REKLAMA

Rosyjskie miasta wdrażają system rozpoznawania twarzy

2020-09-25 12:17
publikacja
2020-09-25 12:17
fot. Artem Oleshko / Shutterstock

Rosyjska firma NtechLab uruchomiła pilotażowo system identyfikacji twarzy w 10 dużych miastach kraju - poinformował w piątek dziennik "Kommiersant". Według zapewnień władz system, podobny do działającego już w Moskwie, ma pomóc w walce z przestępczością.

Firma nie podała szczegółów na temat miast, w których wdraża swój system. Poinformowała jedynie, że w Niżnym Nowogrodzie podłączonych zostanie około trzech tysięcy kamer, które będą zainstalowane na przystankach, przy domofonach i w miejscach publicznych.

System ma być wykorzystywany do poszukiwania przestępców rejestrowanych w bazach danych MSW. W czasie pandemii koronawirusa będzie stosowany do identyfikowania osób naruszających wymogi kwarantanny. NtechLab zapowiada np., że monitoring liczby ludzi na przystankach pozwoli na prognozowanie stopnia zapełnienia komunikacji miejskiej i potem na jego planowanie.

W Moskwie tego rodzaju system został uruchomiony w 2017 roku. W stolicy Rosji działają dziś 193 tysiące kamer monitoringu miejskiego umieszczone na ulicach, w podwórzach domów mieszkalnych i na klatkach schodowych. Kamery znajdują się także w parkach, szpitalach, w obiektach handlowych i na budynkach administracji państwowej. Kilka tysięcy tych kamer podłączonych jest do systemu rozpoznawania twarzy zintegrowanego z bazą danych MSW Rosji.

Portal MBCh Media, związany z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim, podał w grudniu zeszłego roku, że dostęp do danych z systemu w Moskwie można było kupić na czarnym rynku. Oferty, o których pisał portal, dotyczyły zarówno danych przesyłanych na żywo, jak i danych archiwalnych, nawet z około miesiąca.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
xiven
NWO rządzi wszędzie, wymyślona epidemia to średniej wagi przekręt przy wymyślonych podziałach politycznych

piterro1980
Inwigilacja totalna w państwie totalitarnym to żadna nowość. Kiedyś byli szpicle ,kapusie i konfidenci, dzisiaj w ich miejsce wchodzą rozwiązania technologiczne. Bądź co bądź wyjdzie taniej a wiadomo że najtaniej to w Rosji bo co druga dziołszka to Tania :)
demeryt_69
Rosja ma ponad 11 mln mózli - to nie żarty!

PS. Sporo kamer jest też na ulicach Londynu :)
samsza
Może lepiej rozwijać RODO czyli chronienie przestępców i prawo do wymazania grzechów z baz danych.
1a2b
Właśnie o to chodzi. Dostęp do wiedzy totalnej mają mieć tylko wybrani. Reszta ma pląsać w nieświadomości.
bool
Wystarczy jeden dzień żeby większość kamer zniknęła z miast, trzeba tylko chcieć. A powyższy przypadek jasno dowodzi, że nie ma na świecie żadnego podziału na bloki, wyklęte kraje itd. jest jeden "rząd", który jasno pokazuje dokąd zmierza ten świat..
plutarch
Moskwa podąża śmiałą ścieżką Pekinu.
piterro1980
Powinno być : śmiałą ścieżką totalitaryzmu.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki