów, nierówności, a rury i sztywne wystające części są zaokrąglone lub zabezpieczone; czy śruby montażowe są wyposażone w odpowiednie elementy ustalające, np. podkładki lub nakrętki zabezpieczające; czy hamulce działają sprawnie, bez zacięć. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki