REKLAMA

Rośnie liczba Ukraińców w Polsce

2021-03-11 06:32
publikacja
2021-03-11 06:32
Rośnie liczba Ukraińców w Polsce
Rośnie liczba Ukraińców w Polsce
fot. GagoDesign / / Shutterstock

Liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 250 tys. - powiedział rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że są obywatele Ukrainy osiedlający się w Polsce to głównie osoby młode, poniżej 40. roku życia, emigrujące za pracą.

Z danych przekazanych przez UdSC wynika, że obywatele Ukrainy przebywają w Polsce głównie krótkoterminowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

"Coraz więcej z nich chce jednak pozostać w kraju na dłuższy okres. Świadczy o tym rosnąca liczba wniosków o wydanie zezwolenia na pobyt oraz grupa osób już posiadających takie dokumenty" - powiedział rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Dodał, że ok. 80 proc. obywateli Ukrainy posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą obowiązywać przez maksymalnie trzy lata. "W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy – ok. 73 proc. spraw. Kolejnymi najczęstszymi celami pobytu w Polsce są kwestie rodzinne – ok. 12 proc. oraz edukacja – ok. 5 proc." - przekazał UdSC.

Obywatele Ukrainy koncentrują się w województwach z dużymi miastami. Najbardziej popularnymi regionami są województwa: mazowieckie – 52 tys. osób, małopolskie – 31 tys., oraz wielkopolskie – 29 tys.

Jak informuje UdSC, z nieco ponad 250 tys. obywateli Ukrainy posiadających ważne karty pobytu, ok. 61 proc. stanowią osoby w przedziale wiekowym 18 – 40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią ok. 12 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 27 proc.

Urząd zaznacza, że powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Nie obejmują również zezwoleń na pobyt czasowy, których okres ważności został tymczasowo wydłużony ze względu na wprowadzenie stanu epidemii. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lorelie
polskojęzyczne trolle już parę miesięcy temu informowały" że wszyscy wyjechali" i że " w walizkach zabrali ze sobą wynajmowane mieszkania" a te co zostały stoją puste :)
antek10
tylko nich potem nie mowia że Warszawa to ich miasto tak jak mowią o Przemyslu. Dziwny tok myslenia skoro np Lwow zawsze był polski.
darius19
jakby nie Ukraincy - wiele branz/gospodarka by mialo grube klopoty

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki